Organizacja szkoleń pomaga w zdobywaniu kwalifikacji. Dodatkowe umiejętności pracowników wpływają na lepsze wyniki przedsiębiorstwa. Z tego względu wiele firm organizuje szkolenia wewnętrzne lub wysyła pracowników na konferencje branżowe. Jak wygląda przygotowanie szkolenia ze strony organizatora?

Organizacja szkoleń – korzyści dla firmy

Rozwój zawodowy pracowników to dla wielu firm priorytet. Kluczowi pracodawcy stawiają na organizację szkoleń i kursów dla zatrudnionych. Dlaczego zapewnienie odpowiedniej edukacji pracownikom jest ważne? Nieustanna możliwość rozwoju na stanowisku to dobry argument w ogłoszeniu o pracę. Kandydaci zwracają uwagę na to, co oferuje dany pracodawca. Jeżeli firma troszczy się o osoby w niej zatrudnione i zapewnia im dostęp do ciekawych kursów, jest pozytywnie odbierana w środowisku biznesowym i pracowniczym.

Organizacja szkoleń firmowych

Regularna organizacja szkoleń i kursów sprawia, że kultura organizacyjna przedsiębiorstwa jest na odpowiednim poziomie. Takie działania budują satysfakcję pracowników, a zadowoleni członkowie zespołu na pewno będą chcieli na długo związać się ze spółką, w której mogą uczyć się nowych rzeczy.

Jak zorganizować szkolenie?

Organizacja szkolenia wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno logistycznego, jak i merytorycznego.  Zajmują się tym profesjonalne firmy szkoleniowe, jednak nawet korzystając z ich usług, warto na początek określić swoje potrzeby i odpowiedzieć sobie na pytanie, do kogo skierowane będzie szkolenie. Czy w spotkaniu wezmą udział pojedyncze zespoły, czy cały zakład pracy? Kto poprowadzi kurs? Takie wydarzenie należy przygotować z wyprzedzeniem i powiadomić pracowników wcześniej o terminie i godzinie konferencji. Odpowiedni plan to podstawa. Dowiedz się, jak zorganizować szkolenie i poznaj przydatne wskazówki.


Szukasz pracy w województwie zachodniopomorskim? Zobacz praca Szczecin na GoWork.pl i już teraz aplikuj na najciekawsze oferty w Twojej okolicy.


Organizacja szkoleń krok po kroku

Dbanie o rozwój swoich pracowników wymaga dobrego przygotowania i wdrożenia odpowiedniego planu działania. Jak powinna wyglądać organizacja szkolenia krok po kroku? Najważniejsze jest 5 kluczowych zasad, które pomogą w uporządkowaniu całego procesu.

Krok I – Cel i temat szkolenia

Wyznaczenie celu organizowanego spotkania jest najważniejsze. Zastanów się, dla kogo będzie skierowany planowany event, w tym celu określ temat szkolenia i wybierz grupę docelową. Jak to zrobić? Zastanów się dla kogo planowany kurs okaże się najbardziej przydatny i który zespół specjalizuje się w kwestiach ujętych w szkoleniu. Kurs dotyczący ochrony przeciwpożarowej BHP będzie miał inny przebieg niż np. szkolenie zawodowe dla działu księgowości. Możesz skorzystać z pomocy kogoś, kto specjalizuje się w zarządzaniu szkoleniami i pomoże ci w realizacji planowanego eventu. 

Krok II – Wybór szkoleniowca

Po określeniu celu i tematu realizowanego kursu należy skupić się na wyborze szkoleniowca. Osoba, która przekaże swoją wiedzę innym, powinna posiadać zdolności retoryczne i być profesjonalnie przygotowana. Jak znaleźć odpowiedniego eksperta? Warto postawić na specjalistę w danej dziedzinie. Zastanów się, czy w firmie pracuje ktoś, kto może przekazać swoją wiedzę innym pracownikom lub poszukaj szkoleniowca z zewnątrz. Profesjonalne firmy eventowe, które zajmują się organizacją szkoleń i konferencji oferują sprawdzonych trenerów. Możesz skorzystać z ich usług, by zadbać o odpowiednie przygotowanie merytoryczne szkolenia.

Krok III – Miejsce spotkania i zaplecze techniczne

Gdzie zrealizować spotkanie? Sposób organizacji szkolenia zależy od liczby uczestników i specyfiki kursu. Najpopularniejsze są dwa warianty: wewnętrzne szkolenie w firmie lub zarezerwowanie sali konferencyjnej w hotelu. Ważne, aby miejsce spotkania miało profesjonalne zaplecze techniczne: mikrofon, nagłośnienie, nowoczesny sprzęt IT i odpowiednią liczbę miejsc dla kursantów.

Krok IV – Harmonogram zajęć

Na czym polega organizacja szkoleń? Przygotuj plan konferencji i opisz wszystkie etapy szkolenia. Wręcz pracownikom harmonogram zajęć, to ułatwi im wybór najciekawszych aspektów i pomoże efektywnie zarządzać czasem zatrudnionych.

Krok V – Catering podczas szkolenia

Jeżeli szkolenie zaplanowane jest na cały dzień, to warto zorganizować poczęstunek dla uczestników i zadbać o dostęp do kawy i herbaty. W przerwie między warsztatami można przygotować obiad dla pracowników. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnego cateringu, który specjalizuje się w organizacji szkoleń. Zasady prowadzenia konferencji i dbanie o samopoczucie uczestników szkolenia pozytywnie wpłyną na wizerunek firmy.

Na czym polega organizacja szkolenia?

Organizacja szkoleń krok po kroku sprawi, że nie zapomnisz o żadnym istotnym aspekcie i profesjonalnie przygotujesz konferencje. Oprócz wartości merytorycznej spotkania, dla uczestników istotne będzie prawidłowe przygotowanie logistyczne. Chaos organizacyjny nie sprzyja spotkaniom, dlatego warto zadbać o prawidłowe sporządzenie planu. 

Specjalista ds. organizacji szkoleń

Jeżeli w twojej firmie zatrudnionych jest wielu pracowników, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach i nie wiesz jak odpowiednio zadbać o przebieg kursu, to skorzystaj z pomocy firmy eventowej lub zatrudnij specjalistę zajmującego się organizacją szkoleń. Zarobki na tym stanowisku wynoszą średnio 5 tysięcy złotych brutto. Działania pracownika, który zadba o odpowiedni dostęp do edukacji pozostałych zatrudnionych i zapewni im prawidłowe warunki do rozwoju zawodowego, pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie całej firmy.

Oceń artykuł
0/5 (0)