Goniące terminy, niecierpliwy szef, długie dojazdy, czasem też nerwowa atmosfera w miejscu pracy. To wszystko sprawia, że jesteśmy narażeni na długotrwały stres, który może wyjątkowo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Wydaje Ci się, że najlepszym wyjściem na zapomnienie o troskach jest oglądanie telewizji czy przeglądanie portali społecznościowych? Niestety, taki relaks rzadko kiedy przynosi dobre efekty, zwłaszcza gdy nasza praca łączy się z wielogodzinnym patrzeniem na ekran komputera. Poznaj skuteczne sposoby na to, jak się odprężyć po pracy!

odprezenie-metody-skuteczne

Odpoczynek w domu – wyłącz telewizor i komputer!

Padanie na miękką kanapę i wpatrywanie się w ekran wydaje się niezwykle kuszące, jednak wcale nie przyniesie nam odpowiednich korzyści. Przede wszystkim musimy pamiętać, że ciało i umysł są ze sobą silnie związane! Dlatego doskonałym pomysłem będzie ciepła (nie gorąca!) kąpiel, która pozwoli rozluźnić napięcie mięśni, często będące właśnie wynikiem stresu. Temperatura wody powinna wynosić maksymalnie 37oC. Warto włączyć też relaksacyjną muzykę i zapalić świeczki. Uważaj natomiast na zapachowe płyny do kąpieli. Choć producenci kuszą coraz to nowymi zapachami, produkty tego typu mogą wysuszać skórę, a nawet być przyczyną alergii. Poczucie dyskomfortu po takiej kąpieli może skutecznie zrujnować naszą chwilę relaksu.
Masz ochotę na małą przekąskę? Wybierz gorzką czekoladę! Dzięki zawartym w niej polifenolom skutecznie niweluje stres. Zwróć jednak uwagę na zawartość kakao w produkcie. Powinna ona wynosić minimum 70%. Pomóc może też picie ziołowych herbatek. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki, jednak możesz je też stworzyć samodzielnie lub wybrać pojedyncze rośliny, jak werbena, rumianek, dziurawiec, melisa, pokrzywa albo czarny bez.

Poza domem – bliżej natury!

Raczej nie jesteś typem domatora i siedzenie we własnych czterech ścianach to dla Ciebie żaden sposób na relaks? Przejdź się na łono natury! Nawet jeśli chcesz odpocząć w dużym mieście, np. po pracy w Gdańsku, Lublinie czy Krakowie, w Twojej okolicy z pewnością znajdziesz przyjemny park. A może w weekend wyjedziesz za miasto? Spokojny spacer w przyjemnym otoczeniu pozwoli Ci się wyciszyć i pozbierać myśli. Jeżeli jesteś miłośnikiem sztuki, możesz też wybrać się na wydarzenie kulturalne w Twojej okolicy. Dobry film, wystawa sztuki czy raczej wieczór poetycki? Wybór należy do Ciebie!

Nic nie odpręża tak, jak hobby!

Świetnym sposobem na wypoczynek jest znalezienie sobie hobby i poświęcanie mu czasu po pracy. Może to być np. rękodzieło czy inne działania kreatywne, np. prowadzenie bloga o tematyce, która Cię interesuje. Odprężeniu z pewnością będzie służyć też sport, który dodatkowo ułatwia zasypianie. Nie powinno się jednak trenować później niż ok. 3h przed snem. Możesz spróbować bardziej intensywnych aktywności, jak bieganie lub spokojniejszych, np. jogi czy pilatesu. Wszystko zależy od Twoich upodobań i temperamentu. Spędzanie czasu na zajmowaniu się czymś, co Cię interesuje, nie tylko pomoże zapomnieć o stresujących sytuacjach, ale też znacząco poprawi Twój nastrój.

Pamiętaj też, że zwiększaniu poziomu stresu sprzyja również… bałagan! Dlatego nawet jeśli nie lubisz sprzątać, warto poświęcić tej czynności wolny czas w tygodniu. W uporządkowanym otoczeniu znacznie łatwiej będzie Ci się zrelaksować. Zadbaj też o relacje międzyludzkie. Rozmowa z kimś bliskim o Twoich kłopotach z pewnością przyniesie Ci ulgę.
A Ty, masz swoje sprawdzone sposoby na stres? Co najbardziej odpręża Cię po pracy? Czekamy na Twój komentarz!