Dorabianie do emerytury i renty od 1 marca zyskuje wyższy limit. To oznacza, że seniorzy mogą zarobić więcej. Z drugiej strony, jeśli renciści i osoby na wcześniejszej emeryturze przekroczą limit, ich świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone przez ZUS.
Co trzy miesiące zmieniają się kwoty graniczne przychodu. To oznacza, że progi kwoty, jaką można dorobić do emerytury lub renty są zwiększane. Wysokością limitu powinni być zainteresowani renciści i lub osoby ze wcześniejszą emeryturą, ponieważ za jego przekroczenie grozi zmniejszenie lub wstrzymanie świadczenia. Taka sytuacja pojawia się w przypadku, gdy przychód stanowi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (drugi próg to 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia).
Ile wynosi limit przy dorabianiu na emeryturze?
„Od 1 marca 2023 r. kwota ta będzie wynosić 4713,50 złotych. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacie świadczenia. Jeśli przychód jest wyższy, to świadczenie odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia” – wskazuje regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.
Kto może dorabiać bez limitu?
Na limity zarobków nie muszą uważać osoby, które przeszły na emeryturę po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Wyjątek w tej regule to osoby, którym ZUS podwyższył emeryturę do kwoty minimalnej. Limity nie dotyczą również tych, którzy pobierają rentę dla inwalidów wojennych i wojskowych (niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową), a także rentę rodzinną.