Nowa praca to nie tylko zmiana obowiązków i środowiska. Jeżeli w nowej firmie otrzymamy umowę o pracę, przed nami jeszcze obowiązkowe badania lekarskie i… szkolenie BHP. To ostatnie pracownikom biurowym często wydaje się niepotrzebne. W końcu co złego może stać się biurze? Pracownicy fizyczni natomiast potrafią zignorować pewne zalecenia. “W końcu robiłem tak już wiele razy i nic złego się nie stało!”, sądzą niektórzy. Do czego może doprowadzić takie myślenie? Dowiedz się, jak powinien wyglądać kurs BHP oraz jakie są obowiązki pracownika, a jakie… pracodawcy!

bezpieczenstwo higiena pracy

Pracownik fizyczny a umysłowy

Myśląc o tych dwóch pojęciach, wielu z nas widzi robotnika budowlanego czy magazyniera z jednej i elegancko ubranego pracownika biura z drugiej strony. A do której grupy zaliczany jest np. sprzedawca? Z jednej strony przedstawia ofertę, zachęca klienta do zakupu, opowiada o promocjach, ale przy tym często wykłada towar na półki, a w wielu firmach do jego zadań należy też utrzymywanie porządku zarówno w strefie dostępnej dla klientów, jak i na zapleczu. Granica pomiędzy pracownikiem fizycznym a umysłowym jest więc cieńsza, niż może się wydawać.
Dlaczego taka klasyfikacja w ogóle jest ważna? Ze względu nie tylko na zagadnienia, poruszane podczas kursu, które i tak należy dostosować pod konkretne stanowisko, ale też… częstotliwość jego powtarzania. Szkolenie robotnicze należy bowiem przeprowadzać co 3 lata (w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych raz w roku), a dla pracowników biurowo-administracyjnych zaledwie co 6 lat. Inne zasady obowiązują jedynie na stanowiskach kierowniczych, wśród pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pracowników inżynieryjno-technicznych. Ci muszą przejść odpowiednie szkolenie co 5 lat.

Szkolenie BHP – co powinno obejmować?

Szczegółowy zakres szkolenia BHP z pewnością zależny będzie od stanowiska, dla jakiego jest ono przeprowadzane. Jednak najczęściej składa się ono z podobnych modułów, w tym:

  • definicji wypadku w pracy i w drodze do pracy,
  • omówienia najczęstszych przyczyn wypadków,
  • przedstawienia powiązanych z wypadkami świadczeń, przysługujących pracownikom,
  • udzielenia wskazówek dotyczących pierwszej pomocy,
  • omówienia sposobu postępowania w razie wystąpienia wypadku.

Jednym z zagadnień, zwłaszcza dla pracowników fizycznych, zwykle jest także specyfika odpowiedniego stroju roboczego i zasadność jego noszenia. Szkolenia tego typu powinny zakończyć się krótkim testem, ze zdaniem którego uważny słuchacz nie powinien mieć problemu. Uczestnicy szkolenia muszą też podpisać dokumenty potwierdzające jego odbycie. Pamiętajmy, że to nie tylko papierek! Podpisując go, deklarujemy stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli bowiem wypadek wydarzy się w wyniku ich zlekceważenia przez pracownika, szanse na otrzymanie odszkodowania od pracodawcy są praktycznie zerowe. Nie mówiąc już o tym, że według prawa bez tego kroku nie możemy nawet zostać dopuszczeni do pracy.
Kursy BHP prowadzone są przez zewnętrzne placówki oświatowe. W dużych miastach firma z pewnością nie będzie miała problemu ze znalezieniem tej odpowiedniej, ale ze względu na ogromne zapotrzebowanie bez problemu znajdziemy również te obsługujące mniejsze miasta, jak Tczew, Tarnobrzeg czy Puławy. Jeśli więc prowadzisz firmę w małej miejscowości, nie musisz się obawiać, że nie dasz rady zorganizować szkolenia dla pracowników.

BHP a umowa

Jeżeli nasze zatrudnienie będzie przebiegać w oparciu umowy o pracę, szkolenie BHP jest dla nas obowiązkowe. Ale co z umowami cywilnoprawnymi? W związku z zapisem w Kodeksie Pracy, pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym, które swoje zadania będą wykonywać na podstawie innej, niż stosunek pracy, zarówno w zakładzie, jak i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Kodeks uwzględnia również osoby działające jako samodzielni przedsiębiorcy, a więc w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Co to oznacza w praktyce? Nie ma jasnego zapisu, który mówiłby o tym, w jaki sposób pracodawca ma wypełnić ten obowiązek, jednak najczęściej robi się to właśnie przez… przeprowadzenie szkolenia. Pamiętajmy natomiast, że nawet w przypadku, gdyby taki kurs się nie odbył, dalej mamy obowiązek stosować się do przepisów BHP obowiązujących w danym miejscu, na równi z osobami zatrudnionymi na umowę o pracę.

Kurs BHP dla wielu z nas jest wyłącznie obowiązkiem “do odbębnienia”. Warto jednak uważnie słuchać prowadzącego, wiedza z tego zakresu z pewnością się przyda. To wszystko dla naszego bezpieczeństwa!