Zwrot podatku PIT to okoliczność występująca każdego roku w okresie od połowy lutego do końca kwietnia. W tym czasie wszyscy obywatele osiągający w Polsce dochody zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowych – w przypadku niektórych z nich zaistnieje możliwość otrzymania zwrotu nadpłaty podatku. Pośrednikiem w tej materii jest właściwy dla nas Urząd Skarbowy. Co trzeba wiedzieć na temat zwrotu podatku?

zwrot-podatku

Komu przysługuje zwrot podatku i w jakiej wysokości? Jakich formalności należy dopełnić i w jakim terminie? Jak rozliczyć PIT – przez internet czy stacjonarnie? O jakich ulgach podatkowych warto pamiętać? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym materiale.

Zwrot podatku PIT – o co z tym chodzi?

W trakcie corocznego wypełniania zeznania podatkowego, warto pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach przysługiwać nam będzie zwrot podatku – często całkiem wysoki. Możliwość jego otrzymania jest uzależniona od wielu czynników, a jednym z nich jest wysokość zarobków podatnika w danym roku podatkowym.

Trzeba pamiętać o fakcie, że podatek dochodowy nie zawsze powinien być opłacany przez pracownika w pełnej wysokości. Wpływ na to może mieć wynosząca 30 000 złotych kwota wolna od podatku, a także kwota zmniejszająca podatek, równa 3 600 złotych. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, to w ciągu roku podatkowego będziemy w stanie zarobić więcej, a wyżej wskazane czynniki zostaną skrupulatnie uwzględnione przez dział księgowy naszej firmy w trakcie odprowadzania zaliczki na podatek. Wówczas „wyjdziemy na zero”.

Niemniej, zwrot podatku można otrzymać również w sytuacji, w której przysługiwać nam będą rozmaite ulgi podatkowe, których jest naprawdę dużo. Do najpopularniejszych zalicza się ulgę na IKZE, ulgę abolicyjną, ulgę na dziecko czy ulgę na internet. Warto przed rozliczeniem podatku PIT zapoznać się ze wszystkimi możliwymi odliczeniami, by jak najbardziej pomniejszyć podstawę opodatkowania.

Kto może otrzymać zwrot nadpłaty podatku?

Zwrot podatku co do zasady może otrzymać każdy, kto w danym roku podatkowym osiągnął dochód z działalności gospodarczej lub w inny sposób wykonywanej pracy – bez względu na typ umowy. Aby otrzymać zwrot podatku trzeba jedynie wykazać, że albo został on nadpłacony (w wyniku nieuwzględnienia ustawowych odliczeń lub nieosiągnięcia przez podatnika przewidywanego dochodu), albo, że istnieją przesłanki ku temu, by zastosować wobec podatnika określone ulgi i odliczenia, zmniejszające podstawę opodatkowania.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą sprawa może być nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy. Wynika to z faktu, że koszty uzyskania przychodu będą zapewne znacznie rozleglejsze niż w przypadku kwoty ustawowo odliczanej od przychodu pracownika.

Tak czy inaczej, w sytuacji w której obawiamy się, że nie będziemy w stanie samodzielnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, warto skontaktować się z biurem księgowym, które przygotuje za nas niezbędną dokumentację.

Co trzeba zrobić by otrzymać zwrot podatku?

Aby otrzymać zwrot podatku, wystarczy wypełnienie zeznania podatkowego w określonym przez ustawę terminie. W roku 2024 mamy na to czas między 15 lutego a 30 kwietnia, a całą sprawę możemy załatwić przez internet. W składanych dokumentach powinniśmy uwzględnić także numer osobistego rachunku bankowego, na który ma trafić nasz zwrot podatku.

Zwrot podatku możesz otrzymać także przekazem pocztowym na swój adres zamieszkania lub odebrać go w kasie Urzędu Skarbowego. Jeśli chcesz otrzymać zwrot nadpłaty w kasie Urzędu Skarbowego, to w składanym zeznaniu podatkowym poinformuj o tym.

Urząd Skarbowy przypomina ponadto, że jeżeli wysokość nadpłaty nie przekracza dwukrotnie kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a nie wskazałeś rachunku, na który ma zostać zwrócona, to podlega ona zwrotowi w kasie.

Brak zeznania podatkowego a zwrot podatku

W sytuacji w której nie złożymy deklaracji PIT w terminie, a przysługuje nam zwrot nadpłaty podatku, to nie przepada on. Jeżeli do Urzędu Skarbowego zostały skierowane dokumenty na podstawie których zostało skomponowane nasze zeznanie podatkowe, to zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system po upływie terminu na jego ręczne złożenie. Siłą rzeczy wydłuży się czas oczekiwania na należne nam pieniądze.

Fiskus ma bowiem aż 45 dni na zwrot nadpłaty podatku, licząc od momentu złożenia przez podatnika stosownej deklaracji. W sytuacji w której jej nie złożymy, termin zwrotu nadpłaty liczony będzie od dnia następującego po dniu w którym upływa termin składania zeznań, czyli od 1 maja. Wynika stąd, że najpóźniejszy termin zwrotu podatku datuje się na 15 czerwca 2024 roku.

Kto może skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku?

Warto pamiętać o fakcie, że osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, mogą skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku. Dotyczy to jednak wyłącznie deklaracji złożonych drogą elektroniczną.

W takiej sytuacji nadpłata podatku zostanie zwrócona podatnikowi w okresie nie dłuższym, niż 30 dni. O przewidywanej dacie dokonania zwrotu zostaniemy poinformowani przez system.

Termin złożenia deklaracji PIT – kiedy upływa?

Podatnicy mogą składać deklaracje podatkowe od 15 lutego do 30 kwietnia. Złożenie deklaracji PIT za pośrednictwem internetu znacznie upraszcza cały proces, dzięki czemu zwrot nadpłaty nadejdzie nam znacznie szybciej.

W przypadku w którym nie złożymy deklaracji PIT w terminie, ale w systemie znajdują się wszystkie niezbędne dokumenty, to nasze zeznanie podatkowe zostanie uznane za złożone wraz z dniem następującym po dniu upływu ustawowego terminu.

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, brak złożonej deklaracji PIT nie stanowi szczególnie groźnej okoliczności. W przypadku przedsiębiorców jednak takie zaniechanie grozi poważnymi konsekwencjami karno-skarbowymi.

Jeżeli kwota należnego podatku nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę, to będziemy mówić o wykroczeniu skarbowym. W przypadku w którym jest wyższa, będzie to już przestępstwo skarbowe. Naturalnie, nie zawsze jest tak, że zaniechanie wynika z naszej złej woli czy lenistwa, wobec czego istnieją sposoby na to, aby uniknąć kary pomimo niezłożenia wymaganych dokumentów. Jedną z możliwości w tym zakresie stanowi tzw. „czynny żal”.

Niezłożenie PIT w terminie a czynny żal

Jeżeli z różnych względów nie złożyliśmy na czas zeznania podatkowego, to możemy uchronić się przed ewentualną karą składając w Urzędzie Skarbowym tzw. „czynny żal„. Można zrobić to ustnie do protokołu, listem poleconym lub osobiście w placówce Urzędu. W ramach oświadczenia należy opisać wszelkie okoliczności i powody, dla których nie złożyliśmy deklaracji w wymaganym terminie, a także dokładnie opisać na czym polega nasze przewinienie. Oczywiście należy także złożyć wymaganą deklarację i zapłacić należny podatek.

Poprawne złożenie czynnego żalu wyłącza wszelką odpowiedzialność sprawcy. Niemniej, nie zawsze będzie ono uznane przez Urząd. Czynnego żalu należy bowiem dokonać nie tylko przed rozpoczęciem wobec nas czynności kontrolnych, ale przed samym dowiedzeniem się przez pracowników Urzędu Skarbowego o możliwości popełnienia przez nas przestępstwa albo wykroczenia.

Termin zwrotu podatku – kiedy się go spodziewać?

Na zwrot nadpłaty podatku Urząd Skarbowy ma aż 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego. W praktyce jednak możemy liczyć na to, że otrzymamy należność szybciej – szczególnie w sytuacji, w której złożyliśmy deklarację przez internet. Posiadając Kartę Dużej Rodziny z kolei, maksymalny czas oczekiwania na zwrot podatku wyniesie 30 dni.

Logując się na stronę e-Urzędu Skarbowego możemy uzyskać wszelkie niezbędne informacje o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Rozliczenie PIT – stacjonarnie czy przez internet?

Rozliczenie PIT można złożyć na kilka sposobów – osobiście we właściwym dla nas Urzędzie Skarbowym, pocztą, lub za pośrednictwem internetu. Ostatnia z metod jest zdecydowanie najkorzystniejsza i w większości przypadków zajmie nam kilka minut. Co więcej, nadpłata podatku na rachunek bankowy podatnika zwracana jest najprędzej.

Aby złożyć deklarację przez internet, należy zalogować się na dedykowanej temu celowi stronie rządowej „Twój e-PIT„. Zalogować się można za pośrednictwem e-dowodu, profilu zaufanego, lub poprzez bankowość elektroniczną.

Bez względu na to na jaką formę rozliczenia się zdecydujemy, w każdej sytuacji możemy skorzystać z usług biura rachunkowego, które pomoże nam nie tylko we właściwym wypełnieniu deklaracji podatkowej, ale także pomoże nam w zaewidencjonowaniu należnych odliczeń, wobec czego otrzymamy wyższy zwrot podatku.

Oceń artykuł
0/5 (0)