Na całym świecie rośnie liczba fanów zdrowego trybu życia – chcemy poprawić jakość i długość naszego życia. Jak podkreślają lekarze, powinniśmy dbać zarówno o dietę, jak i o naszą kondycję fizyczną. Dla osób dbających o formę, wizyty na siłowni są nieodzownym elementem stylu życia. Podnoszenie ciężarów, zajęcia jogi czy cardio np. na orbitreku są niezwykle popularne, a zainteresowanie fitnessem wciąż wzrasta. Dlatego też otwarcie siłowni może być doskonałym pomysłem na dochodowy biznes. Jednak prowadzenie siłowni wiąże się z ciężką pracą i natłokiem obowiązków. Jeżeli pragniesz założyć klub fitness, sprawdź o czym warto pamiętać. Podpowiadamy, czym przyciągnąć potencjalnych klientów i jak osiągnąć sukces w tej branży. Zapraszamy do lektury!

Właściciel klubu fitness – kto może nim zostać?

Do założenia i prowadzenia klubu fitness nie trzeba mieć żadnych kursów czy uprawnień. Każda osoba mogąca założyć działalność gospodarczą, może stać się właścicielem klubu sportowego. Należy jednak pamiętać, że instruktorzy fitness i trenerzy zatrudnieni w takim klubie muszą mieć odpowiednie przygotowanie do zawodu, które będą w stanie udokumentować. Nie oznacza to oczywiście, że każda osoba nadaje się do prowadzenia takiego klubu. Jest to bardzo ciężka praca, a właściciel klubu powinien znać specyfikę branży oraz różne niuanse. Bez znajomości rynku, bardzo szybko może okazać się, że nasz biznes nie przynosi oczekiwanych zysków, a nas czeka gorzkie rozczarowanie.

Kluby fitness – dopuszczalne formy prowadzenia branży fitness i PKD

Bardzo ważną informację stanowi fakt, iż klub fitness możesz prowadzić praktycznie w dowolnej formie. Jedyna niedostępna opcja to spółka partnerska.

  • Możesz wybrać np. jednoosobową działalność gospodarczą i w takim przypadku będziesz jedynym właścicielem klubu. To dobra opcja dla osób niezależnych, pragnących pełnej swobody zawodowej. Jednak przywilej samodzielnego decydowania o własnej firmie, wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością oraz pewnym ryzykiem. W przypadku tej formy właściciel klubu odpowiada swoim majątkiem osobistym za zobowiązania zaciągnięte w ramach prowadzonej firmy. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest bardzo popularną formą w tego rodzaju branży.

  • Inną szeroko znaną formą prowadzenia biznesu, jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zaletą spółki z o.o. jest to, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania firmy wniesionym kapitałem, a nie majątkiem osobistym (jak np. w przypadku jednoosobowej działalności). Jako wady tej formy prowadzenia biznesu najczęściej wymienia się konieczność prowadzenia pełnej księgowości czy podwójne opodatkowanie. Kapitał zakładowy wynosi min. 5000 zł; konieczna jest również wizyta u notariusza w celu zawarcia umowy spółki.

  • Kolejną znaną formą jest spółka cywilna. Do jej utworzenia niezbędne będą co najmniej dwie osoby, które staną się wspólnikami. W umowie takiej spółki muszą znaleźć się m.in. data i miejsce jej zawarcia, szczegółowe informacje o wspólnikach czy wniesiony wkład. Co ważne, w umowie tej musimy również opisać cel gospodarczy spółki oraz sposoby na jego osiągnięcie. Spółka ta nie ma podmiotowości prawnej, nie może zatem zaciągać pożyczek czy zawierać umów. Wadą spółki będzie fakt, że wspólnicy odpowiadają solidarnie, swoim majątkiem osobistym. Niskie koszty założenia czy jednokrotne opodatkowanie wspólników to przykładowe zalety spółki cywilnej.

  • Oczywiście inne formy prowadzenia przedsiębiorstwa w branży fitness również są w zasięgu ręki. Wszystko zależy od Twojego kapitału, biznesplanu czy planowanych przychodów. Warto dobrze przemyśleć tę kwestę, gdyż będzie ona w ogromnym stopniu wpływała na całe funkcjonowanie firmy oraz na potencjalny sukces.

Zakładając jakąkolwiek działalność gospodarczą, zobowiązani jesteśmy do wskazania odpowiednich kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), określają one obszar działalności przedsiębiorstwa. Nie inaczej jest w przypadku klubu fitness. Odpowiednim kodem będzie w tym przypadku np. 93.13.Z – działalność centrów i klubów fitness oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej i kulturystyce.

Założenie klubu fitness – od czego zacząć?

Zakładając własną siłownię, warto przygotować dobry biznesplan, to podstawa na początku każdej działalności gospodarczej. Jeżeli mamy wybraną formę prowadzenia przedsiębiorstwa, musimy również wybrać rodzaj opodatkowania. Od razu warto zaznaczyć, że właściciel klubu sportowego nie może wybrać ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania. Mamy zatem do wyboru podatek liniowy lub podatek na zasadach ogólnych.

W przypadku tego pierwszego będzie nas obowiązywać stała stawka w wysokości 19%, niezależnie od wysokości przychodu. Niestety ta forma opodatkowania wiąże się z brakiem różnych ulg, niemożliwe jest również wspólne rozliczanie z małżonkiem. Opodatkowanie według skali charakteryzuje się podatkiem w wysokości 12% dla dochodów poniżej 120 000 zł. Jeżeli nasz dochód przekroczy tę kwotę, wówczas podatek od nadwyżki wyniesie już 32%. W zależności od przewidywanych dochodów oraz ewentualnych ulg każdy przedsiębiorca musi zdecydować, która opcja będzie dla niego bardziej opłacalna.

Własny fitness club a biznesplan

Model biznesowy to kolejna kwestia, którą należy dobrze przemyśleć podczas zakładania własnej firmy. Polega to na opracowaniu planu, który pomoże nam odnieść sukces na dłuższą metę. Szczególną uwagę zwróć na lokalizację obiektu, to klucz do sukcesu. Zatrudnienie personelu to jedno z cięższych zadań, z jakimi musisz się zmierzyć na początku swojej biznesowej drogi. Instruktorzy powinni tworzyć zgrany team; poziom ich wiedzy oraz podejście do klienta będą wyznacznikiem jakości świadczonych usług. Jeżeli zajęcia fitness będą urozmaicone, a na sali będzie panowała przyjemna atmosfera, zyskasz pewność, że klubowicze z chęcią wrócą do Ciebie. Warto również zadbać o szeroki zakres szkoleń dla pracowników, poprawi to wizerunek Twojej firmy, a także przyciągnie osoby pragnące się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę.

Wymagania sanitarno-budowlane w klubie fitness

Jako właściciel klubu fitness będziesz również musiał zadbać o kwestie sanitarno-budowlane. Jeżeli chodzi o wymogi sanitarno-budowlane, to są one takie same, jak w przypadku gabinetów odnowy biologicznej. Ważne, aby klub fitness znajdował się w odrębnym budynku lub stanowił wyodrębnioną część lokalu. Wysokość pomieszczeń w takim klubie nie może być mniejsza niż 3,3 m, a ich wielkość powinna pozwalać na swobodne rozmieszczenie wszystkich potrzebnych sprzętów i urządzeń.

Ponadto w klubie fitness muszą znaleźć się również:

  • pomieszczenie higieniczno-sanitarne,

  • pomieszczenie do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości,

  • szatnia,

  • poczekalnia,

  • osobne miejsca dla preparatów kosmetycznych, czystej i brudnej bielizny,

  • miejsce na pojemniki na odpady.

Warunki socjalno-bytowe w klubie fitness

Warto pamiętać, że klub fitness musi spełniać szereg warunków socjalno-bytowych. Jest ich dosyć dużo, natomiast warto tutaj wspomnieć o osobnych szatniach dla kobiet i mężczyzn (lub przynajmniej o wydzieleniu przebieralni); co najmniej 1 natrysku na 10 osób, 1 umywalce na 10 osób i 1 ustępie w każdym pomieszczeniu sanitarnym, czy o klimatyzacji na sali (ewentualnie wentylacja mechaniczna). Jeżeli w naszym klubie będzie również solarium, wysokość takiego pomieszczenia nie może być mniejsza niż 2,2 m, wtedy koniecznie należy zainstalować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną podciśnieniową.

Własna siłowania a franchising klubów fitness – co się bardziej opłaca?

Model franczyzowy może być doskonałym pomysłem na własny biznes w branży fitness. Taki model oferuje często większe możliwości dla początkującego właściciela klubu. Nie należy zapominać, że znana marka przyciągnie szerokie grono klientów tuż po otwarciu klubu, zatem tutaj odpada kwestia wdrażania i wyrabiania sobie renomy. Franczyzodawca dostarcza gotowe i sprawdzone rozwiązania, a przedsiębiorca może zakupić sprzęt czy suplementy w konkurencyjnych cenach. Dodatkowo zyskuje on wsparcie opiekuna franczyzowego. Nie jest to oczywiście rozwiązanie pozbawione wad. Wielu osobom z pewnością nie przypadnie do gustu, gdyż franczyza nie daje pełnej swobody i możliwości wyrobienia własnej marki. Jeżeli chcesz otworzyć swój klub fitness, dokładnie przemyśl, na czym najbardziej Ci zależy i jak chcesz kreować swój biznes.

Oceń artykuł
5/5 (1)