16 listopada 2017 roku w Bydgoszczy odbyły się Targi Pracy Offerty. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem ze strony zarówno poszukujących zatrudnienia, jak i pracodawców i organizacji pracy. Pojawiło się na nich blisko 100 wystawców oraz tysiące osób zainteresowanych podjęciem pracy.

Rekordowa liczba pracodawców

Organizatorzy Targów Pracy Offerty w Bydgoszczy informują, że w tym roku impreza ta była rzeczywiście wyjątkowa, z uwagi na fakt, że na odwiedzających czekała rekordowa liczba 96 pracodawców, którzy na swoich stanowiskach prezentowali aktualne oferty pracy i tryb rekrutacji, a nawet przeprowadzali wstępne rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na pracowników. Wśród szukających pracy najwięcej na targach było osób młodych, głównie studentów i absolwentów, którzy rozpoczynają szukanie swojego miejsca na rynku pracy w Bydgoszczy.

Wśród wystawców znaleźli się przedstawiciele w zasadzie wszystkich branż, począwszy od finansów i bankowości poprzez transport, logistykę, hotelarstwo i turystykę aż po IT, medycynę, produkcję czy administrację publiczną i policję. Każdy więc mógł teoretycznie znaleźć dla siebie takie oferty pracy, które spełniały jego oczekiwania.

Jednym z działów gospodarki, w którym w Bydgoszczy poszukuje się wielu rąk do pracy, jest branża IT. W tej branży do pracy podczas targów poszukiwano pracowników do firmy Nokia. Pracodawca chce zatrudnić jak najszybciej zdolnych programistów i inżynierów sieci. Niekoniecznie muszą oni mieć doświadczenie zawodowe, ponieważ w Nokii są wolne stanowiska typu „junior”, dlatego nawet osoby tuż po studiach mają szansę na podpisanie z tym pracodawcą umowy o pracę. Nowi pracownicy w Nokii mają dostęp do szkoleń, więc doskonalą swoje umiejętności i stają się cenniejszymi pracownikami.

Nokia zatrudnia w samej Bydgoszczy ponad 1000 pracowników, a w całej Polsce – 5,5 tys. ludzi. Firma ma plany dalszego rozwoju i zatrudnienia do końca 2018 roku około 1200 kolejnych pracowników, w tym 300–350 w Bydgoszczy.

Wydarzenia towarzyszące

Prócz tradycyjnych Targów Pracy, w Bydgoszczy odbyły się wydarzenia towarzyszące. Zainteresowanie wzbudził między innymi pokaz mody biznesowej, spełniającej wymagania korporacyjnego dress code.

Na Targach Pracy Offerty pojawili się organizatorzy, m.in. Porozumienie Bydgoskich Biur Karier. Ich przedstawiciele przekonywali studentów i absolwentów wyższych uczelni i szkół, że warto pozostać w mieście i tu szukać pracy oraz miejsca do życia.

W trakcie targów dostępna była również strefa konsultacyjna, gromadząca wykwalifikowanych doradców zawodowych, związanych z ZUS czy Państwową Inspekcją Pracy.