Czterodniowy tydzień pracy cały czas jest tematem analiz i testów w różnych krajach. Wprowadzenie takiego systemu daje pracodawcom wiele korzyści, jednak przedsiębiorcy w Polsce nie do końca są do tego przekonani. Sami pracownicy również mają wątpliwości.

Czterodniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy to temat znany nie od dziś. Jego wprowadzenie testuje wiele krajów. Nawet w Polsce, choć dość nieśmiało, pojawiają się firmy, które próbują skrócić czas pracy.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce i na świecie

W praktyce system skróconego czasu pracy wykorzystuje się już na całym świecie. Przykładowo w Belgii stosuje się 4 dni pracy po 10 godzin, z kolei w Holandii tygodniowy czas pracy obejmuje 29 godzin. Testy prowadzone są również w Japonii, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii.

Ogólnie program zbiera bardzo dobre recenzje. W wielu miejscach nastąpił znaczny wzrost produktywności pracowników. Co więcej, mówi się, że sztuczna inteligencja przyśpieszy proces wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, ponieważ będzie w stanie przejąć część obowiązków.

A jak sytuacja w tej kwestii wygląda w Polsce? Na razie jest wiele głosów sprzeciwu. Pracownicy boją się, że będą musieli wykonywać taką samą pracę tylko w krótszym czasie. Z drugiej strony na zmianach w tym temacie zależy pokoleniu Z, które bardziej skupia się na wydajności, a nie tym, ile przepracują oni godzin w biurze. Mimo wszystko niektóre firmy w Polsce decydują się na skrócenie dnia pracy w piątek, czasami również kosztem wydłużenia czasu w innych dniach. To rozwiązanie staje się popularne szczególnie wśród start-upów i niewielkich firm, które zrzeszają młodych specjalistów będących przedstawicielami pokolenia Z.

Czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy?

Zebrano już wiele dowodów na to, że czterodniowy tydzień pracy przynosi korzyści zarówno pracodawcom, jak i samym pracownikom. Płyną one z wniosków wynikających z testów prowadzonych w różnych krajach np. w Wielkiej Brytanii. Do najważniejszych korzyści takiego systemu należy:

  • zwiększenie produktywności pracowników, którzy odczuwają mniejsze zmęczenie i napięcie związane ze stresem;
  • zmniejszenie zjawiska wypalenia zawodowego;
  • wyższe zaangażowanie pracowników w wykonywaną pracę;
  • obniżenie kosztów ponoszonych przez firmę – przede wszystkim oszczędność energii;
  • wzrost produktywności przy obniżeniu kosztów to większe zyski dla firmy.

Obecnie nie ma w Polsce przepisów, które nakazują lub zakazują wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Decyzja o jego wprowadzeniu jest więc podejmowana indywidualnie przez firmy, które zwykle działają w porozumieniu ze swoimi pracownikami.

Oceń artykuł
0/5 (0)