Praca doradcy zawodowego staje się coraz bardziej popularna. Z tego tekstu dowiecie się, jak zostać doradcą zawodowym i czym dokładnie zajmuje się taki specjalista. Jakie kwalifikacje trzeba zdobyć i ile zarabia się na stanowisku doradcy zawodowego w PUP, szkole lub dużej korporacji?

Doradca zawodowy – jak zostać i czy to dobry zawód?

Doradca zawodowy to profesja, która wciąż zyskuje na popularności. Specjalistów tego typu poszukują firmy, szkoły, a także Urzędy pracy. Czym zajmuje się osoba na takim stanowisku?

Do podstawowych obowiązków doradcy zawodowego należy wskazanie innym, jak powinni pokierować swoją karierą, aby osiągnąć cel. Pomoc w opracowaniu koniecznej do zdobycia wymarzonego zawodu ścieżki edukacji, a także kolejnych kroków, potrafi być bezcenna – dlatego na usługi doradców istnieje coraz większy popyt.

W tym tekście wytłumaczymy Wam, jak zostać doradcą zawodowym, jakie kwalifikacje i umiejętności miękkie mogą się do tego przydać i na jakie zarobki można liczyć w takiej pracy.

Jak zostać doradcą zawodowym?

Umiejętności miękkie przydadzą się na stanowisku doradcy zawodowego nie mniej, niż solidne kwalifikacje. Określanie celów naszych klientów – pracowników i pomoc im w ich realizacji wymagają charyzmy, odpowiedniego podejścia do drugiej osoby i zacięcia psychologicznego.

Doradca zawodowy: kwalifikacje

Jednak sam talent do pracy z innymi nad ich problemami nie wystarczy. Jak zostać doradcą zawodowym? Musi on posiadać także konkretne kwalifikacje. Jakie? Poza ukończeniem studiów wyższych, dobrze rozważyć kontynuację edukacji w postaci studiów podyplomowych, lub kursów zawodowych.

Jaki kierunek studiów najlepiej wybrać, aby pomógł nam dowiedzieć się, jak zostać doradcą zawodowym? Polecane są tu:

  • prawo,
  • zarządzanie,
  • psychologia.

Studia podyplomowe, a może szkoła policealna?

Zdobycie tytułu magistra na jednym z wymienionych kierunków otworzy Wam drzwi do kolejnego etapu edukacji doradcy zawodowego. Dalsze zdobywanie wiedzy zawodowej polecamy tu zwłaszcza w przypadku osób, które planują karierę w międzynarodowych korporacjach.

Szkoła policealna o kierunku: Doradca zawodowy przygotuje Was z zakresu przedmiotów takich jak:

  • psychologia zdrowia i stresu zawodowego,
  • zawodoznawstwo,
  • psychologia komunikacji i zarządzania personelem,
  • metodologia badań w doradztwie zawodowym,
  • psychologia komunikacji (autoprezentacja, charakterologia, komunikacja interpersonalna).

Ukończenie studiów podyplomowych lub kompletnego kursu na doradcę zawodowego pozwoli Wam na opanowanie umiejętności doradztwa osobom bezrobotnym, niepełnosprawnym, a także tym, chcącym osiągnąć kolejny etap w swojej karierze.

Gdzie może pracować doradca zawodowy?

Tego typu specjalistów zatrudniają często duże firmy, chcąc zapewnić swoim pracownikom możliwość regularnej analizy ich ścieżki zawodowej. Z usług doradców chętnie korzystają również agencje pracy.

Tu jednym z Waszych podstawowych zadań będzie m.in. przeprowadzanie testów predyspozycji zawodowych oraz pomoc pracownikom firmy np. w zdobyciu awansu lub nowych kwalifikacji zawodowych.

Jak zostać doradcą zawodowym w szkole?

Pracy jako doradca zawodowy możecie szukać także w szkołach. Specjaliści pracujący w szkołach podstawowych pomagają młodym uczniom w wyborze odpowiedniej szkoły średniej. Z kolei ci doradcy, którzy są zatrudnieni w szkołach średnich, doradzają przyszłym studentom, na jakim kierunku najlepiej rozwiną swój talent.

Uczelniane biura karier także chętnie zatrudniają doradców zawodowych. Ważne, abyście potrafili dotrzeć do młodych osób i zainspirować ich do działania.

Doradca zawodowy w Urzędzie pracy: perspektywy

Doradców zawodowych poszukują również Urzędy pracy. Tu Waszym głównym zadaniem będzie pomoc bezrobotnym. To praca wymagająca wysoko rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych. W tym miejscu na co dzień będziecie mieć do czynienia z osobami, które szczególnie potrzebują pomocy doradcy zawodowego. Nie każdy samodzielnie potrafi odnaleźć się na rynku pracy, jak i wykorzystać swoje umiejętności, aby zdobyć zatrudnienie. To właśnie Wasza rola, aby podpowiedzieć im, gdzie mogliby szukać pracy i jaka najlepiej by do nich pasowała.

Ile zarabia doradca zawodowy?

Jesteście ciekawi zarobków na tym stanowisku? Mogą się one różnić w zależności od regionu, w którym będziemy wykonywać swoją pracę. Zazwyczaj jednak duże firmy oraz agencje pracy oferują miesięczne wynagrodzenie doradcy zawodowego rzędu 2500 – 4000 zł.


Chcesz dowiedzieć się, ile zarabia doradca zawodowy? Forum GoWork.pl to idealne miejsce do zadawania pytań i dyskusji.


Doradca zawodowy w szkole i Urzędach pracy – zarobki

Na nieco mniejsze, bo oscylujące w granicach 2 tys. zł netto wypłaty mogą liczyć pracownicy zajmujący się doradztwem zawodowym w placówkach oświatowych i państwowych.

Jednocześnie mogą oni jednak korzystać ze specjalnych dodatków do pensji np. w postaci „trzynastki” lub świadczeń socjalnych.

Oceń artykuł
0/5 (0)