Do czego służy e-dowód osobisty i jak z niego korzystać? Z tego tekstu dowiecie się, jakie możliwości daje warstwa elektroniczna dowodu i jak dzięki niej możecie załatwić niezbędne formalności bez wychodzenia z domu! Wytłumaczymy też, jak pomoże w tym bezpłatna aplikacja eDO App, dzięki której potwierdzicie swoją tożsamość zdalnie.

edo app

Źródło zdjęcia: pl.123rf.com

E-dowód – co to jest i jak z niego korzystać?

Jak wyrobić e-dowód? Od 2019 roku nie otrzymacie już dowodu osobistego bez warstwy elektronicznej, która umożliwia załatwianie części formalności także online. Zapisany w niej niewidoczny chip z danymi posiadacza oraz zapisany na awersie dokumentu numer CAN będą potrzebne, aby móc wykorzystać elektroniczne możliwości dowodu.

Do czego służy elektroniczna warstwa dowodu osobistego?

Znajdujący się w dokumencie bezstykowy mikroprocesor pozwala na potwierdzenie tożsamości oraz złożenie podpisu elektronicznego. Z e-dowodem można obsługiwać zdalną komunikację w wybranych sprawach z administracją publiczną, jak i podmiotami komercyjnymi.

Odciski palców w dowodzie osobistym – w jakim celu?

Od 7 listopada 2021 roku wydawane są już również e-dowody, w chipach, gdzie umieszcza się także odcisk palca właściciela dowodu. W jakim celu zostało to wprowadzone? Dzięki temu jeszcze łatwiej można potwierdzać tożsamość osoby, która posiada najnowszą wersję dowodu.

Obawiacie się o bezpieczeństwo swoich danych? Nie ma takiej potrzeby – przed nieuprawnionym skopiowaniem Waszych danych osobistych chronią Was tu zaawansowane zabezpieczenia kryptograficzne.

Czy mogę wymienić zwykły dowód na e-dowód osobisty? Ile to kosztuje?

Wasz dowód nie posiada warstwy elektronicznej i zastanawiacie się nad wymianą dokumentu? Możecie tego dokonać także jeszcze przed jego końcem ważności. O koszty nie musicie się tu martwić – wymiana jest bezpłatna. Proces wymiany dowodów jest rozłożony na 10 lat i ma trwać do 2029 roku.

Aby móc w pełni wykorzystać elektroniczne właściwości e-dowodu, będziemy jednak potrzebować urządzenia, które odczyta dane zakodowane w warstwie elektronicznej dowodu. Choć do tego zadania nadaje się czytnik ze specjalistycznym oprogramowaniem, wprowadzono także prostsze rozwiązanie – wystarczy telefon z zainstalowaną aplikacją.

Jeśli Wasz smartfon obsługuje technologię NFC, wystarczy, że zainstalujecie bezpłatną aplikację eDO app, przygotowaną przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.


Sprawdź również:


edo app - co to jest

Źródło zdjęcia: pl.123rf.com

eDO App – do czego służy bezpłatna aplikacja?

Chcecie potwierdzić tożsamość zdalnie lub złożyć podpis elektroniczny za pomocą e-dowodu? Bez trudu dokonacie tego z zainstalowaną aplikacją eDO App na smartfonie obsługującym technologię NFC (z ang. Near Field Communication). Aplikacja jest dostępna w wersji dla użytkowników systemu Android, jak i systemu iOS. Jakie możliwości daje ściągnięcie aplikacji eDO App? Są to:

  • potwierdzanie tożsamości;

  • założenie i potwierdzenie Profilu Zaufanego oraz możliwość zdalnego kontaktu z urzędami administracji publicznej przy jego pomocy;

  • złożenie podpisu elektronicznego;

  • zmiana lub odblokowanie kod PIN do e-dowodu;

  • złożenie podpisu na wniosku o wydanie karty tachografowej w serwisie info car.

Czy moje dane w aplikacji eDO App są bezpieczne?

Nie macie pewności, czy z racji korzystania z zewnętrznej aplikacji nie dojdzie do wycieku Waszych danych osobistych? O poufność informacji oraz danych zawartych w elektronicznej warstwie dowodu dba producent polskich dokumentów – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Dane w e-dowodzie, odczytywane przez eDO App przesyłane są bezpiecznym, szyfrowanym połączeniem. W aplikacji zastosowano także dodatkowe zabezpieczenia, chroniące dane przed skopiowaniem i dalszym wykorzystaniem.

Aby dowiedzieć się więcej o politykach przetwarzania danych osobowych w eDO App, zajrzyjcie do regulaminu aplikacji. Znajdziecie w niej dodatkowe informacje i szczegóły przetwarzania danych.

Jak korzystać z eDO App?

Dzięki aplikacji eDO App możecie np. podpisać umowę z operatorem, czy złożyć wniosek w urzędzie gminy bez wychodzenia z domu, lub z dowolnego miejsca na świecie. Jak pobrać aplikację eDO App i zacząć z niej korzystać? Opisujemy to krok po kroku!

Jak pobrać aplikację eDO App? Wystarczy, że zajrzycie do sklepu dedykowanego dla systemu, z którego korzystacie na swoim telefonie – Google Play lub App Store. Aplikacja eDO App dostępna jest zarówno dla użytkowników systemu Android, jak i iOS, w pełni bezpłatnie. Aby z niej skorzystać, niezbędny jest e-dowód z aktywną warstwą elektroniczną i smartfon z modułem NFC.

1. Numer CAN – gdzie go znajdziemy?

Aby potwierdzić tożsamość, złożyć podpis elektroniczny lub podpisać własny dokument, będziecie musieli podać w aplikacji także swój numer CAN. Gdzie go znajdziecie? Sześciocyfrowy kod jest widoczny w prawym dolnym rogu Waszego e-dowodu.

2. Na jakich urządzeniach można korzystać z aplikacji eDO App?

Uwaga! Jeśli z aplikacji korzystacie nie na telefonie, a na komputerze, konieczny będzie także kolejny krok, w postaci zeskanowania kod QR Partnera. W przypadku smartfonów można go pominąć.

Większość opcji jest tu dosyć prosta w obsłudze i wymaga jedynie potwierdzenia z naszej strony za pomocą przycisku w aplikacji. Jeśli tożsamość została potwierdzona poprawnie, będziecie mogli dokończyć wybraną czynność.

3. Aplikacja eDO App nie „czyta” e-dowodu. Co robić?

Jeśli przyłożyliście dowód do telefonu, jednak aplikacja nie chce go odczytać, upewnijcie się, że przykładacie go w dobrym miejscu. Powinien on znajdować z tyłu telefonu i dokładnie tam, gdzie w Waszym smartfonie jest antena NFC.

Warto sprawdzić także, czy sygnału NFC nie blokuje np. Wasze etui na telefon. Blokada sygnału może znacząco utrudniać odczytanie danych z warstwy elektronicznej dowodu. Jeśli jednak ani osłona telefonu, ani etui nie blokują sygnału NFC, a Wy wciąż nie możecie prawidłowo odczytać dowodu, po przyłożeniu dowodu osobistego do telefonu zadbajcie o to, aby trzymać go nieruchomo.

Twórcy aplikacji sugerują, że najlepiej jest położyć dowód na płaskiej powierzchni, a następnie na nim telefon z otwartą aplikacją eDO App.

4. Czy jeśli telefon zostanie zgubiony lub skradziony, co stanie się z danymi z dowodu?

Obawiacie się korzystać z aplikacji eDO App z racji możliwości zgubienia lub kradzieży telefonu, na którym macie ją zainstalowaną? Producenci aplikacji zadbali o Wasze bezpieczeństwo w tej kwestii. Nawet jeśli Wasz smartfon dostanie się w niepowołane ręce, eDO App zostało zaprojektowane w ten sposób, aby nie przechowywało żadnych Waszych danych na urządzeniu. Aplikacja nie zadziała bez Twojego e-dowodu i numeru PIN.

5. Czy mogę korzystać z aplikacji eDO App także za granicą?

Dużą wygodą jest możliwość korzystania z eDO App na terenie dowolnego miejsca na świecie, przez całą dobę. Akurat jesteście na wakacjach i przypomnieliście sobie o terminie złożenia ważnego wniosku? W celu przesłania odpowiedzi lub złożenia podpisu na wniosku możecie skorzystać z eDO App przy pomocy e-dowodu!

6. Co stanie się, jeśli zablokuję kod PIN dowodu?

Wprowadziliście błędny kod PIN dowodu i został on zablokowany? Warstwę elektroniczną dowodu można aktywować jedynie w urzędzie, w którym został wydany e-dowód. Przy tej czynności powinniście także otrzymać awaryjny kod PUK, dzięki któremu odblokujecie aplikację.

Możliwość odblokowania i zmiany kodu PIN dowodu znajdziecie w zakładce „Odblokuj lub zmień PIN” w menu aplikacji.


Może Cię zainteresować również:


edo app - jak korzystać

Źródło zdjęcia: pl.123rf.com

eDO App dla biznesu – jak weryfikować dane klientów i kontrahentów?

Warto wiedzieć, że istnieje również wersja aplikacji eDO App dla biznesu. Oferuje wiele funkcji, które ułatwiają przedsiębiorcom zarówno zawieranie umów zdalnie, jak i np. weryfikację danych klientów oraz kontrahentów.

Aplikacja eDO App dla firm – jakie ma funkcjonalności?

Prowadzicie firmę, dla której działalności ważne jest szybkie weryfikowanie tożsamości oraz zawieranie umów, w tym również na odległość? Wersja eDO App dla firm może pomóc m.in. w:

  • procesach KYC w usługach finansowych lub telekomunikacyjnych;

  • ochronie wypożyczalni pojazdów przed fałszywym dokumentem;

  • bezkontaktowej rejestracji pacjenta w placówce;

  • potwierdzeniu wieku;

  • weryfikacji tożsamości klienta w contact center;

  • zdalne zawarcie umowy na świadczenie usług;

  • możliwość korzystania z e-usług.

W przypadku chęci wykorzystania biznesowego eDO App należy skontaktować się z przedstawicielem aplikacji w celu ustalenia szczegółów.

Oceń artykuł
3/5 (6)