Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku mogą być spokojni o swoją zawodową przyszłość. Gwarancję zatrudnienia daje im zarząd JSW. Jastrzębska Spółka Węglowa zapewni absolwentom rybnickiego „Tygla” miejsca pracy.

Porozumienie „Tygla” z JSW

Dyrektor rybnickiego „Tygla” Grażyna Kohut w listopadzie 2017 roku podpisała porozumienie z prezesem zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Miało ono na celu zagwarantowanie miejsc pracy absolwentom Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku.

To nie pierwszy strategiczny partner tej szkoły. Jest nim również Polska Grupa Górnicza. Uczniowie tej placówki mogą być pewni, że po zakończeniu edukacji otrzymają pracę. Dotychczas także mieli na to spore szanse, ale z uwagi na fakt, że PGG nie miało aż tylu miejsc pracy, absolwenci musieli czekać na zatrudnienie albo szukać go na własną rękę.

Kształcenie fachowców

W Zespole Szkół Technicznych w Rybniku młodzi ludzie mogą kształcić się w wybranym zawodzie, z perspektywą stabilnej pracy w przyszłości. Są tu klasy, w których uczą się przyszli technicy elektrycy, technicy mechanicy czy technicy górnictwa podziemnego.

Praca w JSW

Młodzi rybniczanie mogą kształtować swoją karierę zawodową w dowolny sposób. Ukończenie „Tygla” nie musi być równoznaczne z podjęciem pracy w JSW, choć istnieje taka możliwość. Mają wybór. Mogą albo podjąć zaproponowaną im pracę w Rybniku, albo otworzyć własną działalność gospodarczą, albo studiować. JSW czeka na nowych profesjonalnych pracowników.

W Rybniku tkwi duży potencjał rozwoju, który został wykorzystany przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Przekonywała ona młodych ludzi, że praca w jej ramach daje gwarancję stabilizacji. Do 2030 roku ma ona w planach wydobywać około 18 mln ton węgla. W 2017 roku było to tylko 15 mln ton, ale głównie z uwagi na konieczność zamknięcia kopalni „Krupiński”.

JSW podkreśla, że zależy jej na współpracy z fachowcami – dobrze wykształconymi ludźmi, o zdolnościach w zakresie nauk technicznych i ścisłych. Rybnickie technikum takich pracowników kształci i co roku wypuszcza na rynek pracy kolejnych ekspertów w swoich dziedzinach.

Na Śląsku, a w Rybniku w szczególności, pielęgnowane są tradycje śląskich rodzin, w których kolejne pokolenia mężczyzn pracowały w kopalni. Młodzi chcą je kultywować tradycję i sami wybierają ciężką, ale satysfakcjonującą, pracę pod ziemią. Możliwość znalezienia w łatwiejszy sposób takiej pracy dzięki JSW została więc w technikum w Rybniku przyjęta entuzjastycznie.

Oceń artykuł
0/5 (0)