Dla większości z nas samorozwój jest bardzo ważny. Zależy nam na tym, aby nasza ścieżka kariery pięła się ku górze. Chcemy po prostu osiągnąć sukces, dlatego korzystamy z bazy szkoleń, aby wciąż podnosić swoje kwalifikacje i być coraz lepszym w pracy.

Coraz częściej możemy się spotkać z niecodzienną i innowacyjną metodą ostatnich czasów, czyli blended learning. Czym charakteryzuje się ta metoda? Czy jest skuteczna? Jakie są jej dobre i złe strony? Czy dzięki temu, nasza efektywność w pracy wzrośnie? Sprawdziliśmy!

Tradycja połączona z technologią

Blended learning jest metodą nauczania osób dorosłych, które wykorzystuje głównie szkolenia tradycyjne, oraz e-learning. W zasadzie to, jaka forma szkolenia zostanie obrana przez ucznia, zależy tylko od niego. W skład szkoleń mogą wchodzić m.in.: konferencje, warsztaty, wideokonferencje czy spotkania z trenerami. Dzięki takiej swobodzie wyboru blended learning uważany jest za jeden z najskuteczniejszych metod nauczania.

Ta metoda wykorzystywana jest głównie na szkoleniach w związku z czym możemy mieć pewność, że wiedza, którą posiądziemy, będzie tylko tą praktyczną i potrzebną.

Efektywność i konsekwencja

Nauka dostosowana do potrzeb- tak można w kilku słowach określić tę metodę. Należy przede wszystkim podkreślić fakt, że szkolenia dzięki niej są bardzo efektywne. Na przykład w przypadku połączenia szkolenia indywidualnego z e-learningiem, uważane jest za bardziej pomysłowe, ponieważ nie dość, że łączy ze sobą różne metody nauczania to przynosi oczekiwany rezultat. To wszystko dlatego, że w znacznym stopniu odbiega od tradycyjnych metod.

Dzięki tej metodzie możemy wiele zyskać

Testy przygotowane przez szkoleniowca jeszcze przed rozpoczęciem spotkań, pomagają mu ocenić poziom uczestnika, ale także dopasować odpowiednie metody nauki i sposób przekazywania wiedzy. Jest to niezwykle istotne w efektywnym przyswajaniu materiału.

Każdy odbiorca posiada własne konto, do którego ma pełen dostęp. Może w nim sprawdzić swoje postępy, czyli co idzie mu dobrze, a nad czym lepiej jeszcze popracować. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ oszczędza czas, który musiałby spędzić na spotkania ze szkoleniowcem, a w ramach tego może zająć się swoimi prywatnymi sprawami.

W swojej platformie e-learningowej uczestnik szkolenia ma nieograniczony dostęp do materiałów, takich jak: video, filmy, czy testy, co sprawia, że uczyć możemy się w każdej wolnej chwili. A to przekłada się na czas, który oszczędzamy. Tego właśnie potrzebujemy, i to właśnie dzięki metodzie blended learning możemy zyskać.

Posiada kilka wad

Mimo, iż metoda blended learning uważana jest za najbardziej efektywną, posiada również złe strony. Jedną z nielicznych jest ograniczony kontakt z innymi uczestnikami, choć możemy oczywiście rozmawiać z nimi i wymieniać się doświadczeniem, to niestety większość etapów szkolenia przechodzimy samotnie.

Niestety może się również zdarzyć, że platforma będzie nieintuicyjna i co chwilę będziemy kontaktować się ze szkoleniowcem, który miejmy na uwadze, nie odpisze nam od razu. Cały proces może wtedy być bardzo powolny i jałowy. Będziemy się skupiać na tym, aby rozgryźć platformę, zamiast na celach szkolenia. Nie jest również powiedziane, że każdy szkoleniowiec ma obowiązek przeprowadzenia testu sprawdzającego.

Szukajmy tylko takich szkoleń metodą blended learning, które oferują pełen pakiet usług i materiałów. Bo przecież o to chodzi, aby nauczyć się dobrze, prawda?

 

A jak Wy uważacie? Korzystaliście kiedyś z tej metody? Jakie są wasze doświadczenia z tym związane? Czekamy na Wasze komentarze!