Wielkimi krokami nadchodzi szereg zmian w prawie budowlanym – najistotniejszą zmianą dla wielu będzie zmiana w podatku od czynności cywilnoprawnych. Zapowiadane przez rząd nowelizacje mają za zadanie zwalczać w budownictwie sytuacje, które Polacy uważają za „patologiczne”.

pcc-podatek-od-czynności-cywilnoprawnych

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Kto musi go płacić? W jaki sposób zmieniają się przepisy i dlaczego? O tym przeczytasz w poniższym materiale.

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od czynności cywilnoprawnych to jedna z wielu danin publicznych. Wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości, jednak domy i mieszkania nie są jedynymi podmiotami, które podlegają opodatkowaniu. Niemniej, jak nietrudno obliczyć, to właśnie w przypadku ich kupna, nasze portfele najboleśniej odczują wysokość opłaty.

Zmiany w przepisach o PCC 2023 – na czym polegają?

Zapowiadana przez rząd nowelizacja prawa w tym zakresie, zakłada zwolnienie z obowiązku zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych osoby, które po raz pierwszy kupują mieszkanie z rynku wtórnego. Jak przekonuje minister Waldemar Buda, będzie to znaczne odciążenie finansowe dla Polaków, pragnących wreszcie zamieszkać „na swoim”.

Co jeszcze zmieni się w prawie budowlanym? O tym na łamach naszego portalu przeczytasz już wkrótce.

Oceń artykuł
5/5 (1)