Zakład Pracy Chronionej to miejsce, w którym zatrudnienie znajdą osoby niepełnosprawne. Należy spełniać określone wymogi, aby móc posługiwać się nazwą ZPCh. Status pracy chronionej jest decyzją administracyjną, którą przyznaje wojewoda. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić przedsiębiorstwo ubiegające się o ten status.

warunki pracy chronionej

Źródło zdjęcia: pl.123rf.com

Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika jest ważne z wielu powodów. To korzyść dla takiej osoby, która zyskuje większą pewność siebie i czuje się potrzebna, unikając problemów na tle psychologicznym. Zyskuje na tym również pracodawca, rekrutując nie tylko uzdolnionego pracownika, ale i otrzymując dofinansowanie na pokrycie różnych kosztów. Z myślą o takim procesie stworzono Zakład Pracy Chronionej. Uzyskanie tego statusu jest uregulowane prawnie. Jakie trzeba spełnić warunki pracy chronionej? Jakie są obowiązki pracodawcy w takiej sytuacji?

Stopnie niepełnosprawności a zatrudnienie

Sposób zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest powiązany ze stopniem niepełnosprawności. Formy te opisuje art. 3 i 4 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z ich treścią wyróżniamy znaczny, umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności. A kogo zaliczamy do poszczególnych form? Artykuł 4 wskazuje, że:

„1. Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

2. Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej, albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

3. Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne”.

Co więcej, zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, gdy dojdzie do przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub kiedy istnieje możliwość wykonywania pracy zdalnej.

Warto pamiętać, że pozwolenie na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej na danym stanowisku zależy również od orzeczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy, w której wskaże on brak przeciwwskazań do podjęcia konkretnego zajęcia.

Zakład Pracy Chronionej – jak ubiegać się o ten status?

Przedsiębiorstwa, które spełniają określone wymogi i pragną brać czynny udział w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, mogą być określone jako Zakłady Pracy Chronionej. Ten status może zostać nadany po spełnieniu określonych warunków wyłącznie poprzez decyzję administracyjną.

Regulacje prawne są określone w Ustawie z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dlaczego warto ubiegać się o ten status? Pracodawcy, którzy zdecydowali się na zatrudnienie nawet osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, mogą liczyć na szereg rządowych dofinansowań.


Sprawdź też: Fakty i mity o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych


Co to jest Zakład Pracy Chronionej?

Zakład pracy chronionej to przedsiębiorstwo posiadające specjalny status prawny, który potwierdza przystosowanie do zatrudnienia osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Główne motywacje firm, które starają się o ten status to:

1) aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych na rynku pracy,

2) uzyskanie dochodu,

3) ulgi podatkowe,

4) możliwość korzystania z dofinansowań rządowych.

Przedsiębiorstwa, które spełniają odpowiednie warunki i otrzymały status Zakładu Pracy Chronionej, dają możliwość stałego zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego i są cenione na rynku pracy. Chcąc ubiegać się o tę decyzję, należy udać się do Urzędu Wojewódzkiego i spełnić określone przez rząd regulacje. O tym, czy dany zakład zyska status pracy chronionej, decyduje wojewoda.

Na czym polega praca chroniona?

Przedsiębiorstwo, które kieruje swoje oferty pracy do osób z niepełnosprawnościami, wspiera ich aktywizację zawodową i może liczyć na własne profity i szereg dofinansowań. Jeżeli w firmie zatrudniona jest odpowiednia ilość osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, to warto postarać się o status pracy chronionej. Jakie warunki są brane pod uwagę przez Urząd Wojewódzki, który jest zobligowany do wydawania tej decyzji administracyjnej?

Przystosowane pomieszczenia użytkowane, specjalistyczna opieka medyczna i odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych to tylko niektóre z wielu wymaganych czynników. Zanim postanowisz złożyć odpowiedni wniosek, sprawdź jakie wymagania uwzględniające potrzeby niepełnosprawnych należy spełnić, aby móc korzystać ze statusu Zakładu Pracy Chronionej.


Może Cię zainteresować również:


Źródło zdjęcia: pl.123rf.com

Warunki pracy chronionej

Zgodnie z uchwaloną w 1997 roku ustawą, pracodawca, który chce ubiegać się o status Zakładu Pracy Chronionej, musi spełnić następujące warunki pracy chronionej:

1) dana działalność gospodarcza musi być prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy;

2) wielkość zatrudnienia nie może być mniejsza niż 25 pełnoetatowych pracowników z uwzględnieniem etatów przypisanych osobom z niepełnosprawnością: co najmniej połowę z osób zatrudnionych na pełny wymiar czasu pracy powinny stanowić osoby niepełnosprawne: – nie mniej niż 20 proc. musi posiadać znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, lub 30 proc. z nich to osoby niewidome, psychicznie chore lub upośledzone umysłowo o znacznym, lub umiarkowanym stopniu;

3) wskaźnik zatrudnienia musi być utrzymany przez okres min. 6 miesięcy;

4) obiekty użytkowe w miejscu pracy muszą odpowiadać przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz spełnić wymaganie dostosowania stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;

5) pracodawca musi zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usług rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Jeżeli wszystkie czynniki są spełnione, to pracodawca powinien wystąpić z wnioskiem o przyznanie statusu pracy chronionej w pobliskim Urzędzie Wojewódzkim.

Obowiązki pracodawcy przy pracy chronionej

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, który zdecyduje się na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych, jest konieczność przystosowania stanowiska pracy do takiej osoby. Mowa tu o zarówno przestrzeni roboczej, jak i pozostałych warunkach w miejscu pracy typu korytarze, kuchnia, łazienka, winda itp. Wszystkie te elementy muszą być wykończone w taki sposób, aby zapewnić swobodę poruszania się przez osoby o zmniejszonej sprawności.

Pracodawca musi też pilnować czasu pracy osoby niepełnosprawnej. W przypadku osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności jest to maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dla pracowników ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Dodatkowo osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej (oprócz pewnych wyjątków) i w godzinach nadliczbowych.

Pracodawca powinien również zapewnić pracownikowi niepełnosprawnemu dodatkową, 15-minutową przerwę przeznaczoną na odpoczynek lub gimnastykę usprawniającą. Po roku od przyznania umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności taki pracownik nabywa też prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego wynoszącego 10 dni roboczych.

Zakład Pracy Chronionej – korzyści dla pracodawcy

Zgodnie z treścią art. 32 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej składając wniosek, może otrzymać ze środków Funduszu:

1) dofinansowanie w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych;

2) zwrot kosztów:

  • budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu,

  • transportowych,

  • administracyjnych.


Przeczytaj również:


Oferty pracy w Zakładach Pracy Chronionej

Praca w Zakładzie Pracy Chronionej jest możliwa na wielu stanowiskach. Pracodawcy są otwarci na zatrudnienia osób z dysfunkcjami, a odpowiednio przygotowane stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej zapewnia komfort i wygodę podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

W Internecie można znaleźć wiele ciekawych ofert pracy w Zakładach Pracy Chronionej, co więcej powiatowe urzędy pracy zajmują się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych i starają się znaleźć korzystne zatrudnienie dla zarejestrowanych tam bezrobotnych.

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają takie osoby, a odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, które można wykorzystać na danym stanowisku, znacząco wzmacniają kandydaturę danego ochotnika do pracy. Działania rządowe dotyczące polityki społecznej i oferowane dofinansowania wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych dodatkowo motywują przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, aby z otwartymi ramionami przyjmowali do pracy niepełnosprawnych.

Praca w Zakładzie Pracy Chronionej – możliwości dla niepełnosprawnych

Wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych rosną. Sporą część tej grupy stanowią osoby, które posiadają umiarkowany lub znaczący stopień niepełnosprawności. Zakładem Pracy Chronionej może zostać każde przedsiębiorstwo, które spełni określone warunki, a uzyskanie tego statusu pozytywnie wpływa na wizerunek firmy na rynku pracy i pozwala korzystać z szeregu dofinansowań np. w zakresie przystosowania stanowisk pracy czy organizacji pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, a dodatkowe koszty pracodawcy wynikające z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej są odpowiednio rozliczane.

Pracodawcy muszą liczyć się z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, którzy mają cenne kompetencje. Deficyt kandydatów dotyczy wielu zawód, dlatego wykwalifikowani pracownicy o ograniczonej sprawności mogą rozwiązać wiele problemów kadrowych.

Potrzeby niepełnosprawnych powinny być uwzględniane na rynku pracy, a aktywność zawodowa wśród osób z dysfunkcją zwiększa ich niezależność i pozytywnie wpływa na samopoczucie i akceptacje w społeczeństwie. Możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności są coraz większe, a prognozy na przyszłość obiecujące.

Oceń artykuł
2.7/5 (7)