Straciłeś pracę? Od kilku miesięcy bezskutecznie szukasz zatrudnienia? Zastanawiasz się, jak wytłumaczyć lukę w CV? Nie martw się! Wiemy, że poszukiwanie bywa trudne, dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 6 wskazówek, jak być bezrobotnym tylko w teorii!

Masz wypowiedzenie w szufladzie? Zrób przegląd…

…nie tylko w szafkach. Dokonaj bilansu życia zawodowego. Zastanów się, czego dotychczas się nauczyłeś, jakich kompetencji potrzebujesz, żeby stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym kandydatem na rynku zatrudnienia. W tym celu zapoznaj się z aktualnymi ofertami firm z branży, która Cię interesuje. Przejrzyj zarówno te, które dotyczą Twojego miasta, czyli np. pracy w Łodzi, jak i te z okolic. Nie wykluczaj dużych miast, nawet jeśli nie jesteś zainteresowany przeprowadzką za pracą do Warszawy czy Wrocławia. Zauważ, że w niektórych zawodach istnieje możliwość pracy zdalnej.

Nie czekaj! Bierz się do pracy!

O ile masz działający internet, możesz doskonalić swoje umiejętności zupełnie za darmo! Nauka języków obcych, opanowanie Excela na zaawansowanym poziomie czy zaznajomienie się z przepisami ustawy – to tylko przykłady tego, co możesz znaleźć w sieci. Nie trać czasu, masz go teraz wystarczająco dużo, by poszerzyć swoje kompetencje w minimum jednej dziedzinie! Twój potencjalny pracodawca zauważy, że nie tylko szukasz pracy, ale również się rozwijasz. Plus dla Ciebie!

Zastanów się, czego oczekujesz

Pomyśl, jaka powinna być firma, w której chciałbyś pracować? Wyobraź sobie przestrzeń biurową, szefa, współpracowników, zakres obowiązków, zarobki i szanse na rozwój. Nie oznacza to oczywiście, że przyszłe miejsce Twojego zatrudnienia będzie dokładnie takie i nie znajdziesz w nim wad. To ćwiczenie służy raczej temu, żebyś podświadomie dążył do znalezienia stanowiska, które będzie najbardziej zbliżone do wymarzonego. Poza tym czasami ludzie, pozwalając sobie na marzenia, zdają sobie sprawę, że chcieliby robić w życiu coś zupełnie innego niż dotychczas, ale trzymając się postanowień z przeszłości lub brnąc w to, czego się podjęli z potrzeby utrzymania się, tracą kontakt ze sobą i już nawet nie pamiętają, co sprawia im radość i interesuje zawodowo.

Rozwijaj swoje pasje

Masz teraz wystarczająco dużo czasu, by rozwijać swoje pasje i poznawać nowe. Na pewno poprawi to Twoje samopoczucie, zajmiesz myśli czymś innym niż tylko poszukiwaniem zatrudnienia, a poza tym nigdy nie wiesz, czy Twoje zainteresowania nie przyczynią się do szybszego znalezienia pracy! Uwierz, że spośród dwóch kandydatów o podobnych kompetencjach, często etat dostaje ten, który wyda się osobą sympatyczniejszą, ciekawszą lub zwyczajnie podziela pasje osoby z działu HR! Poświęcenie się ulubionemu zajęciu pomoże Ci zmierzyć się ze stresem i przygnębieniem, jeśli szukasz zatrudnienia bezskutecznie od pół roku.

Poproś o informację zwrotną po rozmowie

Kolejna firma odrzuciła Twoją kandydaturę, a Ty nie wiesz dlaczego, bo wydawało ci się, że tym razem wypadłeś naprawdę dobrze? Pamiętaj, że to tylko Twoje wrażenie i nie znasz odczuć swojego rozmówcy. Koniecznie poproś pracownika działu rekrutacji o informację zwrotną. Dzięki temu na kolejnej rozmowie będziesz mieć szansę na wyeliminowanie błędów i otrzymanie upragnionej posady! Co prawda nie wszystkie firmy dzielą się chętnie taką informacją, jednak jeśli nie spróbujesz, to na pewno się nie dowiesz! Lepiej być osobą dociekliwą niż niezaangażowaną.

Postaw na kontakty

Budowanie sieci kontaktów warto rozpocząć w momencie, kiedy jeszcze masz pracę. Ludzie, którzy znają wielu specjalistów z branży, prawie nigdy nie stykają się z problemem bezrobocia! Zwykle płynnie przechodzą z jednej firmy do drugiej. W momencie, kiedy otrzymają wypowiedzenie lub decydują się na nagłe odejście z firmy, wystarczy że wykonają kilka telefonów, żeby otrzymać propozycję nowej pracy. Jeśli do tej pory tego nie praktykowałeś, teraz masz sporo wolnego czasu na udanie się na spotkania zrzeszające ekspertów różnych branż. Nie ma znaczenia, czy jesteś wybitny w tym, co robisz. Przebywając wśród najlepszych, sam zaczynasz dążyć do tego, żeby takim się stać!

Jak widzisz to, czy bezrobocie będzie dla Ciebie szansą na rozwój, czy okresem, który będziesz postrzegał wyłącznie jako koszmar i porażkę, zależy w dużej mierze od Twojego nastawienia i  podjętych działań.

Jesteś lub byłeś bezrobotny? Chciałbyś się podzielić jakimś przemyśleniem z tym związanym?  Napisz o tym w komentarzu!

Oceń artykuł
2/5 (1)