Kobiety na wysokich stanowiskach to norma w polskich firmach – statystyki pokazują, że 35 procent wyższej kadry kierowniczej w naszym kraju stanowią właśnie przedstawicielki płci żeńskiej. Polski biznes jest stosunkowo silnie sfeminizowany w porównaniu do innych państw europejskich, jednak wciąż najwyższe stanowiska menedżerskie częściej piastowane są przez mężczyzn. Czy istnieje zatem zależność pomiędzy płcią a jakością wykonywanej pracy? Dlaczego kobiety rzadziej realizują się jako liderki w firmach?

Coraz więcej kobiet pnie się po szczeblach kariery

Z najnowszej edycji cyklicznego badania ,,Women in business’’ przeprowadzonego przez firmę Grant Thornton wynika, że aż 35% wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety. Nasz kraj wyróżnia się pod tym względem spośród innych przebadanych państw europejskich – wyprzedzamy m.in. Francję, Włochy i Wielką Brytanię. Świetnie wypadamy także w skali całego świata. Raport ten pokazuje zatem, że w Polsce coraz więcej kobiet zajmuje wysokie stanowiska i z powodzeniem rozwija swoją karierę zawodową. Możemy śmiało uchodzić za wzór do naśladowania dla innych krajów, które dopiero zaczynają doceniać kobiecy potencjał w biznesie.

Najwyższe stanowiska menedżerskie w polskich firmach

Zależność pomiędzy płcią a kompetencjami i jakością wykonywanej pracy wyraźnie zanika. Wiele kobiet udowodniło już, że doskonale radzi sobie w roli lidera, dzięki czemu coraz rzadziej możemy spotkać się ze stereotypami mówiącymi o przewadze mężczyzn nad kobietami w biznesie. Niestety mimo to wciąż niewiele przedstawicielek płci pięknej zajmuje najwyższe z możliwych stanowisk. Raport firmy Grant Thornton ujawnił, że tylko bardzo niewielki odsetek kobiet w Polsce pełni funkcję dyrektora administracyjnego czy prezesa zarządu. Najczęściej kobiety obejmują stanowiska dyrektora finansowego, szefa HR i dyrektora ds. controllingu.

Szef w spódnicy – czy kobiety są dobrymi liderami?

Dobry szef to ktoś, kto chętnie się rozwija, posiada wysokie kompetencje, a swoich współpracowników nieustannie inspiruje i motywuje do działania. Istotne jest także, aby lider potrafił zbudować w zespole atmosferę opartą na wzajemnej komunikacji, szacunku, zaufaniu i otwartości. Wysoki poziom integracji wpływa bowiem na zaangażowanie pracowników, co przyczynia się do wzrostu wydajności pracy. Czy kobieta posiada zatem odpowiednie kompetencje przywódcze, aby sprostać tym zadaniom? W naszej świadomości wciąż istnieje wiele stereotypów mówiących o słabszym charakterze kobiet oraz mniejszej sile przebicia. O mężczyznach natomiast zwykło się mówić, że są to urodzeni przywódcy, nastawieni na rywalizację. Trzeba jednak mocno zaznaczyć, iż to nie płeć decyduje o tym, czy dana osoba dobrze sprawdzi się w roli przełożonego. Co prawda często zdarza się, że ,,męski’’ styl zarządzania bardzo różni się od ,,żeńskiego’’ – nie oznacza to jednak, że któryś z nich jest gorszy. Nic tak przecież nie wpływa na korzyść firmy, jak różnorodność i otwartość na odmienne punkty widzenia.

Czy kobiety są dobrymi szefami? Jakie jest Wasze zdanie?