Miniaturka
Witold Sujka
Tricomed S.A.
Urodził się 26.09.1974 roku w Pabianicach. Studia na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej – ko kierunku Inżynieria Środowiska – ukończył w 2000 roku uzyskując tytuł magistra inżyniera. Na tym samym Wydziale podjął studia doktoranckie, które ukończył w 2005 roku. Pracę doktorską pod tytułem: „Adsorpcja jonów Cu2+ i Ag+ w hydrożelowych granulkach chitozanowych”, obronił w 2008 roku uzyskując tytuł doktora nauk technicznych w zakresie inżynierii chemicznej. W 2006 roku podjął pracę w Tricomed S.A. na stanowisku Specjalisty ds. badawczo – rozwojowych. Następnie, od 2007 roku pracował w firmie farmaceutycznej Nobilus Ent na stanowisku Kierownika Pracowni Rozdziałów Chromatograficznych. W 2008 roku powrócił do Tricomed S.A. i podjął pracę na stanowisku Kierownika Działu Badawczo – Rozwojowego. W 2009 roku powołany został na stanowisko Członka Zarządu ds. Badawczo – Rozwojowych, a od 2012 pełni funkcję Prezesa Zarządu Spółki Tricomed S.A. Ma na swoim koncie liczne publikacje, wystąpienia, konferencje oraz jest współtwórcą kilku patentów. Zainteresowania: piłka siatkowa, pszczelarstwo.

Jak wyglądały początki firmy Tricomed S.A.?

W 1839 roku powstała pierwsza w Łodzi i w Polsce zmechanizowana fabryka włókiennicza. Ponad 100 lat później w jej sąsiedztwie został utworzony Zakład Artykułów Medycznych dając początek dzisiejszej firmie TRICOMED S.A. Firma TRICOMED S.A. istnieje od 1959 roku i od początku zajmuje się opracowywaniem i wytwarzaniem biomateriałów w oparciu o dziane wyroby włókiennicze. Dorobek ponad 50 lat działalności to kilkadziesiąt oryginalnych polskich produktów dla medycyny, z których wiele zostało opatentowanych. W 1961 roku opracowano w naszej firmie pierwszą w Polsce dzianą protezę naczyniową. Była to druga taka proteza wykonana na świecie. Pierwsza, dwa  lata wcześniej, powstała w USA. Nasz pacjent przeżył z nią 45 lat. Obecnie działamy jako spółka akcyjna w ramach Grupy Kapitałowej TZMO S.A.

W czym obecnie się Państwo specjalizujecie? Czy zakres usług zmienił się znacząco na przestrzeni tych 57 lat?

Obszar naszej działalności znacznie się poszerzył. W 2009 roku uzyskaliśmy status Centrum Badawczo-Rozwojowego, nasza naukowa specjalizacja to biomateriały i opatrunki specjalistyczne. Swoim profilem obejmujemy produkcję biomateriałów, opatrunków oraz wyrobów uciskowych do rehabilitacji blizn pooparzeniowych i pooperacyjnych. Działamy także w obszarze R&D w zakresie wyrobów kosmetycznych, higienicznych, inkontynentnych i medycznych. Realizujemy je na swoje potrzeby oraz na zlecenie podmiotów zewnętrznych i innych spółek Grupy Kapitałowej TZMO, np. Polleny Ewy.

Jak przedstawia się aktualna oferta firmy?

Od ponad 50 lat produkujemy wyroby medyczne. Nasz asortyment obejmuje: biomateriały, opatrunki specjalistyczne, wyroby uciskowe. Nasze sztandarowe produkty to: implanty kości czaszki Codubix, w tym na indywidualne zamówienie Codubix 3D oraz Codubix Oczodół do zaopatrywania ubytków kości dna oczodołu; taśmy urologiczne do wysiłkowego nietrzymania moczu Dallop NM, polipropylenowe siatki chirurgiczne, siatki przepuklinowe, siatki do plastyki dna miednicy, posiadamy także szeroką gamę opatrunków oraz wyroby uciskowe i opatrunki silikonowe do rehabilitacji blizn.

W 2016 roku otrzymali Państwo nagrodę za najbardziej innowacyjny produkt prezentowany podczas III Targów Technicznych Wyrobów Włókienniczych. Co to za produkt?

Zdobyliśmy I Nagrodę za ultralekkie siatki do zaopatrywania przepuklin Optomesh UltraLight- najbardziej innowacyjny produkt prezentowany podczas III Targów Technicznych Wyrobów Włókienniczych INNOVATEX 2016 w Łodzi. Firma TRICOMED brała udział nie tylko w Targach, ale również w towarzyszącej im konferencji InnovaTex. Podczas tych wydarzeń zostały zaprezentowane dwa nowe wyroby – ultralekkie siatki do zaopatrywania przepuklin Optomesh UltraLight oraz anatomiczny implant kości oczodołu Codubix Oczodół 3D. Oba produkty wzbudziły ogromne zainteresowanie i uzyskały uznanie zwiedzających.

Jak długo trwa cykl badań poprzedzających wprowadzenie na rynek nowego produktu? Ile produktów w ciągu roku są Państwo w stanie zaoferować?

Projektowanie wyrobów medycznych jest procesem czasochłonnym - od wyboru surowców do momentu otrzymania certyfikatu mija czasem kilka lat. Zapewnienie bezpieczeństwa stosowania wyrobów medycznych wiąże się z przeprowadzeniem szeregu badań na każdym etapie projektowania. Konieczność wykonania badań klinicznych również wydłuża czas projektowania. W firmie prowadzonych jest jednocześnie kilka projektów badawczych, które się na różnych etapach zaawansowania - umożliwia to regularne rozszerzanie oferty produkowanych wyrobów.

Jest więc to długotrwały i zapewne wieloetapowy proces, dlatego proszę opowiedzieć w skrócie jak on przebiega?

Spółce TRICOMED S.A. w dniu 6 lipca 2009 r. Minister Gospodarki nadał status Centrum Badawczo-Rozwojowego. W ramach naszej działalności badawczo – rozwojowej prowadzimy projekty w sektorze wyrobów medycznych, wyrobów kosmetycznych, wyrobów chemii gospodarczej oraz wyrobów higienicznych i inkontynentnych. Posiadamy własne laboratorium badawcze oraz sami wytwarzamy nasze produkty. Rozpoczęcie każdego projektu poprzedzone jest wnikliwą analizą rynku. Kolejny etap to dobór surowców. Wyselekcjonowanie odpowiednich składowych projektowanego wyrobu pozwala na wytworzenie prototypów. Każdy prototyp poddawany jest odpowiednim badaniom oraz ocenom, które wykluczają bądź kwalifikują go do dalszych etapów projektów. W fazie końcowej opracowywany jest system opakowaniowy. Wprowadzenie nowego wyrobu medycznego na rynek poprzedzone jest procesem certyfikacji oraz rejestracji.

Co wchodzi w zakres działalności Działu R&D?

Działalność Działu R&D obejmuje: projektowanie wyrobów medycznych, implantów, realizację projektów własnych oraz zlecanych przez firmy zewnętrzne, opracowanie dokumentacji CE, wdrażanie opatentowanych technologii/wyrobów, opiekę nad Praktykantami i Stażystami, współpracę naukowo-przemysłową w ramach prac magisterskich, inżynierskich, doktorskich i  habilitacyjnych. Pracownicy Działu R&D projektują, nadzorują wyroby medyczne/ kosmetyczne i śledzą ich powstawanie od koncepcji, poprzez fazę projektowania, wytwarzania, testowania, aż po certyfikację i wprowadzenie na rynek.

Jakie usługi oferują Państwo w ramach badań laboratoryjnych?

W naszych laboratoriach prowadzimy badania chemiczne, fizyczne i metrologiczne wyrobów medycznych, higienicznych, kosmetycznych, a także surowców i opakowań przeznaczonych do produkcji wyrobów w systemie jakości ISO 13485 oraz ISO 9001. Firma TRICOMED SA oferuje także usługi w zakresie prowadzenia badań fizycznych i chemicznych w czasie realnym i po przyspieszonym starzeniu wyrobów medycznych, higienicznych, kosmetycznych, włókienniczych; a także materiałów przeznaczonych do ich produkcji oraz systemów opakowaniowych. Wszystkie badania prowadzone są zgodnie z polskimi i europejskimi wymaganiami normatywnymi przez doświadczony i wykwalifikowany Personel. Nasza wartość to zespół ludzi z doświadczeniem. Badania starzeniowe przeprowadzamy w specjalnych komorach z określeniem zakresów temperaturowych i wilgotności. Realizujemy innowacyjne projekty kosmetyczne  od Zleceniodawców. Służymy pomocą na etapie przygotowania nowej formulacji kosmetycznej lub udoskonalenia istniejących produktów.

Przejdźmy może teraz do zagadnień związanych z polityką personalną firmy. Jak często przeprowadzają Państwo rekrutacje?

Rekrutacje przeprowadzane są 3-4 razy w roku. W zależności od aktualnych potrzeb, planów rozwojowych i prowadzonych przez nas projektów.

Na jakie stanowiska najczęściej? Z czego to wynika?

Stanowiska na które najczęściej poszukujemy pracowników to: Specjalista ds. badawczo-rozwojowych w sekcji medycznej i kosmetycznej, Specjalista ds. sprzedaży i marketingu. Poszukiwania nowych pracowników przeprowadzamy ze względu na rozwój naszej Spółki jak i z powodu rotacji/ awansów.

Gdzie można odnaleźć aktualne oferty pracy?

Oferty pracy możemy aktualnie znaleźć na portalu pracuj.pl i stronie internetowej http://www.tzmo-global.com/ w zakładce kariera.

Czego wymagają Państwo od potencjalnych pracowników? Doświadczenie na danym stanowisku jest bardzo istotne?

Doświadczenie na danym stanowisku jest dla firmy ważne, lecz nie jest czynnikiem najistotniejszym. Wymagana jest pasja związana ze zdobywaniem nowych rynków/klientów oraz znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Ważna jest także motywacja do poszukiwania nowych pomysłów lub do ulepszania już istniejących wyrobów. Poszukujemy osób kreatywnych, konsekwentnych w działaniu i odpowiedzialnych, otwartych na zmiany, potrafiących z zaangażowaniem pracować samodzielnie oraz w grupie, posiadających zdolność do dobrej organizacji pracy oraz umiejętność porozumiewania się ze współpracownikami. Każdemu pracownikowi zapewniamy pakiet szkoleń, które ułatwiają wdrożenie w nowe obowiązki.

A co Tricomed może zaoferować swoim pracownikom? Jakie formy zatrudnienia? Benefity?

Oferujemy pracę w firmie z wieloletnią tradycją i możliwością rozwoju w wielu aspektach. Dajemy pracownikom stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, możliwość rozwoju, szkolenia, pakiet medyczny i socjalny.

Na jakie trudności związane ze specyfiką branży może natknąć się firma?

Obecnie na rynku wyrobów medycznych kluczowa wydaje się być jedynie cena wyrobu, a nie jego jakość, bezpieczeństwo i komfort dla pacjenta. Dla nas liczy się przede wszystkim wysoka jakość i niezawodność oferowanego produktu także na rynkach zagranicznych.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Działamy nieprzerwanie na rynku wyrobów medycznych od ponad 50 lat. Jesteśmy dumni z zaawansowanych produktów takich jak Codubix 3D, implantów siatkowych (siatki do zaopatrywania przepuklin oraz wysiłkowego nietrzymania moczu dla kobiet). Nasz sztandarowy produkt to Codubix 3D- proteza kości sklepienia czaszki wykonana na podstawie obrazów uzyskanych z tomografu komputerowego, która zapewnia znakomite dopasowanie do ubytku jest powszechnie używana w Polsce i za granicą; a implanty siatkowe nie ustępują swoimi parametrami i jakością od podobnych wyrobów wytwórców światowych marek, a nawet w wielu aspektach je przewyższają. Ponadto stale udoskonalamy swoje produkty i nie zapominamy o ich jakości. Przede wszystkim jesteśmy dumni z wieloletniej historii naszej firmy oraz pomocy niesionej ludziom poprzez swoje wyroby. Mamy świetnie wykształconą i zaangażowaną kadrę pracowników, która stanowi potencjał TRICOMED-u.

Dziękuję za rozmowę.

Tricomed S.A.
1.4/5 Na podstawie 52 ocen.