Bezrobocie w województwie lubelskim wynosiło pod koniec kwietnia 2017 roku, jak informował Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie, 9,7 proc. Wyraźnie widać, że od początku roku zmalało o ponad 1 punkt procentowy (10,8 proc. w styczniu). W samym Lublinie w maju 2017 roku było zaledwie 6,8 proc. osób dorosłych pozostających bez pracy. Sytuacja na rynku pracy powinna się jeszcze poprawiać w kolejnych miesiącach.

Pracodawcy chcą zatrudniać

Z raportu „Barometr Rynku Pracy VII” wynika, że na polskim rynku pracy pojawia się w ostatnim czasie wiele nowych ofert zatrudnienia. Również we wschodniej Polsce, w tym na Lubelszczyźnie, firmy publikują nowe ogłoszenia rekrutacyjne. Oszacowano, że 1 na 5 pracodawców w tym regionie naszego kraju planuje w najbliższym czasie rozpocząć nabór.

Na zatrudnienie w Lublinie w szczególności mogą liczyć osoby posiadające kwalifikacje do pracy na produkcji lub w przedsiębiorstwach handlowych. Przed wakacjami najwięcej propozycji  dotyczyło sezonowego zajęcia w gastronomii, przy obsłudze klienta, w reklamie oraz przy zbiorach warzyw i owoców.

Nowe oferty pracy w Lublinie i w całym województwie lubelskim dotyczą takich stanowisk, jak: pracownik produkcyjny, operator wózka widłowego, konsultant telefoniczny oraz pracownik administracyjno-biurowy.

Praca czeka na chętnych

W Lublinie i na Lubelszczyźnie brakuje chętnych do pracy. Wielu przedsiębiorców jest nawet skłonnych zaangażować na konkretne stanowiska osoby, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Potrzebna jest wyłącznie motywacja do podjęcia zatrudnienia, a niestety tej wielu młodym ludziom brakuje. Od razu chcieliby oni zarabiać co najmniej tyle, ile wynosi średnia krajowa. Nie dostrzegają, że pracodawcy nie mogą sobie na taką płacę pozwolić, a jeśli już podwładny miałby taką otrzymywać, musi charakteryzować się cennym doświadczeniem zawodowym, unikalnymi kwalifikacjami i umiejętnościami oraz być wartościowym dla firmy, która dzięki jego kompetencjom może znacznie więcej zarabiać. Takich pracowników można wynagradzać znacznie lepiej niż innych.

Pracodawcy oferują kandydatom zarówno zatrudnienie na podstawie umowy o pracę tymczasową, jak i umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony. Każda z nich gwarantuje prawo do urlopu wypoczynkowego, zwolnienia chorobowego, jak i odprowadzanie składek ubezpieczeniowych do ZUS, co przyczynia się do wzrostu kwoty przyszłej emerytury. W wielu miejscach praca czeka na chętnych od zaraz.