Jubiler Schubert

1.9 Dodaj merytoryczną opinię
Kamień - Diament

 

Zaręczyny to niezwykła chwila, którą warto celebrować w towarzystwie najpiękniejszej biżuterii. W naszej ofercie pierścionki zaręczynowe zajmują szczególne miejsce. Są projektowane oraz ręcznie wyrabiane w Polsce przez naszych jubilerów, którzy dbają o najmniejszy szczegół. Nasi specjaliści w swojej pracy wykorzystują materiały najwyższej jakości, w tym złoto próby 585 oraz brylanty symbolizujące trwałość wyjątkowych uczuć.

Diament czy brylant?

Diament jest to jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych świata. Powstaje z formujących się miliony lat krystalicznych cząstek węgla, które poddawane są działaniu bardzo dużych ciśnień i wysokich temperatur. Mimo, iż jest surowcem naturalnym, to w przyrodzie występuje bardzo rzadko, dlatego właśnie jest tak drogocenny.

Diament jest nieoszlifowanym kamieniem o średnim połysku i matowej powierzchni. Po poddaniu go obróbce szlifierskiej staje się lśniącym brylantem, który używamy w naszej biżuterii.

Który diament błyszczy najjaśniej?

Wartość diamentu określają cztery wskaźniki – szlif, czystość, barwa, oraz karat. Informacje o każdym z nich znajdują się przy zakupionym pierścionku. Jednak jak wybrać ten najpiękniejszy?

Karat

Jest to nic innego, jak masa diamentu podawana z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Karaty przelicza się korzystając z prostego wzoru:

1 karat (ct) równy (=) 0,200 grama, czyli 1 gram brylantu na rzeczywistą masę 5 ct.

Samo słowo “karat” wywodzi się z Grecji (“kerátion”), gdzie określało nazwę karobu, czyli drzewa potocznie znanego jako “chleb świętojański”. Jego ziarna posiadają masę około 0,2 g, dlatego też, na Bliskim Wschodzie, służyły do ważenia kamieni szlachetnych.

Czystość

Czystość jest to stopień zabrudzenia spowodowany naturalnymi mikropęknięciami, wewnętrznymi niedoskonałościami czy wrostkami, które zaburzają przejrzystość kamienia. W opisie czystości diamentu przyjęto następujące symbole:

  • IF
  • WS1/WS2
  • VS1/VS2
  • SI1/SI2
  • P1/P2/P3

Przy czym IF oznacza najwyższą czystość, gdzie pod lupą nie widać żadnych uszkodzeń natomiast P1, P2, P3 – najmniejszą, w której zabrudzenia widoczne są nawet gołym okiem.

Barwa

Barwę diamentu ustala się na podstawie zestawu wzorców (kamieni wzorcowych). Stosuje się tutaj skalę GIA, w której litera D oznacza diament biały, czy wręcz bezbarwny natomiast Z są to kamienie żółte. Występują również diamenty fantazyjne, czyli w barwach takich jak różowa, czerwona, niebieska czy czarna, które są najrzadsze, a co za tym idzie najdroższe.

Szlif

Jest to najtrudniejsze do oceny kryterium. Określa ostateczny kształt diamentu oraz to, jak szlachetny kamień odbija światło. W ocenie szlifu pod uwagę bierze się takie kryteria, jak symetria, jakość polerki oraz proporcje, każde opisujemy w skali: Excellent, Very Good, Good, Fair.

Najbardziej pożądany jest tzw. szlif brylantowy, inaczej okrągły, który daje najpiękniejsze efekty wizualne. Nie może on zawierać mniej niż 57 płaszczyzn, dzięki czemu całkowicie, wewnętrznie odbija promienie światła. Oczywiście istnieją również inne szlify, które tworzą unikatowe efekty świetlne.

 

Zobacz więcej →

 
Jubiler Schubert