Zwykle wybierając dany kierunek kształcenia mamy już wybrany obszar, w którym chcielibyśmy pracować w przyszłości. Kończąc studia czy kursy chcemy pracować w swoim zawodzie, jednak nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego? Czasem znajdujemy pracę przez zupełny przypadek!

Okazuje się, że wielu Polaków znajduje pierwszą pracę przez przypadek i często nie jest ona powiązana z aktualnym wykształceniem czy doświadczeniem w zawodzie.

Ciężko jest znaleźć pracę w zawodzie?

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad w ostatnich latach wynika, że prawie połowa ankietowanych nie najlepiej wykorzystała czas studiów. Praca przez nich wykonywana nie pokrywała się z wykształceniem, a już 40% badanych odpowiedziało, że wybór ich pierwszej pracy nie był świadomym sposobem budowania kariery zawodowej tylko dziełem przypadku.

Powodem takich zachowań może być brak ciekawych ofert skierowanych do świeżo upieczonych absolwentów. We wszystkich ogłoszeniach znajdziemy informacje, że kandydat musi mieć minimum 2 lub 5 letnie doświadczenie na danym stanowisku co skutecznie zniechęca potencjalnych pracowników, którzy odbyli jedynie bezpłatne staże.

Wybieraj świadomie przyszły zawód!

Jak donosi raport najbardziej na los zdała się najmłodsza grupa zatrudnionych między 24 a 34 rokiem życia – tu przypadek zdecydował i miejscu pracy w ponad połowie przypadków. To być może jest wyjaśnienie zjawiska dość dużej mobilności pracowników na rynku pracy – w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Dokonywane przypadkowe wybory sprawiają, że często owa pierwsza praca nie spełnia aspiracji pracownika, często nie jest też zgodna z wykształceniem, co zwiększa otwartość na zmianę miejsca zatrudnienia. Takie dane mogą oznaczać również, że osoby starsze i doświadczone już w pracy dokonywały trafniejszych wyborów jednak może to również wskazywać na fakt, że w trakcie swojej już kilkuletniej kariery zawodowej wreszcie znaleźli swoje miejsce na rynku pracy i ich wybory były coraz bardziej przemyślane – twierdzi Katarzyna Gurszyńska z Instytutu Randstad, dodając, że niepokojącym wskaźnikiem badania jest również fakt, że prawie połowa ankietowanych wskazuje, że wybór pierwszej pracy determinuje całą późniejszą karierę zawodową.

Warto przed podjęciem pracy zastanowić się czy na pewno chcemy robić coś innego, niezwiązanego z naszym wykształceniem i czekać na lepsze oferty. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie kariery zawodowej od stażu w firmie, w której chcielibyśmy pracować w przyszłości, ponieważ mamy wtedy większe szanse na zatrudnienie.

Praca niezwiązana z zawodem to nic złego

Chociaż podejmując określoną ścieżkę kształcenia, wykazujemy chęć do wykonywania danego zawodu w przyszłości, taka sytuacja nie zawsze jest możliwa. To jednak nie jest odosobniony przypadek. Wraz z upływem lat mogą zmienić się nasze zainteresowania, a nawet podejście do życia. Powodem podjęcia innej pracy niż uzyskany zawód jest też sama sytuacja na rynku pracy.

Na popularności zyskuje też proces przebranżowienia. Jest on podejmowany, by uchronić się przed wypaleniem zawodowym i zdobyć atrakcyjniejsze perspektywy zatrudnienia. Podjęcie pracy, która nie jest bezpośrednio związana z uzyskanym zawodem, nie powinno być rozumiane jako coś negatywnego, a bardziej jako umiejętność dostosowania się do zmian i bycie odważnym w kwestii własnej kariery.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_126958464_aged-male-employee-unhappy-with-excessive-work.html?vti=o6pkura2rm32vp1dxr-1-96

Oceń artykuł
0/5 (0)