Ilu jest bezrobotnych w Rybniku i z jakich form aktywizacji zawodowej mogą oni skorzystać w Powiatowym Urzędzie Pracy? Czy w Rybniku mamy do czynienia  z rynkiem pracodawcy czy pracownika?

Bezrobocie w Rybniku i okolicach

W całym województwie śląskim w lutym 2017 roku stopa bezrobocia wynosiła 6,8 proc. W powiecie rybnickim była ona jednak wyższa – 9,3 proc. Natomiast sytuacja w Rybniku przedstawia się znacznie lepiej. Tutaj zanotowano w lutym 2017 roku bezrobocie na poziomie 5,9 proc. i było ono niższe o 0,1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ciągu ostatniego roku poziom bezrobocia w Rybniku realnie się zmniejszył z poziomu 6,8 proc. w marcu 2016 roku do 5,9 proc. w lutym 2017 roku.

Według danych publikowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku w lutym 2017 roku było w nim zarejestrowanych dokładnie 667 osób, z czego tylko 166 miało prawo do zasiłku. Skonstruowano dla nich we współpracy z doradcami pracującymi w pośredniaku 653 indywidualne plany działania.

Aktywizacja bezrobotnych w Rybniku

Urząd Pracy w Rybniku dysponuje masą różnych narzędzi pozwalających na aktywizację zawodową osób pozostających bez pracy. Nie skupia się jedynie na rejestrowaniu bezrobotnych i dopełnianiu formalności z tym związanych, ale chce, aby każda osoba chętna do pracy finalnie mogła ją znaleźć. Urząd wydał w lutym 2017 roku aż 1159 skierowań do pracy, z czego 295 okazało się skutecznych. Tyle właśnie osób bezrobotnych zostało przyjętych do pracy w Rybniku i okolicy.  Dodatkowo do Urzędu Pracy zgłosiło się wielu przedsiębiorców, którzy łącznie oferowali 825 stanowisk pracy dla różnych pracowników. W lutym tego roku było 338 ofert pracy zgłoszonych do PUP w Rybniku spoza obszaru jego działania. Urzędnicy odbyli 26 wizyt informacyjno-promocyjnych u pracodawców.

Kolejnym działaniem podejmowanym przez urząd jest poradnictwo zawodowe. Doradcy przekazali 93 osobom w lutym 2017 roku informację zawodową, a 127 poradę zawodową indywidualną. Wydano 47 porad zawodowych grupowych pod tytułem „Od rozmowy kwalifikacyjnej po zatrudnienie”, „Dokumenty aplikacyjne” oraz „Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu”.

Skierowano 83 osoby na szkolenia, w tym 18 na szkolenia osób bezrobotnych, 4 osoby do przygotowania zawodowego dorosłych, 10 osób na studia podyplomowe, a 51 osób skorzystało z kształcenia ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku korzysta aktywnie z instrumentów rynku pracy. W lutym 2017 roku skierował 133 osoby na staż, a 53 do wykonywania prac społecznie użytecznych. Zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych znalazło 57 osób, a dodatki aktywizacyjne pobrały 62 osoby. Urząd w Rybniku udzielił 21 osobom środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, 3 osobom zrefundował koszty wyposażenia stanowiska pracy, a 306 osobom dokonał refundacji części kosztów zatrudnienia osób poniżej 30. roku życia.

Jak znaleźć pracę w Rybniku?

Osoby, które mają trudności ze znalezieniem pracy, powinny skorzystać ze wsparcia urzędu, choć mogą również podejmować samodzielne działania. Warto przede wszystkim zdobywać nowe umiejętności, uczestniczyć w różnych wydarzeniach, ukończyć różne kursy, czy szkolenia. Wszystko to daje przewagę nad konkurencją w starciu o idealne miejsce pracy.

Liczy się również sama metoda poszukiwania zatrudnienia. Podstawą są tu oczywiście internetowe serwisy takie jak GoWork.pl, które dysponują największą bazą ofert. Można też szukać dobrej pracy w mediach społecznościowych lub zwracać się z pytaniem o zapotrzebowanie na pracownika bezpośrednio do konkretnego pracodawcy.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_124942424_new-staff-candidate-are-in-job-interview-with-corporate-business-manager-in-office-recruitment.html?vti=mroed05klyf9g7kzl1-1-24

Oceń artykuł
0/5 (0)