Stock Polska Sp. z o.o.
counter
2 468 1412 5 1
Szkoda gadać
Pracownik
 Pytanie

Ponarzekam może troszeczkę z innej beczki. Stock wszędzie na forach bądź też ogłoszeniach o pracę reklamuje się niemalże jako raj na ziemi. po prostu cud miód i orzeszki ... rzeczywistość jest jednak diametralnie inna. Taki przykład z życia. Moja córka niedawno miała piątą rocznicę podjęcia pracy takiej średniej wielkości firmie. Od szefostwa otrzymała dyplom gratulacyjny i skromny upominek w postaci drobnej biżuterii. Mi osobiście i kilku moim kolegą jakiś czas temu minęła okrągła rocznica podjęcia pracy w Stocku. I jak myślicie co dostaliśmy: - czy był to dyplom gratulacyjny - czy może złoty Rolex z dedykacją - czy bilet na wakacje na Kanarach - a moze nic bo kto się bedzie tobą przejmował. Lepiej popisać sobie na Workplace w godzinach pracy Jak myślicie ????

Pomocna?
Tak10Nie
Zgłoś
P Nowy wpis
Pracownik
@Szkoda gadać

To jest prawda widać że niektórzy mają bardzo dużo czasu i siedzą na workplace .

Pomocna?
Tak4Nie1
Zgłoś
Olo Nowy wpis
Pracownik
@Szkoda gadać

Wiem o czym mówisz, w coca coli za piecuolecie pracy jest nagroda, za 10ciolecie bodajże zegarek, ale nie jestem dokładnie pewny. Na święta ludzie dostają dedykowane kalendarze i imprezę świąteczna lokacji blisko domu. Tak zgadza się, jak już traktują cię jak maszynę do zarabiania hajsu niech też dadzą coś od siebie, że szanują pracownika. Ale masz rację w tej firmie pracownika się nie szanuje i zaczyna się to od kierownictwa, kłamią tylko na swoją korzyść już przy rozmowie o pracę jak to u nich jest cudownie.

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś
Cleo
Były pracownik

Ja tak tylko z ostrzeżeniem dla potencjalnych kandydatów na stanowisko ph rejonu-krasnystaw,rejowiec,turobin,bilgoraj! Wiem ze jest trudny czas ale nie idźcie na ten rynek za zadne pieniądze obiecane! Jest to taka padaka ze po 3 miesiacach dostaniecie miesiac naprawczy a potem out. Ja wytrzymalem 8 miesiecy prawie 3 lata temu i od tej pory dłuższego stazem niz moj nie bylo. Naprawde rynek jest fatalny i nie do naprawienia.

Pomocna?
Tak6Nie
Zgłoś1
Cleo
Były pracownik
@Cleo

I jeszcze jedno-ja przychodząc we wrzesniu roku 2... bylem juz 4-tym ph na tym rynku. Po mnie do dnia dzisiejszego bylo moze z 8 osób. Wiec jakosc pracy na tym rejonie jest chyba dosc wymowna.

Pomocna?
Tak7Nie
Zgłoś
J Nowy wpis
Pracownik
@Cleo

Trasa się zmieniła

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
Cleo Nowy wpis
Były pracownik
@J

Może i trase zmodyfikowali ale sklepy zostały te same,sklepy na których nie wykonasz żadnego zadania do premii.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś
True

Pan rekrutujący na stanowisko menadżerskie zapomniał, DWUKROTNIE, się przedstawić... Ale za to zadał pytania rodem z dzikich lat 90tych typu: sprzedaj pani ten długopis lub ile waży słoń... Ostatecznie zapomniał również zadzwonić w umówionym terminie z odpowiedzią. Już na etapie rekrutacji obnaża się nieprofesjonalizm i (usunięte przez administratora) wręcz.

Pomocna?
Tak28Nie2
Zgłoś2
Kandydat
@True

Osobiscie ja odebralem pozytywnie rozmowe, na poczatku umowilismy sie na dowolny termin ktory mi odpowiadal. Rozmowa trwala ok 1 h. Mialem mozliwosc dopytania o wszytkie mozliwe szczegoly dotyczace pracy w danym kanale handlowym.

Pomocna?
Tak8Nie15
Zgłoś8
Tak
@True

Ja na rozmowie uskyszalem jak zle firma sobie radzi z zarzadzaniem dzialem handlowym. Nastepnie zachwalano narzedzia pracy, ktore dostane :- Ustalono wstepny termin nastepnej rozmowy i date jego potwierdzenia. Nie odezwali sie i nie odbierali telefonow.

Pomocna?
Tak15Nie2
Zgłoś4
Klakier Blażejek
@Tak

Nie od dzisiaj wiadomo że dział HR w Stocku ma standardy zachowania gorsze niż Kadrowa Zosia w firmie u Janusza. Ale czego można spodziewać sie po firmie gdzie handlowcy dowiadują sie o bieżących targetach pod koniec miesiąca a o planach przyszłych promocji i nowościach od ph konkurencji.

Pomocna?
Tak19Nie9
Zgłoś6
Kumpel Janosika
@Klakier Blażejek

Pytanie: Czym zajmuje się w Stocku dział HR ??? Odp: Hejtowaniem i zgłaszaniem do usunięcia postów na Gowork.

Pomocna?
Tak18Nie7
Zgłoś5
Kumpel Janosika
@Kumpel Janosika

Uderz w stół a nożyce się odezwą. Ewidentne dowody powyżej.

Pomocna?
Tak13Nie
Zgłoś
Maciej
Kandydat
@Kumpel Janosika

Byłem na rozmowie RKS pani z HR brak kompetencji nic się nie odzywała nawet jak Dyrektor Regionu mnie obrażał a na zapytanie po co Pani tu jest się uśmiechnęła. Szkoda iż nie zgłosiłem tej rozmowy, profesjonalizm stock. Na koniec tylko Powiedziałem aby zniszczyli moje cv i podziękowałem - nic się nie odezwali nawet dziękuje!

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś
Pytanie do pracowników
Kandydat
 Pytanie

Witajcie, mam pytania do pracowników: 1. Pracujecie od poniedziałku do piątku, czy 7 dni w tygodniu? 2. W jakich godzinach są zmiany?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Nie polecam
Były pracownik
@Pytanie do pracowników

7 dni w tygodniu. Cztery do pracy i dzien wolnego. 6-14, 14-22, 22-6.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Dada
Pracownik
@Pytanie do pracowników

Zależy jaki dział, panie biureczkowe pon-pt, produkcja, magazyny itp cały tydzień, a czasem i w święta się zdarzy. Nie, nie jest za to więcej płacone. 6-14, 14-22, 22-6.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Listopadzie 2019r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 115 175
  2. olx.pl 2 736 098
  3. pracuj.pl 2 718 511
  4. linkedin.com 2 689 259
Blonde Roast

Dogi i ASmie z polski północnej. Zadam Ci pytanie na forum skoro nie potrafisz odpisać na maila Czy delegując zadanie powiedziałeś swojemu pracownikowi, dlaczego to zadanie musi zostać wykonane? Czy, upewniłeś się, że pracownik ma wymagane umiejętności do wykonania tego zadania? Jeśli nie, jak możesz wyszkolić i wzmocnić kompetencje swojego pracownika? Czy jest ktoś, kto jest lepiej przygotowany do wykonania tego zadania? Czy jasno określiłeś swoje oczekiwania dotyczące wyników? Czy wytłumaczyłeś dokładnie to zadanie, aby pracownik wiedział, kiedy wykonuje to zadanie dobrze? Czy pracownik otrzymał od Ciebie wystarczającą ilość informacji do samodzielnego monitorowania swoich postępów? Czy wytłumaczyłeś, dlaczego uważasz, że Twoje podejście jest najlepsze w tej sytuacji? Czy Twoja droga jest faktycznie najlepsza? Czy pozwoliłeś pracownikowi omówić z Tobą to podejście do realizacji? Czy Twój pracownik miał szansę mieć wkład w określenie tego sposobu? Czy wyjaśniłeś, w jaki sposób to zadanie, projekt wpisuje się do strategii i do priorytetów firmy? Czy wyjaśniłeś wagę i znaczenie tego zadania, projektu? Czy zapewniłeś motywację do osiągnięcia dobrych wyników? Czy pracownik wie, że monitorujesz jego wydajność i postępy? Czy występuje negatywna konsekwencja w przypadku nieskuteczności? Czy poprzez Twoje działania lub zachowanie nieświadomie nagradzasz pracownika za nie wykonywanie zadania i słabe efekty? Czy pracownik dostrzega jakieś negatywne konsekwencje wynikające z tego, że dobrze wykona zadanie? Czy pracownik jest dobrze przygotowany i wyposażony, aby ominąć przeszkody, które mogą się pojawić? Czy są rzeczy, które musisz zapewnić pracownikowi, aby mógł sobie poradzić z potencjalnymi przeszkodami? Czy mogą wystąpić jakieś ewentualne przeszkody, na które pracownik nie będzie miał wpływu? Czy to zadanie lub projekt, który zlecasz jest w ogóle możliwy do wykonania? Czy istnieją jakieś problemy, które uniemożliwiają wykonanie zadania? To sporo rzeczy, o których trzeba pamiętać delegując zadania, jednak warto sobie postawić takie pytania, aby uniknąć potrzeby dokonywania późniejszych korekt i nieprzyjemnych niespodzianek

Pomocna?
Tak12Nie3
Zgłoś
Ktoś
@Blonde Roast

Chyba musicie tam ze sobą więcej rozmawiać niż pisać ;)

Pomocna?
Tak12Nie
Zgłoś
Hieronim
@Ktoś

Zawsze mnie intrygowało ile (co) musi zrobic pracodawca aby niepopularny wpis zniknął z tej pożal sie bosze strony . Jeżeli tak wyglada wiarygodność , rzetelność tej strony to goworok sięgnął już dna .Nie pozdrawiam

Pomocna?
Tak12Nie
Zgłoś
Obecny PH
@Hieronim

Przeciez jest pięknie ???? konkurencja znika z półek????

Pomocna?
Tak9Nie1
Zgłoś
Pajęczak
@Obecny PH

tak w szczególności jak za nie nie płacimy ( lub z olbrzymim opóźnieniem) lodówki każą Nam zwijać ..no fakt jest (usunięte przez administratora)

Pomocna?
Tak8Nie
Zgłoś
Były PH
@Pajęczak

Hahaha nam za wstawienie tych lodówek nieźle płacili, były przypadki Handlowców, ktorzy kupili dobry samochód za akcję lodowki. Niezły cyrk, dziś wam każą je zwijać hahahahahahaha

Pomocna?
Tak10Nie
Zgłoś
Pajęczak
@Były PH

Przez takich jak Ty i podobnych jesteśmy dziś gdzie jesteśmy . Pseudo akcja lato, zwijanie lodówek , nie płacenie faktur, zaległości jak stad do Gdańska każe się zastanawiać czy sie zwijamy czy tylko udajemy biede aby wynik finansowy udziałowcom pikny pokazac

Pomocna?
Tak3Nie5
Zgłoś
Były PH
Były pracownik
 Pytanie
@Pajęczak

Ty chyba nie masz pojęcia jakie kompetencje ma PH. A więc PH to w kazdym dziale sprzedaży najniższe stanowisko w hierarchii i nie wchidzi w zakres jego obowiązków ustalanie ogólnopolskich akcji tylko realizacja zadanadn przydzielonych przez przełożonych. Mam nadzieje ze jesteś odrebnym przyoadkiem w Stock i pozostali są bystrzejsi od Ciebie. Dla twojej wiedzy, dział handlowy z okresu kiedy przeprowadzana była akcja lodowki,był najlepszym dzialem sprzedaży w Polsce i dzieki temu dzialowi masz dzis prace. Bo to to ci sami ludzie którzy zbudiwali Firme Stock Polska od 4% udziału w Polskim rynku alkoholi, jeszcze kilku z toba pracuje A ile Ty wniosłeś do firmy ktora cię karmi ?

Pomocna?
Tak11Nie1
Zgłoś
Pytanie
 Pytanie

Czy w Stock Polska Sp. z o.o. panuje luźna atmosfera?

Pomocna?
Tak2Nie9
Zgłoś
Ktosik
Pracownik
@Pytanie

Oczywiście, że tak????

Pomocna?
Tak4Nie
Zgłoś
Pjoter

Cześć, zauważyłem ogłoszenie na rejon zachodniopomorski, chcę wysłać CV. Pytanie do obecnych pracujących n tym rejonie, czy warto dołączyć do waszego zespołu, czy plany są do spięcia no i jak z kasą?

Pomocna?
Tak2Nie3
Zgłoś
MG
@Pjoter

Firma jak firma. Nie jest źle. Targetu... różnie, ale wszędzie jest podobnie.

Pomocna?
Tak1Nie3
Zgłoś
Pracodawca
 Pytanie

Witam. Mam pytanie do pracowników Stock w Lublinie. Co myślicie i jak oceniacie prace, ogólne zaangażowanie oraz kontakt osoby z podwładnymi a także stosunki z innymi pracownikami z kadry kierowniczej Pana Marcina Załogi ? Pan Marcin nie pracuje już w Waszej firmie, szuka pracy i zastanawiam się czy będzie spełniał moje oczekiwania. Chodzi mi o szczerą ocenę osób które z nim współpracowały. Liczy się dla mnie dobra atmosfera z zespole i Wasze opinie będą dla mnie bardzo ważne.

Pomocna?
Tak1Nie3
Zgłoś
Kikulamunta
@Pracodawca

Bezpośrednio z nim nie miałem za często styczności, ale przynajmniej nie nakazywal pracy w święto narodowe, tj. 3 maja

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś
Pracownik
@Pracodawca

Pomijając fakt, że to pytanie to fake i pewnie ktoś chciał wylać lawine hejtu na MZ to osobiście uważam, że pracowało się o wiele lepiej niż obecnie. Pozdrawiam.

Pomocna?
Tak8Nie
Zgłoś
Aparatowy

Witajcie, miałem okazję pracować w tej firmie na produkcji, a konkretnie na pakowaniu wódek jako aparatowy, więc podzielę się swoim doświadczeniem z tą firmą. Najpierw złożenie CV i w miarę szybka odpowiedź z zaproszeniem na rozmowę. Wcześniej przechodziłem już rozmowy w kilku Lubelskich firmach i muszę przyznać, że Stock wypadł bardzo dobrze na tle innych. Spotkanie nie było typowym przesłuchaniem przez panią z kadr i kierownika, ani też rzucaniem wyuczonych pytań i schematów prosto ze szkoleń. Padło kilka pytań o mnie i zostały mi przedstawione szczegółowo warunki. Wszystko w miłej i swobodnej atmosferze. Jedyne czego w tym momencie mógłbym się przyczepić to to że zostałem zapytany jakie wynagrodzenie mnie interesuje, ale nie zostało mi przedstawione jakie oferuje firma, tylko dostałem informacje że w kolejnym etapie się dowiem oraz że mam prawo do deputatu i mogę liczyć na dość wysoki dodatek nocny rzędu 40%. Ogólnie rozmowa i pierwsze wrażenie na duży plus, tylko niemiła ochrona na samym początku robi nie najlepszą zapowiedź firmie. W kolejnym etapie już telefonicznym otrzymałem informacje o stawce. Następnie badania i pierwszy dzień w pracy. Na początek miła niespodzianka w postaci upominku od firmy, następnie szkolenie, mierzenie ubrań i do domu. Później już tylko gorzej... Brygady w tej firmie nie są zbyt przyjazne dla nowych pracowników. Odniosłem wrażenie, że wręcz zależy im na tym aby nowy pracownik nie utrzymał się zbyt długo. Z rozmów można wywnioskować, że dowartościowują się w ten sposób. Długo pracują już w jednym miejscu, mają nieciekawe zajęcie, nic w życiu nie osiągnęli więc jak przychodzi ktoś nowy to mają poczucie że coś znaczą w firmie, że nie są mało wartościowym elementem, a jak nowy szybko się zwolni cieszą się bo w ich mniemaniu nie są byle kim ponieważ jest ktoś słabszy od nich. Jeżeli chodzi o przyuczanie to wygląda to tak że ktoś na szybko pokaże jak obsługiwać maszynę, da do podpisu papiery i radź sobie. Zapytać już potem o coś nie bardzo możesz, bo jest oburzenie, że jak tego możesz nie wiedzieć, przecież miałeś wytłumaczone i krzyczą że maszyna stoi, że wyników nie będzie (niepotrzebna presja, ale wynikająca chyba stąd, że panuje między brygadami taka wewnętrzna niezrozumiała rywalizacja, która brygada zrobi lepszy wynik) albo nie wytłumaczą czegoś i mają pretensje że nie robisz tego. Zdarzało się też nie raz tak że miałem awarię na maszynie, stawało nade mną dwóch i zamiast wytłumaczyć to śmieszkowali a jak się coś zapytało to padało:,,ty jesteś operator radź sobie" - no w ten sposób i w takich codziennych warunkach ciężko jest się nauczyć. Po kilku dniach zdajesz wewnętrzny egzamin na maszynę i już w ogóle stajesz się samodzielnym operatorem. Jak coś się dzieje i nie wiesz co zrobić bo przecież po tygodniu nie nauczysz się wszystkiego to dopiero jak już jest dłuższy przestój ktoś reaguje na prośby o pomoc i przychodzi wielce oburzony i usuwa awarie, ale też nie wytłumaczy za bardzo jak. Także nauka tam tylko przez własne domyślanie. Atmosfera marna. Warunki też szału nie robią. trzeba chodzić cały czas w plastikowych okularach od których bolą oczy, na hali jest bardzo wysokie natężenie hałasu, więc komunikacja odbywa się tam za pomocą słuchawek z wbudowanym radiem - na tych słuchawkach też różnie jest, jeden mówi wyraźnie, a drugiego wcale nie można zrozumieć i jeszcze się oburza że go się nie rozumie. Na słuchawkach tematy wśród brygady różne, najczęściej poniżej poziomu, że aż czasami się słuchać nie chce. Jak z kogoś śmieszkują to jest dobrze, ale jak już nowy któregoś zacznie cisnąć to na drugi dzień ma uwagę od zmianowego :D. Tak to wyglądało z mojego doświadczania. Mi się nie podobało, ale jak ktoś sam nie spróbuje to nie będzie wiedział. Kasa nieźle wychodzi i zawsze jest na czas, a jeszcze jakiś deputat dobry czasem wpadnie. Może akurat się spodoba :) Pozdrawiam

Pomocna?
Tak21Nie1
Zgłoś
P

Zobaczymy jak długo wytrzymamy w takim dużym natężeniu pracy . Czuć już w kościach lawinę L4 . Przedstawiciele zostali obrzuceni tyloma zadaniami że napewno wszystko zostanie wykonane. Już brakuje sił czerwiec szybko minie i zweryfikuje szybciutko zarządzanie naszej firmy . Nie jesteśmy maszynami które można zaprogramować na największe obroty aby wszystko wykonać. Zapraszamy w rynek TM i MM potrzebne są nam ręce do pomocy.

Pomocna?
Tak37Nie4
Zgłoś4
Zdegustowana
@P

Najciekawiej prezentuje się praca KOS Jedni pracują ze wszystkimi swoimi ludźmi ale jest też kilku takich którzy potrafią tylko wspierać swoich "ulubieńców" a pozostali PH muszą sobie sami radzić. Są też tacy co wiecznie mają dzień biurowy... Jak to ktoś kiedyś napisał tu BMW

Pomocna?
Tak14Nie20
Zgłoś
Carlsberg
@Zdegustowana

Jest taki jeden co szuka złotego pociągu ;) W jego przypadku to nawet lepiej że się nie pokazuje klientom. Akcja Lato tuż tuż znowu przebimba parę miesięcy , potem kolejny nowy dyrektor i od początku ściema

Pomocna?
Tak12Nie23
Zgłoś1
Obecny PH
@P

Nie narzekać ! Zobaczcie co w CEDeku się dzieje... kasę poucinali im, proszą się jak beduini o jakieś potwierdzenia na sklepach i jeszcze klienci się nabijają że sami siebie kontrolują! Dziś nigdzie nie jest fajnie , ale przynajmniej wiem co robić. Sklep ułożony, probs klepie umowa podpisana a konkurencja na zaplecze bo nie płaci ????

Pomocna?
Tak16Nie8
Zgłoś2
Stach
@Obecny PH

Koleś z którego psychiatryka się urwałeś??? Probs klepie ??? - Sklepy zaakceptowane przez probsa do tej pory to policzyłbyś na palcach Umowa podpisana??? - jak wyżej. Żeby podpisać umowę musisz mieć akceptację probsa. Jak klient ma kilka sklepów i jeden zawali audyt to już leżysz Konkurencja na zaplecze bo nie płaci??? - konkurencja płaci może mniej ale przynajmniej terminowo. Poza tym zasady u nich są jasne i przejżyste. 99% klientó którym przedstawiamy zasady sklepu doskonałego, stuka się w głowę i wyraża opinię, która nie nadaje się do publikacji. Większość z nich stwierdza że twórca tego programu powinien sobie go tam wsadzić gdzie słońce nie dochodzi Marna prowokacja trenera

Pomocna?
Tak27Nie15
Zgłoś1
Obecny PH
@Stach

Widać, że po rynku nie jeździsz... Po co jeszcze siedzisz tutaj skoro jesteś tak niezadowolony i masz pomysł na nowe programy ... Ręce opadają na temat takich malkontentów... Pozdro

Pomocna?
Tak5Nie13
Zgłoś1
P
@Obecny PH

To powiedz ile tych umów już podpisałeś? Bo jak narazie widać że jest słabo. Ciekawe czy zrobisz dystrybucję na 100%

Pomocna?
Tak16Nie2
Zgłoś
Mar EK

Mam pytanie jak się pracuje na produkcji? Jak panuje atmosfera,czy rodzinna czy bardziej jeden drugiego by w łyżce wody utopił...

Pomocna?
TakNie4
Zgłoś
były pracownik
@Mar EK

raczej to drugie, jeden wielki krzyk i pretensje że czegoś nie umiesz albo nie robisz, a nikt wczesniej ci tego nie wyjasni, albo powie na szybko duzo rzeczy na raz, a jak za jakis czas sie o cos zapytasz to wielkie oburzenie i pretensje no bo przeciez ci tlumaczyl.

Pomocna?
Tak17Nie
Zgłoś
Nick
Użytkownicy czekają na odpowiedź 55 dni.
 Pytanie

Witam, jakie są zarobki jako operator wózka? Jak praca, godziny, soboty, niedziele?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Polar 59

Firma z takim zapleczem, możliwościami i perspektywami wzrostów jest ewidentnie źle zarządzana. Mówię tu o dziale sprzedaży. Czy w trademarketinu pracuje ktoś z głową na karku? Patrząc na efekty ich "pracy" to śmiem wątpić. Panie tatuażyk znam pana jeszcze z czasów żywca i browarów warszawskich. Głupi to pan nie jest ale po co trzyma pan tego mlecza w czerwnych spodenkach? Przecież jego pomysły są nieefektywne. Cały ten dział zaorać i od nowa obstawić ludźmi z wizją.

Pomocna?
Tak25Nie1
Zgłoś
P

Ja mam taką prośbę do TM i MM niech zakasają rączki na czerwiec i jadą w trasę aby pomagać e budowaniu doskonałego sklepu i realizacji zadań ktore na Nas nakładają coraz więcej. Proponuję aby pokazali jak się układa półki i sklepy przy ich pomysłach. Wracamy po 1.5 miesiąca przerwy i wymagania stawiane są jak byśmy byli cały czas w rynku. Brak myślenia w planowaniu pracy. Totalna porażka. Dlatego spadamy i spadamy A Cedec i reszta firm z Nas się śmieje i podpisują kolejne umowy A My się męczymy i cierpimy przez takie zarządzanie.

Pomocna?
Tak35Nie2
Zgłoś
Kiełbasa Śląska
@P

Mam wrażenie że na stołkach u góry chyba nie zauważyli korona sądząc po ich ogromu zadań oraz targetach . Żyją w świecie idealnym no przeciez mam sklep idealny no i idealne umowy, których nie można podpisać bo probs wszystkie odrzuca nie wchodząc w szczegóły. Ktoś chyba pomylił światy bo w rzeczywistości nie ma idealnego sklepu, każdy sklep ma inną specyfikę, inne regały itp. Zastanawiam się ile jeszcze Stock musi stacic żeby ktoś zrozumiał że nie tędy droga. Cedc przerabial Probs i szybko z tego zrezygnowali szkoda, że nie uczymy się na błędach konkurencji . Ktoś na tym idealnym sklepie straci pytanie kto ? Głosujemy;)

Pomocna?
Tak27Nie1
Zgłoś
Tutaa
Użytkownicy czekają na odpowiedź 64 dni.
 Pytanie

Opowiedzcie coś o pracy PH. Aktualnie oferta na Brzesko i okolice. Jakieś szczegóły. Jaka kasa itp.

Pomocna?
TakNie7
Zgłoś
Do Władzy

Ogarnijcie się tak się nie da pracować... Dajcie kolejny konkurs, więcej call center, kolejną ankietę... To jest bez sensu!!!! Chcecie wszystko? Nie będzieicie mieć nic... Wstydzę się tej pracy i tego co robię!

Pomocna?
Tak23Nie1
Zgłoś
Pepe

Z braku ludzi do pracy pracownicy LCL zostają zmuszani do pracy w kazdy weekend . zeby było wesoło okazuje sie ze jako pracownicy magazynu powinniśmy byc rozliczani inaczej niz wolne na tygodniu. Co robi firma?. Zmienia nagłówki i okazuje sie ze nie jestesmy pracownikami magazynu tylko produkcji o czym nie wiemy. Czy tak mozna?

Pomocna?
Tak12Nie1
Zgłoś
Stach
@Pepe

Zobacz Kolego a dyrekcja cały czas twierdzi że wszystkie firmy poza Stockiem tylko zwalniają ludzi i że na nasze miejsca są tysiące przed bramą zakładu. Jakoś nikt z tych tysięcy nie ma odwagi przekroczyć bramy zakładu i zostawić swoją CV

Pomocna?
Tak18Nie
Zgłoś
Ortografia
 Pytanie

PANIE DYREKTORZE J. WIERZĘ PISZEMY PRZEZ Rz :)

Pomocna?
Tak19Nie1
Zgłoś1
Chiński Hiszpan z Kamerunu
@Ortografia

Poza szkoleniem z ortografii przydałoby się również żeby ktoś w końcu zrobił szkolenie dla dyrektorów i kierowników jak wyciągać dane z Sagry i jak czytać raporty. Być może po takim szkoleniu nie musielibyśmy w końcu wysyłać tych (usunięte przez administratora) sms-ów z codziennymi wynikami.

Pomocna?
Tak20Nie1
Zgłoś2
Pytanie
Użytkownicy czekają na odpowiedź 78 dni.
 Pytanie

Ludzie, mam do was pytanie. Jakie znacie firmy w Lublinie, które przyjmują do pracy kobiety i mężczyzn bez jakiegoś specjalnego doświadczenia i wykształcenia? Czy ktoś z was zna takie firmy i mógłby napisać jakie? I drugie pytanie: W jaki sposób szukacie pracy (oprócz wysyłania CV przez internet i roznoszenia CV po lokalach z ogłoszeniami)?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
anonim

(usunięte przez administratora)

Pomocna?
Tak2Nie1
Zgłoś
Wodzu naczelny

A co sie dzieje?

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś

Zostaw merytoryczną opinię o Stock Polska Sp. z o.o. - Lublin

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Listopadzie 2019r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 115 175
  2. olx.pl 2 736 098
  3. pracuj.pl 2 718 511
  4. linkedin.com 2 689 259
Stock Polska Sp. z o.o.
2/5 Na podstawie 468 ocen.
Stock Polska Sp. z o.o.