Wszystko wskazuje na to, że faktycznie taka jest rzeczywistość. Ofert pracy w Lublinie nie brakuje, jednak osoby chodzące na rozmowy rekrutacyjne mówią jedno – znaleźć uczciwą pracę nie jest łatwo.

Szukanie-pracy-w-Lublinie

Trend ten niestety obserwujemy praktycznie w całej Polsce. Ogłoszeń jest sporo, ale część z nich wiąże się ze stałą sprzedażą, albo jest trudna w spełnieniu wymagań lokalnych pracodawców. Wśród nich najczęściej to praca dla przedstawiciela handlowego, opiekuna klientów albo kierowców, którzy muszą mieć odpowiednie uprawnienia. Są też oferty dla pracowników fizycznych, ale w wielu przypadkach oferuje się niskie stawki. Czy przeglądając aktualne oferty pracy Lublin, czyli stolica województwa lubelskiego wyróżnia się czymś pozytywnym?

Lublin – praca w statystykach

Obecne statystyki przemawiają na korzyść Lublina. Urząd Statystyczny w Lublinie informuje, że w lipcu 2023 roku w mieście stopa bezrobocia wyniosła 4,3%. Patrząc na wskaźnik ten w województwie lubelskim wynoszący w tym czasie 7,5%, a w skali krajowej 5,0%, region radzi sobie całkiem nieźle. Z drugiej strony liczba bezrobotnych względem innych powiatów nie wygląda zbyt dobrze. Powiatowy Urząd Pracy wskazuje bowiem, że w I kwartale 2023 roku było 8916 poszukujących pracy, czyli znacznie więcej niż w pobliskich miastach. Jednak ostatecznie to, czy łatwo znaleźć tu zatrudnienie zależy, jakiej pracy szukasz.

Jak wyglądają spotkania rekrutacyjne?

Oferty pracy w Lublinie są różnorodne, dlatego sporo kandydatów osób znajdzie coś dla siebie. Część z wysłanych aplikacji skutkuje zaproszeniem do kolejnego etapu rekrutacyjnego, czyli bezpośredniej rozmowy.

Często zdarza się, że do rozmów o pracę dochodzi nie w siedzibie firmy, ale na przykład w restauracjach. Chociaż można to uznać za neutralny grunt, to w Lublinie takie praktyki odbywają się nagminnie i niewiele ma to wspólnego z profesjonalizmem. Na spotkaniach „rekruterzy” niewiele pytają, za to dużo opowiadają i nierzadko roztaczają niesamowite wizje związane z dynamicznym rozwojem firmy i perspektywy, jakie czekają na zdecydowanych kandydatów. Ostatecznie z takiej rozmowy niewiele wynika i spotkanie kończy się słynnym: „zadzwonimy do pana/pani”.

Najczęściej pojawiające się oferty

Na terenie miasta znajduje się wiele zakładów produkcji i większych firm generujących miejsca dla poszukujących zatrudnienia. Jakich ofert pracy można spodziewać się w Lublinie? Wśród nich poszukiwani są m.in.:

  • pracownicy produkcji,
  • technicy informatycy,
  • samodzielni księgowi,
  • diagności samochodowi,
  • pracowników ochrony.

Zdarzają się i takie oferty pracy, w których pracodawcy oferują pracę na zasadzie: „testuj platformy internetowe banków” lub „zostań profesjonalnym tajemniczym klientem”, jednak to zupełnie inne zajęcie niż stała praca na produkcji czy w biurze. W przypadku większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia w Lublinie alternatywą jest zawsze praca zdalna.

Lubelski rynek pracy a warunki zatrudnienia

Stabilne zatrudnienie, czyli umowa o pracę jest oferowana w szczególności kierowcom na trasach międzynarodowych lub specjalistom z branży IT. Na innych stanowiskach w Lublinie często proponowana jest umowa zlecenie.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Lublinie w czerwcu 2023 roku wynosiło 6 457,13 zł. Jest to kwota mniejsza niż przeciętna pensja dla całego kraju, ale jednocześnie większa od regionów, w których średnia wynosi nawet 5 tys. zł. Jednak to, ile można zarobić w mieście, zależy od konkretnej firmy i zadań, jakie otrzymuje się na danym stanowisku pracy. Inną pensję otrzyma bowiem pracownik fizyczny, a inną manager z wyższego szczebla. Można uzyskać kwoty wyższe niż średnie wynagrodzenie, jednak tutaj albo trzeba uzyskiwać dobre wyniki sprzedażowe jako przedstawiciel handlowy, albo zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej, dzięki czemu pracodawca jest skłonny zaoferować większą pensję.

Oceń artykuł
5/5 (2)