Polski rynek pracy znalazł się w punkcie zwrotnym. Bezrobocie osiąga rekordowo niskie poziomy, a firmy z różnych branż zmagają się z trudnościami w obsadzaniu wakatów. W grudniu 2024 roku stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 5,1 proc., co dla wielu pracodawców oznacza jedno – nie ma komu pracować.

W tych realiach coraz więcej firm zaczyna dostrzegać niewykorzystany potencjał pracowników 50+. To grupa, która do tej pory bywała marginalizowana, mimo że posiada ogromne doświadczenie, lojalność i zaangażowanie. Czy właśnie oni będą nowym filarem polskiego rynku pracy?

Magiczna bariera 50 lat – fikcja, która kosztuje

Dla wielu pracowników przekroczenie pięćdziesiątki oznacza niewidzialną ścianę. Jeszcze chwilę wcześniej są cenionymi specjalistami, ale po urodzinach z „piątką z przodu” zaczynają znikać z radarów rekruterów. – Dla pracodawców osoba w wieku 49 lat i 11 miesięcy jest jeszcze okej, ale po 50. pojawia się jakiś problem – mówi prof. Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

To nie tylko problem wizerunkowy, ale i systemowy. Społeczeństwo się starzeje, a liczba osób powyżej 60. roku życia stale rośnie. Już dziś stanowią one ponad 26 proc. populacji, a za kilka lat będzie ich jeszcze więcej. Ignorowanie tej grupy oznacza poważne kłopoty kadrowe.

Elastyczność i otwartość – klucze do aktywizacji

Wielu seniorów chce pracować. Z badań wynika, że aż 71 proc. osób po 60. roku życia deklaruje chęć dalszej aktywności zawodowej. Motywacje są różne: potrzeba dochodu, kontaktów społecznych, utrzymania rutyny. Co istotne – wielu z nich jest gotowych dostosować się do potrzeb rynku, podejmując zarówno pracę umysłową, jak i prostsze zajęcia.

Jednym z rozwiązań może być wzrost elastyczności. Praca na część etatu, zdalna czy hybrydowa to wciąż rzadkość, a przecież mogłaby być szansą na aktywizację doświadczonych pracowników. – W Polsce niemal nikt nie pracuje na część etatu z własnej woli. To trzeba zmienić – apeluje prof. Tyrowicz.

Pracownicy 50+ nie chcą być ciężarem. Chcą być aktywną, cenioną częścią rynku pracy. I wszystko wskazuje na to, że bez nich się nie da.

Źródło: biznes.interia.pl

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/starzec-port-jezioro-bode%C5%84skie-4466290/

Oceń artykuł
0/5 (0)