Lubisz swoją pracę, ale atmosfera jaka panuje w firmie sprawia, że nieustannie boli Cię brzuch, masz zawroty głowy i żeby przetrwać potrzebujesz tabletek uspokajających lub herbaty ziołowej? Taki opis nie wróży nic dobrego. Bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z toksycznym szefem, który każdy dzień Twojej pracy zamienia w koszmar. Jakie cechy wyróżniają takiego przełożonego i jak sobie z nim radzić?

Toksyczna osoba w pracy – definicja

Zgodnie ze słownikową definicją, za toksyczną osobę w pracy uważa się kogoś, kto wywiera negatywny, a wręcz destrukcyjny wpływ na czyjąś psychikę. Na pierwszy rzut oka taka persona wydaje się być całkowicie niegroźna, bez skazy i bardzo pomocna. Niestety, pozory w tym przypadku mylą i wkrótce okazuje się, że pod płaszczykiem dobrej osoby kryje się ktoś, kto zamierza zmienić Wasze życie w horror.

Przeczytaj także: Szef despota – jak sobie z nim radzić?

Kiedy toksyczna osoba w pracy objawia swoją prawdziwą twarz? Robi to dopiero wtedy, kiedy uda jej się już omotać swoją “ofiarę” i całkowicie zdobyć jej zaufanie. Toksyczni ludzie robią wszystko, by zawładnąć życiem drugiej osoby i przejąć kontrolę. Jeżeli ma się do czynienia w pracy z kimś, kto próbuje na nas takich sztuczek, to trzeba mieć się na baczności. Wskazana jest tutaj przesadna wręcz ostrożność i zachowywanie dystansu. To bardzo ważne dla naszego zdrowia!

Życie w stresie zwiększa prawdopodobieństwo poważnych chorób. Badania potwierdzają, że obcowanie z toksycznymi ludźmi sprawia, że o 50% wzrasta ryzyko zawału serca oraz podatność na depresję. 

Toksyczny szef, toksyczna szefowa – cechy

  • Toksyczny szef jest skupiony na sobie i chce, by wszyscy skupiali się tylko na nim – więcej mówi, niż słucha.
  • Taki szef wymaga całkowitego poświęcenia, by nieustannie mu pomagać i wyciągać go z różnych opresji. W przypadku własnej wpadki, winę zrzuca na pracownika. 
  • Toksyczni ludzie znęcają się psychicznie, a czasami także fizycznie nad innymi. 
  • Toksyczny szef stosuje emocjonalną manipulację.
  • Zachowanie i reakcje toksycznego szefa są nieprzewidywalne. 
  • Toksyczne osoby często kłamią. 
  • Osoby toksyczne czerpią radość z tego, że zmagasz się z trudnościami. 
  • Toksyczni ludzie uwielbiają poniżać i osądzać innych.
  • Toksyczni szefowie stosują różne metody manipulacji.
  • Toksyczni ludzie są aroganccy i uważają się za lepszych.

Toksyczny szef, toksyczna szefowa – objawy

Jak objawia się toksyczne zachowanie? Reakcje i zachowania toksycznego szefa są zwykle nieadekwatne do sytuacji. Taki przełożony potrafi np. urządzić karczemną awanturę za lekkie spóźnienie do pracy. Skąd się biorą takie wybuchy wściekłości? Prawdopodobnie wynikają one z odreagowywania osobistych frustracji. Zachowania takie często mają także swoje podłoże w braku kompetencji, umiejętności czy wiedzy. Bywa również, że szef preferuje właśnie taki, przesycony grozą model zarządzania. Stosując go nie ma mowy o chwaleniu pracowników, lecz piętnowaniu ich wpadek. Co ważne, za toksycznego szefa uważa się także osobę, która komunikuje się w sposób nieprecyzyjny i zbyt emocjonalny.

Toksyczny szef, toksyczna szefowa – jak sobie radzić?

Praca pod okiem toksycznego szefa może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Oczywiście zawsze można poszukać nowego miejsca zatrudnienia i rozpocząć np. pracę w Radomiu. Jeżeli jednak nie chcecie takiej rewolucji w swoim życiu, to warto zapoznać się z naszymi sposobami na radzenie sobie z toksycznym szefem. Unikanie przełożonego i ograniczenie kontaktów z nim tylko do wymiany maili nie zawsze jest wystarczającym rozwiązaniem.

Toksyczny szef i oko za oko

Znaj swoją wartość i nie pozwalaj, by toksyczna osoba w pracy zniszczyła Ci życie i stosowała wobec Ciebie przemoc emocjonalną. W tym przypadku powinieneś być jak lustro, które pokazuje dokładnie takie emocje, jak przełożony. Jeżeli szef zwraca się do Ciebie podniesionym tonem, to Ty też reaguj w ten sposób. Dzięki temu przestaniesz być ofiarą i staniesz się partnerem. Ta metoda nie jest jednak doskonała, bo może się zdarzyć, że Twoje zachowanie zostanie odebrane za bezczelne i w rezultacie stracisz pracę.

Filtruj informacje w relacjach z toksycznym szefem

Nie pozwól, by problemy szefa zawładnęły Twoimi myślami i sterowały uczuciami. Zachowaj dystans do tego, co mówi Twój przełożony i pamiętaj, że jego problemy, nie muszą być twoimi.

Odpoczywaj 

Zadbaj o czas tylko dla siebie, o chwilę, kiedy będziesz mógł zresetować myśli i na chwilę zapomnieć o problemach. “Oczyszczona” głowa pozwoli złapać dystans i da siłę do obrony przed destrukcyjnym wpływem toksycznego szefa.

Bądź wyrozumiały dla toksycznego szefa

Postaraj się znaleźć w sobie empatię i staraj się zrozumieć swojego oprawcę. Jeżeli uświadomisz sobie, że szef jest wyjątkowo smutną osobą, która stała się toksyczna, bo zmaga się z dużymi problemami, to łatwiej będziesz znosić jego krytykę i przestanie być ona aż tak dokuczliwa. 

Toksyczny szef, toksyczna szefowa – Forum

Potrzebujesz wsparcia i chcesz poznać osoby, które także miały do czynienia z toksycznym szefem? Forum Pracy GoWork.pl to miejsce dla Ciebie! 

Toksyczna praca objawy

Toksyczna atmosfera w pracy może mieć zarówno związek z zespołem z którym współpracujemy – toksyczni ludzie w pracy zdarzają się niezwykle często.  Problemem może być nie tylko szef, ale także toksyczny kierownik, czy toksyczny współpracownik.  Nagromadzenie toksycznych osób w pracy powoduje, że nawet najlepsza, sprawiające największą radość zajecie staje się koszmarem. Jak rozpoznać to, że twoja praca jest dla ciebie toksyczna? Sprawdź także, czy może sam nie należysz do osób toksycznych.

Początkowymi objawami, które możesz u siebie zauważyć jest niauzasadnione uczucie zmęczenia. Zadajesz sobie pytanie czemu jestem tak zmęczony skoro dopiero jestem drugą godzinę w pracy? Lub po dniu w pracy czujesz się jakbyś przepracował kilkanaście godzin w kamieniołomie? To może być ten objaw. Z czasem może pojawić się także apatia, problemy ze strony układu pokarmowego, przemianą materii. W konsekwencji takiej pracy mogą pojawić się także problemy sercowe, ataki paniki i duszności.

Oceń artykuł
4/5 (11)