W Gdańsku poziom bezrobocia rejestrowanego według Głównego Urzędu Statystycznego wynosił pod koniec 2016 roku 3,6 proc., podczas gdy przed rokiem – 4 proc. Wyraźnie widać, że maleje odsetek osób pozostających bez pracy. Pojawia się jednocześnie problem z deficytem zatrudnieniowym po stronie pracodawców. Oferty pracy w Gdańsku i w Gdyni czekają na pracowników, a tych niestety brakuje.

Praca dla absolwentów szkół zawodowych

Z Barometru Zawodów, który został opublikowany przez Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy, wynika, że w 2017 roku pracy nie zabraknie dla fachowców. Już teraz pracodawcy w Gdańsku i w okolicach zgłaszają największe zapotrzebowanie na pracowników będących absolwentami szkół zawodowych oraz tych, którzy posiadają tzw. fach w ręku i doświadczenie w określonej pracy. W Gdańsku brakuje kierowców, spawaczy, fryzjerów, cukierników, a także stolarzy, brukarzy, fizjoterapeutów, inżynierów elektryków i energetyków czy lakierników. To tylko niektóre z wielu zawodów określanych mianem deficytowych w Gdańsku. Oferty pracy w tych profesjach pojawiają się regularnie w całym Trójmieście, dlatego gmina i miasto Gdańsk postanowili działać. Chcą zachęcać młodych ludzi do nauki konkretnego zawodu, który na pewno przyniesie im w przyszłości pracę w Gdańsku.

Na brak ofert pracy w tym mieście w najbliższych miesiącach na pewno nie będą narzekać informatycy, projektanci baz danych, programiści, ślusarze, tapicerzy, przedstawiciele handlowi, piekarze, pielęgniarki czy opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Osoby z wykształceniem zawodowym, a jeszcze lepiej z doświadczeniem, są poszukiwane w Gdańsku.

Jak zachęcić młodych do nauki w szkołach zawodowych?

Przez lata w Polsce panowało przekonanie, że tylko studia wyższe pozwalają na zdobycie dobrego zawodu i dobrze płatnej pracy. Do szkół zawodowych wybierali się tylko uczniowie, którzy raczej opornie nabierali wiedzy i zaliczali kolejne lata nauki. Dlatego Gdańsk i Gdynia będą kładły duży nacisk na rozwój szkolnictwa zawodowego w 2017 roku. Zadaniem obu trójmiejskich ośrodków jest walka ze stereotypem zawodówki, jako szkoły wybieranej w ostateczności i przez uczniów, którzy nie radzą sobie kompletnie z nauką.

Absolwenci szkół zawodowych i techników mają w ręku konkretny zawód i szybko znajdą pracę u wielu pracodawców. Już gimnazjaliści powinni być uświadamiani, że zawodówka nie jest wyborem ostatecznym, ale może być drogą pozwalającą na znalezienie dobrej pracy zawodowej, w dziedzinie, w której brakuje pracowników.

Praca w Gdańsku – gdzie jej szukać?

Nie da się ukryć, że praca w Gdańsku zdecydowanie najczęściej zagląda na najrozmaitsze portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork. Bierze się to z faktu, że żadna z innych metod nie jest w stanie zagwarantować efektywności na zbliżonym choćby poziomie, zarówno w przypadku przedsiębiorców, jak i kandydatów. Ogłoszenia, które znajdują się na portalu, możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Poza tym, na portalu znajdziesz opinie o ogłaszajacych się pracodawcach.

Dlatego też, jeżeli zależy Ci na szybkim znalezieniu pracy, nie zwlekaj – aplikuj, a być może już jutro otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną! Jeśli zaś jesteś pracodawcą i poszukujesz nowego pracownika – sprawdź nas, a na pewno nie pożałujesz!

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_48370646_turystyczny-statek-i-historyczni-domy-obok-motlawa-rzeki-w-porcie-gda%C5%84ski-morze-ba%C5%82tyckie-polska.html

Oceń artykuł
5/5 (1)