Według danych Urzędu Statystycznego w Poznaniu stopa bezrobocia w województwie wielkopolskim wynosiła w grudniu 2016 roku 5 proc. Większość osób pozostających bez pracy stara się o zatrudnienie na etacie, jednak ci bardziej przedsiębiorczy mogą zdecydować się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Często jest ona szansą na znacznie wyższe zarobki.

Własna firma w Poznaniu

Poznań jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, co stwarza dobre perspektywy dla otworzenia tu własnej firmy. Nie dla wszystkich sprawa jest jednakowo prosta. Istnieją branże, które umożliwiają otworzenie i prowadzenie własnego biznesu bez początkowych nakładów finansowych, jednak znaczna część firm potrzebuje kapitału na start. Dla osób, które chciałyby otworzyć firmę i mają dobry pomysł na biznes, a nie dysponują wystarczającą ilością gotówki przeznaczone są:

  • środki współfinansowane z Funduszy Europejskich,
  • środki z Funduszu Pracy.

Dotacje dla bezrobotnych z Funduszy Europejskich

Na dodatkowe środki z Funduszy Europejskich mogą liczyć bezrobotni należący do różnych grup wiekowych, wprowadzony został również podział na kobiety i mężczyzn. Dotacje, na które nabór rozpoczyna się w lutym 2017 roku, przeznaczone są dla osób, posiadających wykształcenie nie wyższe niż średnie, część z nich mają otrzymać osoby długotrwale bezrobotne. Przyznanie funduszy ma charakter jednorazowy. Przyszli przedsiębiorcy mogą liczyć na kwotę maksymalnie osiemnastu tysięcy złotych.

Dotacje przyznawane przez Urząd Pracy w Poznaniu

W przypadku dotacji z poznańskiego Urzędu Pracy nie jest wprowadzane rozróżnienie na wiek, płeć czy wykształcenie. Środki są przyznawane dla całej grupy zarejestrowanych osób, które przedstawią stosowne wnioski w odpowiednim czasie. W lutym 2017 przyznanych może zostać pięćdziesiąt jeden dotacji.

Dodatkowe fundusze na start – o czym warto pamiętać?

Osoby, którym zależy na uzyskaniu wsparcia, powinny zapoznać się ze szczegółowymi kryteriami, które muszą zostać spełnione przez kandydatów. Nie obejdzie się bez dobrego biznesplanu, który przekona powyższe instytucje, że dany biznes ma szanse na powodzenie. Kandydaci muszą udowodnić również, że są odpowiednimi osobami do poprowadzenia określonego rodzaju działalności. Ze składaniem wniosków należy się pospieszyć, ponieważ w pewnych sytuacjach decydującą kwestią może być kolejność ich składania. Trzeba ponadto pamiętać, że żeby wniosek został rozpatrzony, musi być kompletny i zawierać wszystkie wskazane załączniki.