Choć nie brakuje kandydatów na oferty pracy z mniejszymi wymaganiami, w kwestii poszukiwania wykwalifikowanych pracowników sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej. W Polsce aż 66% organizacji ma problem ze znalezieniem osób o odpowiednich kompetencjach. Jakich umiejętności brakuje kandydatom i w jakich branżach deficyt utalentowanych pracowników jest największy?
Niedobór talentów w Polsce – sytuacja ulega poprawie
Jak wskazuje coroczne badanie ManpowerGroup „Niedobór talentów”, nadal sporo firm nie może znaleźć idealnych kandydatów do obsadzenia wykwalifikowanych stanowisk, choć w tej kwestii widać pewne zmiany. Aktualnie problem zgłasza 66% organizacji, podczas gdy we wcześniejszej edycji raportu w 2023 roku było 72%. Wynik też jest także niższy od średniej globalnej wynoszącej 75%. Jak widać, rekrutacja kandydatów o pożądanych umiejętnościach jest największym wyzwaniem dla firm w skali globalnej.
Jakie umiejętności trudniej znaleźć wśród kandydatów do pracy?
Mimo delikatnej poprawy pracodawcom trudno jest znaleźć kandydatów do pracy o określonych umiejętnościach. Jakie są to kompetencje?
Najwięcej firm, bo 23% wskazało na braki w kwalifikacjach związanych z obszarem IT i analizy danych. Jest to wynik rozwoju technologicznego i potrzeby transformacji obejmującej zastosowanie sztucznej inteligencji, digitalizacji i automatyzacji. Nieco mniej, bo 22% badanych ma trudności ze znalezieniem osób z umiejętnościami technicznymi. Na deficyt kandydatów z kompetencjami z zakresu logistyki i operacji oraz sprzedaży i marketingu wskazało po 19% respondentów. Najmniejsze trudności dotyczyły osób z umiejętnościami w kwestii obsługi klienta (18%).
W jakich branżach najtrudniej znaleźć utalentowanego pracownika?
W raporcie wskazano branże, w których najtrudniej jest znaleźć kandydata, który ma odpowiednie umiejętności, zgodne z oczekiwaniami pracodawcy. Są to:
- finanse i nieruchomości – 74%
- dobra i usługi konsumenckie – 71%
- energetyka i usługi komunalne – 70%
- transport, logistyka i motoryzacja – 69%
- nauki przyrodnicze i opieka zdrowotna – 68%
Wyzwania rekrutacyjne – w których firmach będą największe?
Analiza badania niedoboru talentów wskazuje, że największy problem ze znalezieniem pracowników będą mieć organizacje zatrudniające 250-999 pracowników (71%) i mające ponad 5000 zatrudnionych. Podobny poziom trudności dotyczy firm z zespołami złożonymi z 10-49 osób (67%) i 50-249 pracowników. Nieco łatwiej mają mieć za to pracodawcy z kadrą mniejszą niż 10 zatrudnionych (63%). Na najmniejszy niedobór kandydatów o oczekiwanych umiejętnościach mogą liczyć organizacje, które mają 1000-4999 pracowników.