Dobrze przygotowane CV jest kluczem do pierwszych sukcesów podczas rekrutacji. To właśnie ten dokument oraz zawarte w nim informacje na temat danego kandydata pozwalają pracodawcy ocenić, czy warto zaprosić tę osobę na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zawsze jednak wiemy, jak ma wyglądać idealny życiorys. Wówczas zadajemy sobie jedno pytanie – czy istnieją pewne podstawowe zasady przy redagowaniu CV? Odpowiedź może być tylko jedna: TAK.

Najpierw pomyśl, potem pisz!

Zanim zaczniemy tworzyć swój życiorys, najpierw pomyślmy o tym, co chcemy zaprezentować potencjalnemu pracodawcy – m.in. gdzie wcześniej podejmowaliśmy zatrudnienie, jakie szkoły, uczelnie i kursy ukończyliśmy oraz jakie cechy charakteru uważamy za największe atuty. Jednym z najczęstszych błędów jest fakt, że wiele osób nie potrafi dostosować dokumentu aplikacyjnego do charakteru pracy, o którą się ubiega. Chodzi o to, że jeśli chcemy, przykładowo, zatrudnić się w firmie, która zajmuje się branżą finansową, musimy w CV uwzględnić umiejętności i doświadczenie w tym zakresie – bez tych informacji pracodawca odrzuci naszą kandydaturę, ponieważ nie spełniamy podstawowych wymagań zawartych w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Pamiętajmy, aby odpowiednio modyfikować swój życiorys, w zależności od interesującego nas stanowiska – czyli czytać i analizować ofertę pracy pod kątem naszych umiejętności z danej dziedziny.

O czym warto pamiętać?

Najważniejszymi kwestiami, które przydadzą się każdemu z nas podczas redagowania CV, można ująć w poniższych punktach:

1. Życiorys powinien być przejrzysty, czyli zawierać najważniejsze informacje o nas samych na maksymalnie (!) dwóch stronach formatu A4.

2. Informacje powinny zostać ujęte w podstawowych kategoriach jak: dane osobiste, wykształcenie (w kolejności achronologicznej), doświadczenie zawodowe, firmy w jakich pracowaliśmy (w kolejności chronologicznej), znajomość języków obcych, dodatkowe kwalifikacje i umiejętności oraz zainteresowania.

3. Konieczna jest też końcowa adnotacja, w której wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych – w zdecydowanej większości ogłoszeń jesteśmy proszeni o umieszczenie jej w CV. Im więcej podamy możliwości kontaktu z nami, tym lepiej – istotne dla pracodawcy są przede wszystkim numer telefonu oraz adres mailowy (najlepiej w formie oficjalnej, np. jan.kowalski@poczta.pl, a nie figlarz555@poczta.pl)

4. Nie wolno kłamać w CV – niektóre informacje, jak nasza prawdziwa znajomość języka obcego, może wyjść na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pisząc swoje CV, zachowajmy umiar – dotyczy to nie tylko układu i koloru strony, ale również informacji o nas. Pamiętajmy też, że życiorys jest wstępem do kolejnych etapów rekrutacji, a pierwsze, dobre wrażenie pracodawcy po lekturze dokumentu może uleć zmianie po spotkaniu rekrutacyjnym. Jeśli jednak nie interesuje nas tradycyjny sposób rekrutacji, czyli przesyłanie aplikacji na interesujące dla nas stanowisko, wówczas można spróbować oryginalnych metod na zwrócenie uwagi rekrutera.

Jak skutecznie przebrnąć przez rozmowę rekrutacyjną?

Dobre CV to połowa sukcesu jeśli chodzi o pozytywny dla nas wynik rozmowy rekrutacyjnej. Niemniej, samo przykucie uwagi rekrutera do naszego CV nie wystarczy – trzeba jeszcze udać się na rozmowę kwalifikacyjną. Jak na niej dobrze wypaść?

Podstawą sukcesu w tym zakresie jest oczywiście pewność siebie i profesjonalizm, dzięki którym zrobimy na przyszłym pracodawcy dobre wrażenie. Należy także zaopatrzyć się we wszelką wiedzę o firmie do której aplikujemy, a także na temat sektora, w którym firma działa. Na pewno nie zaszkodzi również odrobina uśmiechu i poczucia humoru.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_110337145_m%C5%82oda-kobieta-u%C5%9Bmiecha-si%C4%99-do-kamery-siedz%C4%85c-z-prawnikiem-w-biurze.html

Oceń artykuł
0/5 (0)