Rynek pracy w Gdyni jest w stosunkowo dobrej kondycji. Zwłaszcza gdy porównamy go z danymi dotyczącymi zarówno województwa, jak i całego kraju. Czy warto szukać pracy w tym mieście? Proponowane przez pracodawców warunki są naprawdę niezłe. Sprawdź, kondycję gdyńskiego rynku pracy.

Jaka jest kondycja gdyńskiego rynku pracy?

Lokalny Urząd Pracy regularnie publikuje statystyki i inne informacje dotyczące sytuacji na lokalnym rynku pracy w Gdyni. Ile obecnie wynosi stopa bezrobocia w mieście? Czy dane dla Gdyni są korzystniejsze niż zestawienia dotyczące całego województwa? Analizując aktualne statystyki widać, że oferty pracy w Gdyni są korzystniejsze niż w innych miastach w Polsce.

Rynek pracy w Gdyni: 2021

W kwietniu 2021 roku w Powiatowy Urzędzie Pracy w Gdyni było zarejestrowanych 4048 bezrobotnych. Natomiast w maju 2021 roku liczba osób bez pracy zmalała do 3928 osób. Oznacza to spadek ich liczby ogółem w Gdyni o 120 osób w stosunku miesiąc do miesiąca. Sytuacja jest coraz lepsza, a aktualne dane wzbudzają optymizm wśród osób, szukających zatrudnienia. Najnowsze statystyki pokazują, że 55,5 proc. bezrobotnych na gdyńskim rynku pracy stanowią kobiety. To oznacza, że to panie mają trochę większe problemy z efektywnym szukaniem pracy w Gdyni niż panowie. Większość z tych, którzy opuścili rejestry, znalazło pracę zawodową w mieście lub w okolicy.

Rynek pracy w Gdyni a oferty pracy

Z uwagi na fakt, że do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni sukcesywnie zgłaszane są nowe oferty pracy od pracodawców, zwiększa się szansa na aktywizację zawodową osób bezrobotnych. W maju 2021 roku pojawiło się 730 ofert, ale w kwietniu było ich aż 862. Potrzebne zawody w Gdyni pochodzą z różnych gałęzi gospodarki i dotyczą pracy na różnych stanowiskach, także na takich, na których nie są wymagane szczególne umiejętności i wykształcenie.

Gdynia – rynek pracy i szkolenia dla bezrobotnych

Dla chętnych PUP rynek pracy w Gdyni oferuje szkolenia grupowe i indywidualne, pozwalające na nabycie przez bezrobotnych nowych kompetencji zawodowych. Szkolenia grupowe są organizowane zgodnie z planem szkoleń, który przewiduje organizację i finansowanie szkoleń osób bezrobotnych w kierunkach zgodnych z rzeczywistym zapotrzebowaniem rynku pracy. Są na nie kierowane wyłącznie te osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne, mają ustalony I lub II profil pomocy, uzyskają pozytywną opinię doradcy klienta indywidualnego oraz spełniają kryteria dostępu, określone w poszczególnych projektach i programach.

Szkolenia indywidualne na gdyńskim rynku pracy

Natomiast szkolenia indywidualne PUP w Gdyni organizuje dla osób, które mają gwarancję zatrudnienia po ukończonym kursie, lub dla tych, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej bezpośrednio po jego zakończeniu. PUP w Gdyni może sfinansować koszty szkolenia indywidualnego do kwoty 5,5 tys. zł.

Oceń artykuł
5/5 (1)