Toksyczni ludzie sprawiają, że mało kto ma ochotę przebywać w ich towarzystwie z własnej woli, z kolei czas z nimi spędzony jest przykry i źle wspominany przez otoczenie. Nie masz dobrego kontaktu z szefem, a może lubisz obgadywać innych za ich plecami? Być może nie nawiązałeś pozytywnej więzi ze współpracownikami, a może jednak problem tkwi w Tobie. Prezentujemy 10 sygnałów, dzięki którym rozpoznasz, czy jesteś toksyczny w swoim miejscu pracy. Jak rozpoznać oznaki toksycznego zachowania u samego siebie? Przyjrzyj się uważnie i postaraj się jak najszybciej zmienić swoje zachowanie!

Atmosfera w pracy – dlaczego jest tak ważna?

Dlaczego dbanie o dobrą atmosferę w pracy jest tak ważne? Powrót do biur związany z końcem pandemii, oznacza również ponowną konieczność współpracy w jednym pomieszczeniu w nieco większym gronie. Aby usprawnić proces powtórnego przyzwyczajenia się do pracy wśród ludzi (i w większym hałasie!), niezbędna będzie koncentracja na jakości Waszej wspólnej współpracy.

O ile dostrzeżenie tego, co przeszkadza nam u innych, zazwyczaj nie sprawia nikomu większego problemu, o tyle zauważenie własnych, toksycznych zachowań nierzadko okazuje się być nie lada wyzwaniem. Wielokrotnie też sami tłumaczymy swoje niekiedy toksyczne relacje zrzucając winę na np. typ osobowości czy sarkastyczne poczucie humoru i nie dostrzegamy w takim zachowaniu niczego złego, ponieważ sami potrafimy stawiać własne granice. Jakie sygnały świadczą o tym, że to Ty sam możesz być potworem w miejscu pracy?

Warto już wcześniej rozpoznać swoje przyzwyczajenia i szybko je zmienić, gdyż w dłuższej perspektywie mogą one pociągać za sobą przykre konsekwencje. Toksyczni ludzie nie są nigdzie mile widziani, stwarzają nieprzyjemną atmosferę wszędzie tam, gdzie się pojawią i co najważniejsze – nikt nie chce z takimi osobami utrzymywać żadnych relacji. To może też okazać się prawdziwym kłopotem podczas szukania nowego zatrudnienia.

Poniżej znajdziecie 10 sygnałów, że jesteś toksyczny. Nad jakimi zachowaniami w biurze warto popracować, aby nie być przyczyną stresu swoich współpracowników?

10 sygnałów, że jesteś toksyczny w pracy. Jak je rozpoznać?

Autorefleksja to ważne i potrzebne do rozwoju osobistego w miejscu pracy narzędzie. Jak dokonać jej prawidłowo i dostrzec potencjalnie toksyczne zachowania u siebie? Pracując z innymi ludźmi, musimy nauczyć się dobrze przyglądać też samym sobie, dzięki czemu nie tylko nikomu w firmie nie będziemy wadzić, ale też będziemy lubiani przez innych. Jeśli niestety zauważacie któryś z 10 sygnałów u siebie to niestety jest to znak, że jesteście toksyczni i musicie popracować nad swoimi złymi nawykami.

1. Nie macie dobrych kontaktów z szefem

Wasz szef uchodzi za zabawną i lubianą osobę, a jego zachowanie nikomu nie przeszkadza i jest zachwalane przez pozostałych. Jeśli jednak nie macie z nim dobrych kontaktów, to istnieją duże szanse, że to nie on, a Wy macie problem. Co można z tym zrobić, zanim negatywnie odbije się to na Waszej pracy?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wzięcie odpowiedzialności za własne zachowania (zarówno pozytywne, jak i te negatywne) i omówienie ich z zaufanym menedżerem. On najlepiej doradzi Wam, które z nich nie powinny mieć miejsca w pracy i jak możecie poprawić swoją relację z zespołem oraz przełożonymi. Taka współpraca z toksycznymi ludźmi może nie być przyjemna, ale na pewno konieczna, aby zapanować nad atmosferą i wspólnie zdobywać ponadprzeciętne wyniki w pracy.


SPRAWDŹ TEŻ: Jak rozmawiać z trudnym szefem? Kilka sposobów na poprawę komunikacji


2. Za duży nacisk kładziecie na mikrozarządzanie

Nikt nie lubi mikrozarządzania, choć na pierwszy rzut oka wydaje się ono nieszkodliwe. Nawet jeśli uważacie, że to dobra strategia, szybko obróci się ona przeciwko Wam. Taka taktyka świadczy też o braku zaufania do współpracowników, co także raczej nie poprawi Waszych relacji z zespołem.

Co możecie zrobić z tym zachowaniem, kiedy je już dostrzeżecie? Głowa do góry – takie zachowania i ludzie znajdują się w niemal każdej firmie, ale zawsze można wszystko poprawić. Warto, abyście zrobili „krok w tył” i zastanowili się na spokojnie, z czego może ono wynikać. Czy obawiacie się o niedotrzymanie terminów, a może nie do końca wierzycie, że bez mikrozarządzania uda Wam się dopilnować wszystkich obowiązków? Tak czy inaczej, warto zmienić odrobinę swój styl pracy i tym samym przestać zaliczać się do grona toksycznych ludzi.

Aby to się udało, konieczna będzie większa samoświadomość, a także otwartość na opinię z boku – tłumaczyła w rozmowie z portalem Slice.com Andreanna Tardelli, ekspertka HR z Toronto.

3. Lubicie plotkować

Są takie osoby, które nad wyraz interesuje życie innych, niekiedy nawet bardziej niż własne. Jeśli macie słabość do „niewinnych plotek w pracy„, to wiedzcie, że z takim zachowaniem w pracy zdecydowanie warto walczyć. Nie tylko ryzykujecie byciem przyłapanym na gorącym uczynku (a kto potrzebuje takich sytuacji w pracy?), ale i możecie też negatywnie wpłynąć na Wasz wizerunek w oczach kolegów i koleżanek z miejsca pracy. W końcu jeśli mogliście tak skrytykować kogoś innego, to co powiecie o nich samych?

4. Wasi współpracownicy nie zapraszają Was na wspólne przerwy

Zauważyliście, że kiedy nadchodzi czas na obiad w pracy, nikt ze współpracowników nie zaprasza Was do wspólnego spędzenia przerwy? Jeśli to zachowanie regularnie się powtarza, to powinniście odebrać to jako sygnał, mówiący o Waszym stosunku do zespołu.

Czujecie się już gotowi na zmianę podejścia i otwarci na dalszy rozwój swoich umiejętności interpersonalnych? Jeśli tak, to dobry moment na umówienie krótkiej rozmowy z menedżerem, lub np. pracownikiem działu HR. Nie wstydźcie się dopytać, jakie zachowania mogą mieć wpływ na percepcję Waszej osoby w zespole. Choć początkowo może być niezręcznie, to z czasem pracownicy będą Wam wdzięczni.

5. Nie przyznajecie się do błędów

Umiejętność przyznania się do błędu to ważne i cenne narzędzie w środowisku zawodowym. Uważacie, że wszyscy w pracy „uwzięli się na Was” i ich działania są dla Was niesprawiedliwe, krzywdzące? W takim razie najprawdopodobniej to Wy musieliście coś robić źle.

Jak z tego wybrnąć? Pierwszym krokiem będzie zdystansowanie się od sytuacji i jej analiza. Każdy popełnia błędy w pracy i nie istnieją tacy ludzie, którzy byliby nieomylni. Brak przyznawania się do pomyłek sprawia, że stoicie w miejscu.

6. Ciągle kłócicie się w pracy

Konflikty w miejscu pracy czasem się zdarzają. Choć ich unikanie też nie jest żadnym rozwiązaniem, nadmierna kłótliwość w miejscu pracy może okazać się zgubna. Jeśli więc zbyt często wdajecie się w dyskusję ze współpracownikami (to są właśnie toksyczne zachowania!), czas na uważniejszą obserwację swojego zachowania.

Jak zmienić swoje nastawienie i poprawić relacje z zespołem? „Kluczem do sukcesu będzie tu proaktywna postawa. Chęć poprawy to zazwyczaj dobrze postrzegana cecha. Warto zmienić także swój dobór słownictwa. Stwierdzenia typu „z pewnością mam rację” spróbujcie zmienić na „muszę to jeszcze przemyśleć”, „możesz mieć tu rację” lub „rozumiem twoje stanowisko”. To już powinno pozytywnie wpłynąć na Wasz styl komunikacji w pracy – doradzała Tardelli.

7. Nie macie żadnych przyjaciół w biurze

Choć większość relacji rozgrywa się w życiu prywatnym, a nie w miejscu pracy, to te znajomości zawarte w biurze również są bardzo ważne! Niejedna prawdziwa przyjaźń zaczęła się w końcu od współdzielenia biurka. Jeśli jednak przez dłuższy okres pracy nie nawiązaliście żadnych kontaktów z najbliższymi współpracownikami, to może być niepokojący sygnał.

Biorąc pod uwagę ilość czasu, jaką spędzamy w pracy, dobrze jest mieć zaufanych członków zespołu, z którymi możecie dzielić się zarówno sukcesami, jak i troskami. Poświęćcie czas na stworzenie tych relacji, także dzięki spotkaniom „po godzinach”. Jeszcze sobie podziękujecie!

8. Odmawiacie innym pomocy

Oczywiście, syndrom Atlasa w pracy to prosta recepta na porażkę, jednak regularna odmowa pomocy innym, bo „to nie wchodzi w Wasz zakres obowiązków”, może również się nią okazać. Takim zachowaniem dajecie współpracownikom do zrozumienia, że nie należycie do osób, które przede wszystkim potrafią grać zespołowo, jak również nie jesteście przyjaźnie nastawieni do innych, pomocni. Czyli standardowo jak toksyczni ludzie.

Jeśli zależy Wam na wspólnych sukcesach zawodowych, to działać też musicie razem. Nawet wtedy, kiedy nie zawsze należy to do Waszych obowiązków. Dzięki temu kiedy to Wy będziecie potrzebować pomocy, będziecie mogli poprosić o nią bez żadnego skrępowania.

9. Przyjmujecie pasywno–agresywną postawę

Jeżeli macie skłonność do przyjmowania pasywno–agresywnej postawy poza biurem, są szanse, że niestety może Wam się to zdarzać również w pracy. Przesadnie sarkastyczne poczucie humoru lub unikanie konfliktów i konfrontacji za wszelką cenę niestety nie przysporzą Wam sympatii współpracowników. I choć może w życiu prywatnym udało Wam się znaleźć grono oddanych przyjaciół, którym taki typ osobowości nie przeszkadza, ale poszukiwanie znajomych w pracy może nie być już takie proste.

Jak pozbyć się tego problemu? Zacznijcie od rozwiązania go poza godzinami pracy, za to z pomocą terapeuty. Zrozumienie podłoża swoich negatywnych emocji, leżących u podstaw Waszej postawy, z pewnością powinno pomóc. Dzięki temu praca nad własnymi reakcjami ułatwi funkcjonowanie zarówno w pracy, jak i poza nią, a Wy sami odzyskać spokój i zadowolenie z życia.

10. Za sytuację w pracy winicie innych, zamiast siebie

Szukając odpowiedzi na pytanie „co poszło nie tak?”, przyczyny Waszej sytuacji w pracy szukacie u innych? To spory błąd. „Przede wszystkim odpowiedzcie sobie na pytanie, czy tylko Wy zdajecie się mieć ten problem. Jeśli wszyscy pozostali są zadowoleni z sytuacji w biurze, może to czas na to, aby otworzyć się na komunikację i opinię z zewnątrz” – tłumaczyła Tardelli.


Szukasz pracy w Częstochowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Co robić, jeśli nasze zachowanie w pracy jest toksyczne?

Czy po lekturze tego artykułu zaczęliście zastanawiać się, czy Wasze zachowanie w pracy przypadkiem nie jest toksyczne? Takie wątpliwości mogą oznaczać tylko jedno… Na szczęście to pierwszy, ważny krok na drodze do zmiany swojego zachowania. Kolejnym powinna być analiza bieżącej sytuacji i podjęcie decyzji, co do Waszych dalszych kroków.

Jeśli odpowiada Wam obecna praca i Wasz zespół, zamiast bardziej radykalnych zmian jak np. rezygnacja z obecnego zatrudnienia, możecie poprosić o zmianę systemu pracy na zdalny lub zastosowanie modelu pracy hybrydowej. Pamiętajcie jednak, że takie rozwiązanie tylko chwilowo zatuszuje Wasze negatywne cechy, a idealnym rozwiązaniem będzie poświęcenie czasu na pracę nad własnymi złymi nawykami!

Bez przełamania toksycznych schematów trudno będzie Wam rozwijać się zawodowo dalej, jak i uczyć się nowych umiejętności. Dlatego polecanym rozwiązaniem jest wizyta u terapeuty lub np. coacha zawodowego, który doradzi, jak pracować nad sobą tak, aby przyniosło to spodziewane efekty.

Sprawdź również, czy nie masz do czynienia z toksycznym szefem w swojej pracy, oraz jak radzić sobie z taką sytuacją.

Oceń artykuł
0/5 (0)