Zwolnienia lekarskie z założenia mają chronić zdrowie pracowników i pozwolić im wrócić do pełni sił. Niestety, coraz częściej stają się sposobem na nieuczciwe „przedłużenie weekendu”. Według najnowszych danych firmy Conperio, najwięcej jednodniowych L4 przypada właśnie na piątki i poniedziałki. W piątki aż 22,8% wszystkich zwolnień miało charakter jednodniowy. To aż o 2,5 punktu procentowego więcej niż rok wcześniej. Z kolei w poniedziałki odnotowano 20,5% – to również wyraźny wzrost.
Taki trend budzi niepokój pracodawców i analityków rynku pracy. Zamiast naturalnej sezonowości zachorowań, coraz częściej obserwujemy „falę absencji” oderwaną od kalendarza infekcyjnego. Pracownicy – zwłaszcza w sektorach logistyki i przemysłu samochodowego – coraz częściej sięgają po L4 nie z powodu choroby, ale z potrzeby odpoczynku.
Co robią Polacy na zwolnieniu? Remontują, zarabiają, wyjeżdżają
Kontrole pokazują, że 34% zwolnień jest nadużywanych. Pracownicy nie tylko nie przebywają pod adresem wskazanym w druku ZLA, ale też podejmują aktywności, które przeczą idei leczenia. Remonty, prace w ogrodzie, prowadzenie własnej firmy czy nawet… wyjazdy wakacyjne i spożywanie alkoholu – to nie odosobnione przypadki.
W grę wchodzi też nowy niepokojący proceder: handel zwolnieniami przez internet. Fałszywe L4 kupowane online staje się coraz łatwiej dostępne, co podważa zaufanie do systemu opieki zdrowotnej i uczciwych pracowników.
Koszty rosną, zaufanie maleje
Nieuczciwe korzystanie ze zwolnień chorobowych to nie tylko kwestia etyki. To także realne straty finansowe dla firm, które muszą radzić sobie z brakami kadrowymi i wzrastającymi kosztami organizacyjnymi. Średni roczny wskaźnik absencji chorobowej w firmach objętych raportem Conperio wyniósł w 2024 roku 7,38%. W logistyce i motoryzacji przekraczał nawet 9%.
Rosnąca liczba nieetycznych zwolnień może zmusić pracodawców do intensyfikacji kontroli i ścisłej współpracy z ZUS. Stawką jest nie tylko wydolność przedsiębiorstw, ale też zaufanie do instytucji publicznych i pracowników – tych uczciwych, którzy naprawdę potrzebują odpoczynku z powodów zdrowotnych.
Źródło: msn.com
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/chory-zimno-pow%C4%85cha%C4%87-chusteczka-298909/