Przez kilka ostatnich lat na rynku pracy w województwie podlaskim zachodziły znaczące zmiany, które przełożyły się na spory spadek bezrobocia w regionie. Ogólna sytuacja jest co prawda wciąż daleka od ideału, aczkolwiek eksperci szacują, że prognozy dla Podlasia w tym obszarze są bardzo dobre. Póki co najgorzej jest w powiecie kolneńskim, gdzie wielu mieszkańców wciąż ma poważny problem ze znalezieniem zatrudnienia.

Wskaźniki bezrobocia na Podlasiu i w Białymstoku

Województwo podlaskie liczy ok. 1187,6 tys. mieszkańców. Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, zarejestrowanych bezrobotnych jest nieco ponad 31 tys. Na koniec marca 2023 r. wskaźnik bezrobocia wynosił tu 7,5 proc. – dla porównania w kraju było to 5,4 proc. Jak na tym tle prezentuje się Białystok?

Na ok. 292,6 tys. mieszkańców 7,3 tys. to osoby zarejestrowane jako bezrobotne. W marcu wskaźnik bezrobocia ukształtował się w mieście na poziomie 5,5 proc., czyli prawie zrównał się z ogólnopolskim wynikiem. Białystok należał także do tych miejsc na mapie województwa podlaskiego, które zamieszkiwało najmniej osób pozostających bez zatrudnienia.

Lepszą sytuację i stopę bezrobocia na poziomie 4,5 odnotował jedynie powiat bielski. Można by zatem powiedzieć, że jest to powód do radości i Białystok jawi się jako miasto pełne perspektyw zawodowych, ale nie wolno zapomnieć, że, w zestawieniu z innymi miastami wojewódzkimi, ośrodek ten wciąż wypada raczej blado.

Wystarczy wspomnieć, że np. Wrocław, Katowice i Warszawa mogą się poszczycić bezrobociem na poziomie 1,3 – 1,6 proc., Gdańsk i Kraków – 2,3 – 2,5 proc. etc. Widać zatem doskonale, że wciąż trzeba podejmować szereg działań, aby sytuacja na rynku pracy w Białymstoku uległa poprawie.

Co wpływa na sytuację na rynku pracy w Białymstoku?

Nie sposób w tym momencie pominąć ważnych czynników wpływających na rozmiar bezrobocia w stolicy Podlasia. Z roku na roku w Białymstoku poprawiają się warunki sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, ale miasto wciąż nie jest najbardziej zachęcającym ośrodkiem dla inwestorów.

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia przeciętnego pracownika z Białegostoku wynosi dziś około 5,8 tys. zł brutto, podczas gdy, tak zwana, średnia krajowa to już około 7,5 tys. zł brutto miesięcznie. Można dyskutować, czy Białystok wciąż znajduje się w gronie najbiedniejszych miast w Polsce, ale fakty są takie, że wiele osób wyjeżdża stąd w poszukiwaniu lepszych warunków życia – i tak błędne koło się zamyka.

Z punktu widzenia pracodawców największym problemem jest brak wykwalifikowanych pracowników. Osoby dopiero wchodzące na rynek i aplikujące na oferty pracy w Białymstoku nie posiadają odpowiedniego doświadczenia, zaś ci, którzy bez zatrudnienia pozostają już od dłuższego czasu, niezbyt kwapią się do zdobywania nowych umiejętności.

Warto mieć tutaj również na uwadze wyniki badania Barometru Zawodów określającego pewne kierunki i trendy. Największe zapotrzebowanie na pracowników w Białymstoku w 2023 roku zgłaszają branże: technologii informatycznych, motoryzacyjna, ochrony zdrowia, transportowa, oświata, socjalna, e-commerce oraz ogólnobudowlana.

Praca w Białymstoku zdecydowanie czeka na fachowców technicznych czy wykwalifikowany personel medyczny, ale lista zawodów, w których można znaleźć tu, tak zwaną, pracę od ręki, nie jest duża w porównaniu z sytuacją w innych miastach wojewódzkich. Badanie wymienia także specjalistów, których jest zbyt wielu na rynku pracy w Białymstoku i którzy mogą mieć tu spory problem ze znalezieniem ofert dla siebie. Są to ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, kulturoznawcy, politolodzy, historycy, specjaliści ds. administracji, technicy budownictwa oraz technicy informatycy. 

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Istnieje wiele sposobów na to, by szybko znaleźć interesujące nas zatrudnienie i we właściwy dla siebie sposób rozwijać swoją karierę zawodową. Niemniej, tradycyjne sposoby, takie jak Powiatowy Urząd Pracy czy agencje zatrudnienia tymczasowego, wydają się nie być najlepszą z możliwości.

Zdecydowanie najskuteczniejszą z możliwości przedstawia skorzystanie z jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy z całej Polski pojawiają się najprędzej i najliczniej.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_117644137_dw%C3%B3ch-wsp%C3%B3%C5%82pracownik%C3%B3w-pracuj%C4%85cych-nad-now%C4%85-strategi%C4%85-biznesow%C4%85.html

Oceń artykuł
0/5 (0)