Sandomierz to miasto urzekające swoim klimatem i architekturą. Dzięki swojemu położeniu zyskał nawet przydomek Małego Rzymu. Jest on chętnie odwiedzany przez turystów, nie brakuje tu również nowo przybyłych mieszkańców, wiążących z miastem swoją przyszłość. Ceny mieszkań są bardzo atrakcyjne, a tutejsze tempo życia pozwala na chwilę oddechu i relaksu. Sandomierz posiada wiele zalet, jednak dziś skupimy się na tutejszym rynku pracy. Wyjaśniamy, kto może liczyć na najlepsze oferty i szybkie zatrudnienie. Zapraszamy do lektury!

Sandomierz – kilka słów o gospodarce

Sandomierz to miasto o bogatej, długiej historii, z licznymi zabytkami i wspaniałą architekturą. Dlatego też turystyka jest tutaj bardzo ważna z gospodarczego punktu widzenia; branża turystyczna tworzy dużo miejsc pracy. W mieście nie brakuje większych hoteli i restauracji, jak i mniejszych pensjonatów oraz apartamentów. Obecność muzeów i rozmaitych zabytków sprawia, że Sandomierz jest miastem niezwykle atrakcyjnym, przyciąga wielu zwiedzających. Dla gospodarki miasta ważne są również przedsiębiorstwa – największą grupę stanowią małe i średnie firmy, nie brakuje również mikroprzedsiębiorstw. Działają one głównie w branży handlowej oraz w branży usługowej. Największe firmy w mieście skupiają się z kolei na produkcji żywności oraz na produkcji szła, rozwinięta jest również branża transportowo-spedycyjna. Ze względu na swoją wielkość i zasięg działania, zapewniają one dużo miejsc pracy; część kapitału pochodzi z zagranicy.

Warto wymienić tutaj kilka bardziej znanych przedsiębiorstw działających na terenie miasta: ART-TECH F.H.U. (branża motoryzacyjna), SanTa-EKO Sp. z o.o. (wywóz śmierci i recykling), Centrum Chłodnictwa ELTACO S.C. K. Pietrasz A. Promowicz (konserwacja, sprzedaż i montaż urządzeń chłodniczych), F.P.H.U. Zenter S. Motak (import urządzeń pakujących), Kamieniołomy Świętokrzyskie Sp. z o.o. (transport, logistyka, budowa dróg, usługi górnicze i wiele innych), NSG Group (produkcja szkła przemysłowego i szyb samochodowych) czy Kopalnie Dolomitu S.A.

Praca Sandomierz – zawody pilnie poszukiwane

Wpisując w wyszukiwarkę praca Sandomierz, dowiemy się, że wiele ofert dotyczy pracowników produkcji. Wiele ogłoszeń pochodzi od firmy Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o., będącej częścią wspomnianej wyżej NSG Group. Potrzebni są: operator linii produkcyjnej, mistrz produkcji, mistrz utrzymania ruchu, technik utrzymania ruchu, automatyk, a także specjalista ds. płac oraz inżynier ds. oporządzania produkcji.

W Sandomierzu pracę znajdą osoby z branży handlowej: doradcy klienta, kierownicy sprzedaży, specjaliści ds. sprzedaży czy przedstawiciele handlowi. W mieście pracę znajdą również kierowcy, operatorzy wózków widłowych oraz pracownicy budowlani (dekarze i blacharze budowlani, brukarze, kierownicy budowy, inżynierowie budownictwa, cieśle i stolarze budowlani). Do zawodów deficytowych w tym mieście należą również zawody z branży gastronomicznej, medycznej oraz oświatowej. Skarżyć nie powinny się również zawody z zakresu mechaniki samochodowej, potrzebni są m.in. diagności samochodowi, blacharze i lakiernicy samochodowi. Fryzjerzy, kelnerzy, barmani, graficy komputerowi, cukiernicy, kamieniarze, fizjoterapeuci i masażyści również często są poszukiwani.

Praca Sandomierz – kto może mieć problem ze znalezieniem pracy?

Jak w każdym mieście, również w Sandomierzu znajdziemy profesje, które będą miały kłopot ze znalezieniem pracy. Do takich zawodów zaliczamy np. krawcowe, ekonomistów, filologów, socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych czy politologów. Osoby należące do zawodów nadwyżkowych muszą się liczyć z małą liczbą ofert oraz dużą konkurencją. W takim przypadku warto dokładnie poznać wymagania współczesnego rynku pracy; w niektórych sytuacjach niezwykle korzystne może być przebranżowienie, przekwalifikowanie.

Niezbędną pomoc i doradztwo w tych sprawach otrzymamy w urzędzie pracy. W placówkach tych osoby mające problem ze znalezieniem pracy, dostaną wskazówki dotyczące nie tylko stworzenia idealnego CV czy przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Urzędy te świadczą obecnie o wiele szerszy zakres usług. Dzięki nim można skorzystać z różnych kursów, szkoleń i programów. Jeżeli stwierdzimy, że nasz zawód nie spełnia wymagań rynku – uzyskamy również pomoc w procesie przekwalifikowania.

Jak szybko znaleźć zatrudnienie w Sandomierzu?

  • Dziś Internet pozostaje najbardziej znanym źródłem ofert pracy; korzystanie z portali ogłoszeniowych jest oczywiście bardzo dobrym sposobem na znalezienie atrakcyjnej posady.
  • Warto również skorzystać z lokalnych mediów oraz wyżej wspomnianego urzędu pracy. Jeżeli jesteś mieszkańcem Sandomierza, udaj się do Powiatowego Urzędu Pracy na ul. Adama Mickiewicza 34 – pracownik udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji.
  • Uczestnictwo w różnych szkoleniach zawodowych pomoże w szybkim znalezieniu pracy, warto brać udział w kursach i targach pracy.
  • Innym, dobrym sposobem na zbudowanie udanej kariery jest założenie własnej działalności gospodarczej. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się na prowadzenie firmy w Sandomierzu – Ty również możesz zostać jednym z nich.
  • Warto zrobić rozeznanie, wybrać ciekawą branżę i napisać świetny biznesplan. Jeżeli będziesz miał dobry pomysł, możesz liczyć na dofinansowanie na start swojego biznesu (szczegółowych informacji również udzieli Ci pracownik urzędu pracy).
  • Swoje szanse na rynku pracy możesz również zwiększyć, decydując się na ukończenie studiów podyplomowych. Tutaj również możesz liczyć na dotacje i wsparcie specjalistów.
Oceń artykuł
0/5 (0)