Solano Group

3 Udziel wywiadu o firmie

Wywiady Solano Group

Miniaturka
Ariel Sobczak
Solano Group
CEO Solano Group

Jakie usługi świadczy Solano Group?

Skupiamy się na czterech obszarach związanych z pracą: pośrednictwo, praca tymczasowa, legalizacja i outsourcing kadry. Dodatkowo zarządzamy nieruchomościami, z których korzystają nasi pracownicy, mamy swoją bazę hotelową.

Jakie są uniwersalne zasady na rynku pracy tymczasowej? O co w nich chodzi?

To wsparcie dla firm, które potrzebują pracowników na okres tymczasowy, korzystając z możliwości outsourcingu (przeniesienia na zewnątrz) usług pracy. Sam model wynika z ustawy w polskim prawie. Dzięki temu firmy (w tym zakłady produkcyjne) mogą potrzebować pracowników. Z pomocą certyfikowanych agencji pracy, pracownik jest zrekrutowany, zatrudniony w agencji i następnie deleguje się pracownika do pracodawcy (użytkownika). Agencja opłaca składki ZUS, a zamawiająca firma korzysta z usług pracownika i rozlicza się z agencją. Okres takiej pracy nie może przekraczać 18 miesięcy w ciągu 3 lat. Zatem agencja jest pośrednikiem, stoi pośrodku pomiędzy pracownikiem, a firmą poszukującą pracownika.

Jak pomagacie zakładom i działom HR?

Szukamy pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych. Dzięki nam zakłady mają personel (cały lub część). Wdrażamy nowych pracowników współpracując ściśle z nadzorem produkcyjnym. Motywujemy nasze zespoły do wyznaczonych wyników w pracy produkcyjnej. W dużej części wyręczamy działy HR w zakresie rekrutacji i prowadzenia administracji nowych pracowników. Zajmujemy się m.in. pozwoleniem na pobyt i pracę, zgłoszeniem do ZUS, podpisaniem niezbędnych umów, badaniami lekarskimi oraz szkoleniami BHP.

Do pracy, w jakich działach poszukujecie Państwo nowych osób najczęściej?

Z uwagi na rozwój firmy prowadzimy rekrutację praktycznie do każdego z obszarów firmy. Począwszy od działów HR, rekrutacji, legalizacji, nieruchomości, sprzedaży, finansów przez koordynatorów projektów i liderów do naszych oddziałów na terenie Polski.

Takich sukcesów nie osiąga się bez gry zespołowej. Kto współtworzy Solano Group?

Mamy zmotywowany zespół i często przypominamy nasz wspólny cel – jest nim efektywne zarządzanie pracownikami. Łączymy siły zespołu w Polsce oraz partnerów rekrutacyjnych poza naszym krajem. Jesteśmy międzynarodową firmą. Nasi klienci sporo wnoszą do każdego projektu. Dzięki współpracy naszej grupy i zakładów produkcyjnych, potrafimy budować stałe zespoły.

Jesteśmy rodzinną firmą, w administracji mamy obecnie około 140 osób. To grupa, która z roku na rok się powiększa. W ten sposób realizujemy skomplikowane projekty. Pracujemy już na rynku od 25 lat.

Jakie kwalifikacje zawodowe i umiejętności mogą pomóc w zdobyciu pracy w Solano Group?

Stawiamy na osoby zmotywowane i otwarte na nowe wyzwania. Doświadczenie w naszej branży jest oczywiście mile widziane, ale to raczej motywacja do pracy jest ważna i wpasowanie się w zespół. Są także stanowiska wymagające dużego doświadczenia. Wprowadzamy także proces transformacji cyfrowej, dlatego też optymalizujemy procesy, wykorzystując narzędzia IT.

Czy rekrutacja odbywa się wyłącznie na terenie Polski?

Rekrutacja odbywa się na terenie każdego z krajów, w którym rekrutujemy lub świadczymy nasze usługi.

Jakie warunki zatrudnienia oferowane są kandydatom na pracowników Solano Group?

Zależą od stanowiska, natomiast każdy ma benefity pozapłacowe, takie jak m.in. karty sportowe, ubezpieczenie medyczne, możliwość odbycia szkoleń i kursów podwyższających kompetencje oraz angażujemy nasz zespół we wspólne wydarzenia, np. co tydzień mamy sportowe lub kulinarne czwartki. Spora część naszego zespołu to osoby w przedziale wieku 20-40 lat. Łączymy doświadczenie dojrzałych ekspertów oraz energię wielu młodych ludzi. 

Czy Solano Group organizuje dla swoich pracowników szkolenia podnoszące kompetencje? Jeśli tak, to z jakiego zakresu?

Jesteśmy otwarci na szkolenia podnoszące kompetencje. Są to szkolenia zależne od obszaru i potrzeb. Pracownik może zgłaszać swoje propozycje. Podczas cyklicznych spotkań integracyjnych także realizujemy szkolenia. 

Solano kończy 25 lat, jakie ma pan dalsze marzenia wokół firmy?

Naszym celem jest zrównoważony rozwój firmy, który będzie bezpieczny dla organizacji oraz pozwoli szybko dostosowywać się do dynamicznych zmian rynkowych. Życzę sobie oraz współpracownikom kolejnych ciekawych i rozwojowych projektów. 

Posiadacie spore doświadczenie w branży spożywczej i produkcyjnej. Czym charakteryzuje się poszukiwanie pracowników do tych prac?

Branża spożywcza ma swoją specyfikę. Wynika to ze środowiska pracy – jest niższa temperatura, wilgoć, a niekiedy uciążliwy zapach. Jest coraz mniej chętnych pracowników do takiej pracy. Radzimy sobie z tym i mamy dobre wyniki, szczególnie jeśli chodzi o niską rotację i dobre rezultaty w obszarze wydajności.  Wspólnie z klientami wypracowujemy optymalną politykę wynagradzania, bazując na naszych doświadczeniach, która ma pomóc w realizacji celów postawionych przez naszych partnerów.

Udział pracowników spoza Europy jest coraz większy. Szczególnie z krajów Azji Środkowej i Południowej, a teraz pojawią się także pracownicy z Ameryki Południowej i Afryki. 

To branże bardzo wymagające i dużo uwagi trzeba poświęcać pracownikom – szczególnie chodzi o wdrożenie do pracy, pobyt, zakwaterowanie, legalizację. Tu wspieramy ich dzięki naszym koordynatorom i opiekunom, więc cudzoziemcy mają w Polsce poczucie bezpieczeństwa i zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie w różnych sprawach. To w naszym interesie jest zadowolenie i satysfakcja z pracy naszych zespołów. Gdy cudzoziemcy są zadowoleni z pracy i realizacji projektu, mamy renomę i łatwiej nam powiększać zespół dzięki kolejnym rekomendacjom.

Dlaczego rotacja pracowników jest dziś tak dużym wyzwaniem?

Chodzi o realizację zleceń i zamówień w firmach. Gdy nie są zrealizowane, firma ma mniejsze przychody i kary umowne. Dodatkowo wzrost wynagrodzenia (około 7-10 procent rocznie) powoduje, że ogólne koszty pracy rosną. A pracownik, który często rotuje jest najdroższym pracownikiem. Okres nauki pracownika produkcyjnego wymaga od 1 do 3 miesięcy (poziom wydajności plus warunki jakościowe) i pracuje on w tym okresie średnio na poziomie 40-60% swojej wydajności. Więc w wielu przypadkach jest prawie dwa razy droższy, niż pracownik, który jest już doświadczony i pracuje powyżej 3 miesięcy. Rotacja przekłada się bezpośrednio na koszt pracy w koszcie wytworzonego produktu. Z roku na rok, jest coraz ciężej pozyskać nowych pracowników, a co za tym idzie rosną również koszty rekrutacji.

W swojej ofercie informujecie, że Solano Group obniża koszty pracy produkcyjnej. Na czym to polega?

Weryfikujemy potrzeby klienta, analizując stanowiska pracy na produkcji. Następnie ustalamy z klientem główny cel do realizacji. Określamy wspólne warunki sukcesu. Budujemy razem optymalną politykę wynagradzania, która przy współpracy z naszym zespołem oraz nadzorem produkcyjnym w zakładzie ma doprowadzić do osiągnięcia postawionych celów. Budowanie zespołu to proces. Pomagamy w tym z powodzeniem. Wspomnę, że u nas średni staż zatrudnienia pracownika wynosi powyżej 27 miesięcy, a średnia rotacja za zeszły rok nie przekroczyła 12%. To bardzo dobry wynik, wiedzą o tym zarządzający zakładami oraz HR-owcy.

Jak wygląda proces szukania pracowników w krajach Europy Wschodniej, Azji i wielu innych miejscach?

W Europie Wschodniej kwestie formalne są uproszczone, np. ruch bezwizowy z Ukrainy czy Mołdawii. Kraje azjatyckie czy afrykańskie mają bardziej skomplikowaną procedurę – pozwolenie na pracę, wiza itp. Ogólnie terminy się wydłużają, co mocno komplikuje projekty rekrutacyjne z powodu wielu zmiennych, które są od nas niezależne i utrudniają planowanie. Korzystamy także ze sprawdzonych partnerów rekrutacyjnych oraz dokonujemy własnej weryfikacji pracowników w zespole Solano, gdzie mamy ekspertów od każdego regionu i kraju.

Solano Group