„Przecież, gdyby nie mężczyźni świat w ogóle nie ruszyłby z miejsca. Historia postępu, to historia mężczyzn… Wszyscy wielcy uczeni, humaniści, wynalazcy byli mężczyznami.”– pamiętacie przemowę Alberta z „Seksmisji”? Obecnie to nie kobiety szukają męskich zawodów, ale mężczyźni chwytają się coraz częściej damskich profesji.

myślenie

Dzisiaj, w dwudziestym pierwszym wieku kobieta spełniająca własne ambicje zawodowe na typowo męskich stanowiskach nikogo nie dziwi. Wiele pań świetnie radzi sobie jako kierowniczki dużych spółek…a nawet kurierzy. Przestaje także dziwić widok kobiet prowadzących kilkutonowe ciężarówki, operujących wysokimi dźwigami, czy kierujących pracą budowlańców.” – komentuje pani Joanna, która pracuje w zawodzie kierowcy już kilkanaście lat. W jakich kobiecych zawodach mogą sprawdzić się mężczyźni? Jest ich coraz więcej. Czy mężczyzna poradziłby sobie z przypilnowaniem gromadki dzieci w przedszkolu? Zawód opiekuna stał się popularny w ostatnich latach. Dzieci szybko akceptują mężczyzn w roli przedszkolanek i nawiązują z nimi dobry kontakt. Szczególnie chętnie bawią się z nimi, grają w piłkę.

Fryzjer i manicurzysta

Od dawna nie tylko kobiety pracują w salonach fryzjerskich. Przychodząc do salonu na farbowanie włosów, zależy nam również na dobrej atmosferze i najnowszych plotkach. Przychodząc do fryzjera mężczyzny nie mamy o czym z nim rozmawiać – tak uważa większość kobiet. Jest to błędne przekonanie, ponieważ to właśnie mężczyźni bardziej interesują się nowinkami, aktualnymi tematami w społeczeństwie. W ręce fryzjerów oddaje się wiele gwiazd i celebrytów, którzy wysoko cenią kwalifikacje mężczyzn. Kiedy będziemy rekrutować fryzjera do naszego salonu na pewno rzuci się nam w oczy postać mężczyzny. Jak zainteresować pracodawcę swoją osobą? Manicurzysta nie jest zbyt popularnym zawodem w męskim kręgu. Istnieje jednak kilku panów, którym sztuka pielęgnacji paznokci udała się. Jednym z najpopularniejszych manicurzystów jest Tom Holcomb, który zyskał tytuł mistrza świata w modelowaniu paznokci. To najlepszy dowód na to, że mężczyźni dzięki uporowi i ciężkiej pracy mogą osiągnąć naprawdę dużo.

Stereotypowe poglądy

Stereotypy istnieją po to, by ułatwiać nam życie. Natomiast uprzedzenia związane z podziałem zawodów na „kobiece” i „męskie” biorą się z braku społecznej wiedzy na temat procesu, w jakim kształtuje się charakter. To czy dominują w nas cechy kobiece zależy od życiowego doświadczenia, a nie od płci biologicznej. Zauważalne jest to też w pracy. „Różnice biologiczne pomiędzy kobietami i mężczyznami mają znaczenie jedynie w niewielu zawodach. Dotyczą one głównie możliwości fizycznych, np. wydolnościowych i są widoczne głównie w sporcie wyczynowym”- komentuje Jacek Santorski, znany psycholog biznesu. Powoli zmienia się jednak panujący od dawna porządek. Kobiety odgrywają coraz większą rolę w życiu publicznym. Statystycznie więcej kobiet niż mężczyzn posiada wyższe wykształcenie, co więcej, coraz częściej przekłada się ono na prestiżowe miejsca pracy. Mężczyźni zaczynają być spychani z prestiżowych pozycji i muszą szukać sobie miejsca w nietypowych niszach.

Czas zatem odrzucić stereotypy i przekonać się, że mężczyźni sprawdzą się w niemal każdym, kobiecym zawodzie. W ten sposób świat kobiecy i męski przenika się coraz bardziej i płeć nie decyduje o poziomie profesjonalizmu.