Księgowość uważana jest powszechnie za jeden z najnudniejszych zawodów świata ze względu na konieczność przesiadywania po całych dniach nad szeregami liczb kolumnach oraz mnóstwem tabelek. Prawda jest jednak taka, że księgowość jest bardzo trudnym zawodem, wymagającym nie tylko ogromnej wiedzy, ale także szeregu umiejętności, bez których niemożliwe byłoby operowanie rzeczonymi szeregami liczb. I tak naprawdę to, co jest ważne w tym zawodzie, wyznaczają oczekiwani samych pracodawców.

Jaki powinien być księgowy?

Księgowa w pierwszej kolejności, według ogłoszeń pracodawców, powinna przede wszystkim posiadać spore doświadczenie w zawodzie, oczywiście musi również posiadać odpowiednie, kierunkowe wykształcenie wyższe, a także posiadać takie cechy charakteru, jak analityczne, szybkie myślenie, musi doskonale orientować się w aktualnych przepisach prawnych związanych z podatkami, musi znać ustawy odnoszące się do rachunkowości, a także programy komputerowe. Każdy księgowy powinien być również skrupulatny, dokładny, doskonale zorganizowany czy zaznajomiony z podstawowymi programami biurowymi.

Ile może zarobić księgowa?

W zasadzie wszystko będzie zależało od miejsca zatrudnienia oraz od tego, czy będzie to starsza czy młodsza księgowa, od posiadanego doświadczenia oraz rodzaju umowy. Średnia pensja wynosi 2500 złotych netto, jedna czwarta zarabia mniej oraz jedna czwarta zarabia więcej niż ta średnia. Najwyższe zarobki osiągają księgowi zatrudnieni w województwie mazowieckim.