Słupsk znany jest jako miasto nowoczesne, stawiające na rozwój i świeże rozwiązania. Obecność licznych i zadbanych terenów zielonych stanowi kolejny ogromny atut tej miejscowości. Władze od lat starają się ułatwiać mieszkańcom codziennie życie, również poprzez poprawę stanu gospodarki w połączeniu z ochroną środowiska. Takie zrównoważone podejście przyciąga do Słupska wielu ludzi, którzy pragną osiąść tu na stałe. Z naszego tekstu dowiesz się, czy łatwo o pracę w tym mieście, a także które zawody są w najlepszej sytuacji. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda gospodarka Słupska?

W czasach Pomorza pruskiego Słupsk był jednym z największych ośrodków przemysłowych. Dziś również stawia na rozwój gospodarki – działa tu nawet Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, dzięki której miasto rozkwita na wielu poziomach. Firmy działające na terenie tej strefy mogą liczyć na różnego rodzaju ulgi i zwolnienia podatkowe; optymalne warunki dla przedsiębiorców przyciągają do miasta kolejnych inwestorów. Przekłada się to w dużym stopniu na rynek pracy; nowe firmy oznaczają nowe miejsca pracy dla mieszkańców regionu. Warto tutaj wspomnieć, że w mieście działają: Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa, Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości oraz Słupski Inkubator Technologiczny – wszystko po to, aby miasto mogło wykorzystać cały gospodarczy potencjał.

Słupsk duże zyski czerpie również z turystyki – miasto jest chętnie odwiedzane, oferuje dostęp do wielu zabytków i atrakcji. Jest tu zatem bardzo dobrze rozwinięty sektor usługowy; miasto obfituje w hotele, pensjonaty oraz lokale gastronomiczne. W mieście rozwinięte jest również przetwórstwo przemysłowe; obecne są tutaj firmy specjalizujące się m.in. w produkcji mebli, drzwi i okien, obuwia, wyrobów cukierniczych, czy maszyn rolniczych. Tego typu czynniki zadecydowały o licznych ofertach pracy dla rozmaitych zawodów. Dodajmy jeszcze, że w mieście zdecydowaną przewagę mają firmy zatrudniające do 9 pracowników, tzw. mikroprzedsiębiorstwa.

Słupsk – kilka przykładów znanych firm

  • Przetwórstwo Rybne Łosoś Sp. z o.o. – jeden z największych producentów konserw rybnych w naszym kraju. Historia firmy sięga roku 1954, początkowo miała siedzibę w Ustce. W 2002 została ona przeniesiona do Słupska, a na terenie SSE powstała nowoczesna fabryka.
  • Lauber Sp. z o.o. – producent części samochodowych; głównym profilem prowadzonej działalności firmy jest regeneracja podzespołów samochodowych.
  • MS Sp. z o.o. – producent okien i drzwi, mający 30-letnie doświadczenie w branży. Firma skupia się na wdrażaniu nowoczesnych technologii, posiada własną komórkę badawczo-rozwojową.
  • Kamir Sp. z o.o. – firma specjalizująca się w dziedzinie laserowej obróbki metalu; zajmuje się wycinaniem laserowym, gięciem, spawaniem i toczeniem. Działa w ramach Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  • Fabryka Turas Sp. z o.o. – firma dostarczająca usługi i produkty metalowe do montażu. Odbiorcami tych produktów są różne branże, w tym motoryzacyjna.
  • Kaliop Poland Interactive Media Sp. z o.o. – firma specjalizująca się w e-commerce i CMS; zajmuje się tworzeniem dedykowanych systemów webowych.
  • Plast-Box S.A. – przedsiębiorstwo, które zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych; jest producentem pojemników, wiader i opakowań plastikowych.

Praca Słupsk – kogo najczęściej dotyczą oferty pracy?

W Słupsku poszukiwani są pracownicy z różnorodnych branż; największy deficyt dotyczy robotników budowlanych oraz przetwórców mięsa i ryb. W powiecie poszukuje się również nauczycieli (języków obcych, przedmiotów ogólnokształcących, ale również przedszkoli). Pracę znajdą również pracownicy związani z zawodami medycznymi: położne i pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni oraz fizjoterapeuci i masażyści.

Poszukiwani są pracownicy służb mundurowych, sprzedawcy i kasjerzy, magazynierzy, kucharze oraz pomoce kuchenne. Kelnerzy i barmani również często widnieją na ogłoszeniach – wynika to z faktu braku chętnych do pracy, sezonowości, niskiego wynagrodzenia i zmianowości; dodatkowo wymagany jest tutaj język obcy. Brak chętnych do pracy występuje również wśród pracowników przetwórstwa spożywczego, sprzedawców i kasjerów, a także pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego. Wolne posady czekają na kierowców: autobusów, a także samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, a także operatorzy obrabiarek skrawających również nie powinni mieć powodów do narzekań, jeżeli mowa o liczbie ofert pracy. Przedstawiciele powyższych zawodów szybko znajdą pracę za pomocą Internetu – po wpisaniu w wyszukiwarkę praca Słupsk z pewnością wyświetlą się ogłoszenia dotyczące naszej profesji.

Praca Słupsk – dla kogo zabraknie ofert?

W Słupsku poszukuje się pracowników prawie w każdej branży; jednak problem ze znalezieniem pracy będą mieć ekonomiści. Jest to obecnie jedyny zawód notowany jako nadwyżkowy w mieście, mieszka tutaj dużo absolwentów lokalnej szkoły. Jeżeli jesteś przedstawicielem tego zawodu, musisz liczyć się z dużą konkurencją i brakiem bądź małą liczbą ofert. Jeżeli szukasz pracy od dłuższego czasu – pomyśl np. o przekwalifikowaniu. Wszelkich informacji i pomocy szukaj w Powiatowym Urzędzie Pracy. Bezrobotni mogą liczyć na bezpłatne doradztwo ze strony urzędnika, który podpowie Ci, jak możesz poprawić swoją sytuację na rynku pracy. Dzięki programom aktywizacji zawodowej, osoby szukające pracy mogą liczyć na szybsze znalezienie atrakcyjnej posady; celem tych projektów jest walka z bezrobociem.

Warto również pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej – dzięki środkom pozyskanym m.in. z UE, możesz ubiegać się o dofinansowanie na start swojej firmy. Słupsk jest miastem przyjaznym dla przedsiębiorców; nie bez powodu tak wielu z nich prowadzi tutaj swoją działalność gospodarczą. Mając dobry pomysł na biznes, możesz odnieść sukces i zostać jednym z właścicieli dobrze prosperujących firm.

Oceń artykuł
0/5 (0)