Okna Velux (Nb-Polska Velux)

3.5 Udziel wywiadu o firmie

Wywiady NB-Polska VELUX

Miniaturka
Anna Dudzińska
Velux Polska

Anna Dudzińska

- Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego oraz podyplomowych studiów z Psychologii w zarządzaniu na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Certyfikowany Coach ICC. Posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim, szczególnie w podnoszeniu efektywności organizacji i zaangażowania pracowników, zarządzaniu talentami, budowaniu wizerunku pracodawcy oraz komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwie. Na obecnym stanowisku odpowiedzialna za tworzenie, realizację i koordynację polityki personalnej Velux. Tworzy i nadzoruje programy motywacyjne i rozwojowe dla pracowników. Dba o zachowanie bezpieczeństwa i wysokich standardów pracy.

Na początku naszej rozmowy, chcielibyśmy zabrać czytelników w podróż do przeszłości. Proszę Nam opowiedzieć o początkach firmy Velux.

Nasza historia rozpoczęła się w 1941 roku w Danii. W 1942 roku założyciel firmy, inżynier Villum Kann Rasmussen, wynalazł współczesne okno do poddaszy Velux. Obecnie jesteśmy jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a nasze produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. Mamy fabryki w 11 państwach i biura handlowe w blisko 40 krajach. Globalnie zatrudniamy około 10 tys. pracowników.
 

Imponujący progres, a proszę opowiedzieć o funkcjonowaniu firmy na polskim rynku.

W Polsce Grupa Velux i spółki siostrzane działają już od 1990 roku. Oprócz biura handlowego w Warszawie posiadamy również cztery fabryki – dwie w Gnieźnie, jedną w Namysłowie i jedną w Wędkowach k. Tczewa. Obecnie we wszystkich tych lokalizacjach zatrudnimy ponad 3000 osób.
W ubiegłym roku dokonaliśmy największej w historii istnienia firmy w Polsce inwestycji w nasze fabryki, które wiązały się z wymianą 80% parku maszynowego na łączna kwotę 250 mln złotych. Obecnie jesteśmy największym producentem i eksporterem okien w Polsce, a nasze zakłady zaliczają się do najnowocześniejszych w sektorze stolarki budowlanej.
 

Scharakteryzuje Pani poszczególne działy firmy?

Działy firmy są zróżnicowane w zależności od miejsca pracy. I tak w naszych fabrykach istnieją departamenty zajmujące się obróbką drewna, metali, logistyką czy działy wspierające produkcję, gdzie pracują m.in. mechanicy, elektrycy, automatycy i inżynierowie. W naszym biurze handlowym mamy min dział sprzedaży, marketingu i obsługi klienta   A współpraca pomiędzy tymi działami? Cechą charakterystyczną naszej firmy jest praca w zespołach projektowych, która daje możliwość współpracy ze sobą osób z różnych działów i szczebli organizacyjnych. Taka formuła gwarantuje naszym pracownikom ciągły rozwój poprzez poznanie rożnych obszarów działalności firmy. Cennym doświadczeniem jest również możliwość uczestniczenia w projektach międzynarodowych.  

Osoby, które mają zamiar dopiero wejść na ścieżkę kariery, mają szansę na angaż w Państwa firmie?

Nasza firma organizuje staże trwające do 3 lub 6 miesięcy, w których uczestniczą przede wszystkim absolwenci studiów technicznych lub ekonomicznych. Bardzo ważna jest dla nas samodzielność i chęć uczenia się kandydata. Zwracamy również uwagę na znajomość języka angielskiego, minimum na średnim poziomie, gdyż pracując w środowisku międzynarodowym, często uczestniczymy w globalnych projektach. 
Jako pracodawca nie boimy się zatrudniać osób zaraz po studiach. Absolwenci uczelni wyższych mają u nas szansę zdobyć pierwsze cenne doświadczenie i uczestniczyć w ciekawych projektach. Naszych pracowników obdarzamy zaufaniem i dajemy im dużą samodzielność, dotyczy to również stażystów. 
 

Jak radzą sobie osoby, rzucone poniekąd na głęboką wodę? 

Nowi pracownicy mogą zawsze liczyć na wsparcie starszych kolegów i koleżanek. Wzajemny szacunek i dzielenie się wiedzą to wartości głęboko zakorzenione w naszej organizacji. Naszym atutem jest unikatowa kultura pracy wynikająca z wartości firmy oraz miłej atmosfera współpracy. 
Od 12 lat wspieramy także młode talenty poprzez organizację konkursu na staż w Danii dla studentów architektury. Praca nad międzynarodowymi projektami w centralnym biurze architektonicznym Velux to doskonała okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia zawodowego, a nawet rozpoczęcia kariery zagranicą. 
 

Do kogo skierowana jest oferta firmy VELUX?

Nasza oferta, w skład której wchodzą przede wszystkim okna dachowe, świetliki czy rolety zewnętrzne i wewnętrzne, automatyka domowa - skierowana jest do właścicieli domów jednorodzinnych oraz deweloperów.
 

Posiadają Państwo jakąś bazę potencjalnych klientów? Chciałbym, żeby podzieliła się Pani z czytelnikami, jak pozyskujecie zlecenia?

Jesteśmy silną międzynarodową marką, która prowadzi szeroką komunikację do różnych grup docelowych, takich jak: klienci indywidualni budujący domy, projektanci, dekarze czy ekipy wykonawcze. Aktywnie uczestniczymy w różnych wydarzeniach branżowych, konferencjach czy targach. Jesteśmy też obecni w mediach społecznościowych np. na Facebooku, Google+ gdzie można poznać mniej oficjalną twarz naszej firmy.    Czas na pochwalenie się osiągnięciami. Czym możecie się pochwalić na tle konkurencji i co jest największym dotychczasowym sukcesem? To co wyróżnia naszą firmę na tle konkurencji to na pewno fundament, na którym została zbudowana. Wyznacza on strategię i kierunki naszego działania. Konkretnie jest to koncepcja Przedsiębiorstwa Modelowego, którą w 1965 roku sformułował założyciel firmy Villum Kann Rasmussen. Ważnym punktem odniesienia było dla niego przekonanie o dążeniu do budowy przedsiębiorstwa, które będzie stanowiło wzór dla innych i będzie oparte na społecznej odpowiedzialności. To założenie powstało wtedy, gdy nikt jeszcze w ogóle nie słyszał o popularnym dzisiaj CSR.   

Sądząc po Pani słowach, to chyba się udało.

Tak, bo zgodnie z wizją naszego założyciela chcemy być Przedsiębiorstwem Modelowym, które traktuje swoich klientów, dostawców i pracowników lepiej niż inne firmy. Pracownikom oferujemy stabilne zatrudnienie w firmie o bardzo wysokich standardach bezpieczeństwa, kulturze organizacji, a także niezależności finansowej. Bogaty pakiet socjalny obejmuje m.in. ubezpieczenia zdrowotne 
i ubezpieczenia na życie dla wszystkich pracowników, prywatną opiekę medyczną, naukę angielskiego i choćby świeże owoce na drugie śniadanie. Ponadto firma posiada Fundację pracowniczą Velux która pomaga pracownikom w trudnych sytuacjach życiowych lub ich dzieciom w edukacji akademickiej. Inwestujemy w szkolenia pracowników i oferujemy duże możliwości rozwoju zawodowego, dla najlepszych również w środowisku międzynarodowym.
Jesteśmy również dumni z tego, że znaczne grono naszych kolegów i koleżanek pracuje w z nami już od bardzo wielu lat. Niska fluktuacja pracowników jest dowodem na to, że firma stwarza dobre warunki pracy, miłą atmosferę i duże możliwości rozwoju.
 

Jak wygląda dodatkowe wynagrodzenie pracowników oprócz pensji podstawowej? Co jest czynnikiem motywującym?

System wynagradzania składa się z wynagrodzenia podstawowego, i w zależności od zajmowanego stanowiska także premii za wykonanie celów. Mogą mieć one różny charakter: jakościowy lub ilościowy. Co roku każdy z pracowników odbywa roczną rozmowę rozwojową, która dotyczy właśnie realizacji celów, jak również obszarów dalszego rozwoju.  Najlepsi pracownicy mają szansę zmiany stanowiska lub poszerzenia swoich kompetencji w ramach różnych projektów. Jest to istotny czynnik motywujący, dla wielu ważniejszy od aspektu finansowego. Dodatkowo oferujemy pozapłacowe benefity dla pracowników.
 

Integracja pracowników. Przykładają Państwo uwagę do tego typu imprez? Praktykowane są wspólne wyjazdy, wyjścia, spotkania poza miejscem pracy?

W ciągu roku jest kilka okazji do wspólnej integracji m.in. pikniki rodzinne organizowane w fabrykach, spotkania świąteczne, spotkania informacyjne czy też świętowanie rocznic, jak np. 15-lecie fabryki. Ale lubimy świętować wspólnie również małe, codzienne sukcesy, choćby kolejny rok bez wypadku w fabryce czy osiągnięcie celu produkcyjnego lub sprzedażowego. Stało się to już miłą tradycją zarówno wśród załogi w fabryce, jak również w biurze handlowym. Dodatkowym czynnikiem integracyjnym jest angażowanie się pracowników w życie społeczności lokalnych i wsparcie lokalnych imprez takich jak np. Europejski Bieg w Gnieźnie, w którym Velux uczestniczy jako sponsor już od wielu lat i co roku wystawia coraz liczniejszą drużynę biegaczy.

 

NB-Polska VELUX