W Nowym Kisielinie, miejscowości, która wchodzi w skład zielonogórskiej strefy przemysłowej, nie brakuje nowych inwestycji. Zagraniczni przedsiębiorcy są zainteresowani zakupem ziemi, a w przyszłości zamierzają utworzyć nowe miejsca pracy dla mieszkańców Zielonej Góry i całego okręgu.

Tereny inwestycyjne

Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny usytuowany jest w Nowym Kisielinie. Wygospodarowano tam wiele działek wystawionych na sprzedaż. Inwestują tam przede wszystkim zagraniczne firmy. W Nowym Kisielinie 8 hektarów działki miasto sprzedało za 4 mln zł. Przy Trasie Północnej z kolei w wakacje ziemię kupiły cztery kolejne firmy, wśród których znalazł się także Mercedes-Benz.

W strefie w Zielonej Górze funkcjonuje już niemiecka firma Brinkmann. Dołączyła do niej również niemiecka marka Ideal Automotive. Przedsiębiorstwo to zajmuje się hurtową sprzedażą części i akcesoriów do samochodów. Już w lipcu 2016 roku zarejestrowała się ona w Krajowym Rejestrze Sądowym pod adresem strefy w Nowym Kisielinie.

Strefa Aktywności Gospodarczej

W tzw. Spalonym Lesie, czyli w Strefie Aktywności Gospodarczej przy Trasie Północnej w Zielonej Górze, także istnieją tereny inwestycyjne cieszące się zainteresowaniem zagranicznych inwestorów. Jest to integralny element Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, gdzie w ciągu ubiegłorocznych wakacji ziemię pod budowę nowych fabryk i zakładów produkcyjnych kupiły cztery firmy.

Mercedes-Benz nabył dwie działki koło hali CSR przy rondzie Rady Europy. Łącznie liczą one ponad 1,1 hektarów powierzchni. W planach spółki jest jeszcze postawienie w tym miejscu centrum serwisowego.

Oprócz zagranicznego inwestora ziemię w tym samym miejscu zakupiły polskie firmy spedycyjne: Proton i Braciaktrans ze Świdnicy. Ostatnim inwestorem była spółka Radon z hinduskim kapitałem. Przedmiotem jej działalności jest produkcja i przetwarzanie wyrobów metalowych i tworzyw sztucznych. Firma Radon kupiła od miasta działkę o powierzchni 7 ha.

Szanse na zatrudnienie

Kolejne inwestycje planowane w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Zielonej Górze oznaczają w niedalekiej przyszłości stworzenie nowych miejsc pracy. Prezes parku zaznacza, że w Spalonym Lesie w najbliższym czasie powstanie ponad 100 nowych stanowisk. Co prawda w planach zatrudnienia prezentowanych w ofertach inwestorzy wpisują bardzo niewielkie liczby, ale w rzeczywistości z pewnością pracę otrzyma więcej osób.