Jak wynika z raportu opracowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie warmińsko-mazurskim w grudniu 2016 r. wyniosła 14,2 proc., w samym zaś Olsztynie – nieco ponad 5 proc. Jedną z grup znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji są kobiety. Dlaczego tak się dzieje i na jakie propozycje zatrudnienia mogą one liczyć?

Garść statystyk

Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie odnotował, że w grudniu 2016 r. w województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowanych było 73079 bezrobotnych, z czego aż 39627 stanowiły kobiety – to daje ich 54,2 proc. udział w ogóle bezrobotnych. W porównaniu z grudniem 2015 r. liczba zarejestrowanych jako bezrobotne kobiet spadła o 4456 – z jednej strony napawa to optymizmem i daje szanse na poprawę sytuacji, z drugiej zaś dane te wciąż są niepokojące. W kwietniu 2023 roku stopa bezrobocia w Olsztynie osiągnęła poziom 2,1 proc. Liczba kobiet zarejestrowanych wówczas w bazie Miejskiego Urzędu Pracy to 933 osoby, czyli 50,7 proc. wszystkich mieszkańców stolicy województwa warmińsko-mazurskiego pozostających bez zatrudnienia. 

Trudna sytuacja kobiet na rynku pracy w Olsztynie – przyczyny

Trudna sytuacja kobiet na rynku pracy w Olsztynie – i nie tylko, gdyż jest to zjawisko o zasięgu ogólnopolskim – wynika w głównej mierze z faktu, iż panie w znacznie większym stopniu są obarczone obowiązkami związanymi z rodzicielstwem i prowadzeniem gospodarstw domowych. Po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym wiele kobiet ma poważne trudności z powrotem do pracy – zwłaszcza że nie ułatwiają im tego ani rozwiązania systemowe, ani sami pracodawcy.

Bardzo często mówi się też w tym kontekście o programie Rodzina 500 plus, który według statystyk GUS spowodował, iż coraz więcej czynnych dotąd zawodowo Polek decyduje się na rezygnację z pracy, przy czym nie dotyczy to jedynie pań będących przedstawicielkami najsłabiej opłacanych profesji.

Popularne oferty pracy dla kobiet w Olsztynie

Kobiety poszukujące pracy w Olsztynie mogą liczyć na zatrudnienie na takich stanowiskach jak m.in.:

  • szkolny psycholog,
  • pomoc kuchenna,
  • sekretarka w kancelarii prawnej,
  • pomoc apteczna,
  • księgowa,
  • recepcjonistka,
  • pokojówka,
  • sprzątaczka,
  • fryzjerka,
  • pielęgniarka,
  • położna.

Oczywiście poszczególne oferty pracy w Olsztynie wiążą się z koniecznością sprostania stosownym wymogom adekwatnym do specyfiki danego stanowiska.

Jak zwiększać szanse kobiet na rynku pracy?

Szanse kobiet na powrót na rynek pracy w Olsztynie i ogólnie w województwie warmińsko-mazurskim zwiększają się m.in. wskutek działań podejmowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy. Instytucja ta prowadzi szkolenia indywidualne i grupowe mające na celu zmianę bądź podnoszenie zawodowych kwalifikacji oraz przykłada dużą wagę do innych działań w zakresie aktywizacji bezrobotnych takich jak np. udzielanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy kierowanie na staże lub użyteczne prace społeczne.

Gdzie szukać pracy dla kobiet w Olsztynie?

Pracy dla kobiet w Olsztynie najlepiej szukać na naszej stronie GoWork.pl. Ogłoszenia, które znajdują się na portalu, możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Inną opcją jest wizyta w lokalnym urzędzie pracy lub skorzystanie z usług agencji pracy. Zawsze też warto założyć konto w serwisie społecznościowym LinkedIn i przeglądać ogłoszenia w olsztyńskich mediach.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_105975907_szczup%C5%82a-m%C5%82oda-dziewczyna-w-bia%C5%82ej-bluzce-szarej-kurtce-i-ciemnych-spodniach-pracuje-w-biurze.html

Oceń artykuł
0/5 (0)