Stres, życie w ciągłym biegu, mała ilość snu, brak czasu na wypoczynek powodują, że możemy odczuwać zmęczenie zbyt dużym natłokiem obowiązków. Praca umysłowa potrafi być równie wyczerpująca, co wysiłek fizyczny, dlatego bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a czasem relaksu i realizacji własnych pasji. Pracowanie po godzinach, ciągłe trzymanie ręki na pulsie może doprowadzić bowiem do nieprzyjemnych skutków przepracowania. Jak rozpoznać objawy zmęczenia pracą? Czy istnieje skuteczny sposób na walkę z przeciążeniem organizmu? Nasz specjalista ze Szkoły Policealnej GoWork.pl wyjaśnia!

Czy to już przepracowanie?

Pierwsze objawy przepracowania bywają często ignorowane, kojarzone z czymś zupełnie naturalnym. Niestety im dłużej nie zwracamy uwagi na niepokojące symptomy, które wysyła nasz organizm, tym jeszcze bardziej pogarsza się nasze samopoczucie. Nieustanne wyrabianie nadgodzin, napięty harmonogram, mnóstwo deadline’ów mogą doprowadzić do zmęczenia pracą i tym samym spowodować spadek naszej wydajności oraz brak chęci do działania. Z dnia na dzień czujemy się pozbawieni sił, nic nas nie cieszy, a jedyne o czym marzymy po przyjściu do pracy to powrót do łóżka i błogi sen. Oprócz ciągłego znużenia możemy także odczuwać:

  • problemy z koncentracją
  • przygnębienie
  • bóle głowy
  • zestresowanie
  • bóle kręgosłupa
  • wyraźny spadek odporności

Nigdy nie powinniśmy lekceważyć symptomów, które mogą wskazywać na przepracowanie. W razie nasilania się dolegliwości warto skontaktować się ze specjalistą, który pomaga wdrożyć odpowiedni plan leczenia.

Sposoby na zmęczenie w pracy porady fizjoterapeuty

Nasz fizjoterapeuta ze Szkoły Policealnej GoWork.pl radzi, jak poradzić sobie z objawami zmęczenia w pracy. Oto krótki wywiad, w którym specjalista wyjaśnia, czym jest zmęczenie oraz podpowiada, w jaki sposób wizyta u fizjoterapeuty może okazać się remedium na problemy spowodowane przeciążeniem organizmu:

Czy wizyta u fizjoterapeuty pomoże w przypadku odczuwania zmęczenia w pracy?

Na zmęczenie składa się wiele czynników. Jest to fizjologiczny odruch, który chroni organizm przed zużyciem zbyt dużych zasobów energetycznych, np. wskutek przepracowania. Wizyta u fizjoterapeuty jest jak najbardziej uzasadniona w tym przypadku, ponieważ specjalista pomaga dobrać odpowiednią, ergonomiczną pozycję w pracy. Fizjoterapeuta radzi również, jak optymalnie rozłożyć obciążenie w czasie wykonywanych czynności zawodowych oraz zaleca odpowiednie ćwiczenia do zastosowania w domu, mające na celu wzmocnienie lub rozluźnienie odpowiednich partii ciała.

Skąd wiadomo, że potrzebna nam pomoc fizjoterapeuty?

Do fizjoterapeuty powinien udać się każdy w ramach profilaktyki. Najczęściej jednak korzystamy z usług specjalisty dopiero, gdy odczuwamy ból. Fizjoterapeuta podczas wizyty dokonuje precyzyjnej diagnostyki, aby lepiej zrozumieć dolegliwości pacjenta, a następnie wdraża odpowiedni plan leczenia.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Nie ma konkretnych zaleceń co do przygotowania. Na pewno fizjoterapeuta przeprowadzi badanie podmiotowe i przedmiotowe, w skład którego wchodzi: dokładny wywiad osobowy, chorobowy i socjalny. Specjalista oceni także postawę ciała za pomocą obserwacji, dotyku, kilku testów funkcjonalnych oraz pomiaru struktur anatomicznych.

Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta, za pomocą wiedzy i umiejętności, przywraca oraz utrzymuje maksymalną sprawność pacjenta, a także poprawia jego funkcjonowanie na całe życie.

Jak często trzeba powtarzać wizyty?

Wszystko zależy od zdiagnozowanego problemu. Zazwyczaj jest to cykl minimum 10 wizyt, ale nie można tego sklasyfikować w odniesieniu do wszystkich chorób i dolegliwości.

Dziękuję za rozmowę.

Przemęczenie pracą może przekładać się zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, dlatego jeśli czujemy, że coraz częściej doskwierają nam bóle w okolicach pleców i barków, to koniecznie powinniśmy skorzystać z porady fizjoterapeuty.

Jak radzicie sobie z objawami zmęczenia w pracy? Czy korzystaliście już z porad fizjoterapeuty? Dajcie znać!