Zapomnij o wymówce „nie ma pracy”. Praca jest! Być może popełniasz jakieś błędy podczas jej szukania. Ich znalezienie nie jest jednak takie proste. Oto 7 powodów dlaczego nie możesz znaleźć wymarzonej pracy.

CV pełne niczego?

Opisujesz w CV cały swój życiorys, setki umiejętności i nie związanych ze sobą doświadczeń zawodowych? To błąd. Zrób ostrą selekcję. Każde wysłane CV powinno być przystosowane do potrzeb konkretnego pracodawcy i jego firmy. Poza tym, CV musi być schludne i bez ekstrawagancji. Skorzystaj z szablonów i poradników dostępnych w internecie. CV to twoja wizytówka, nie zapominaj o tym. Nadmiar informacji zamiast przyciągnąć, zwykle zniechęca do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Wybierz głównie te cechy, które pomogą Ci wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów.

Szef prześwietlony

Chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne bez przygotowania? Lubisz improwizować? To dlatego ciągle nie masz pracy o której marzysz. Przede wszystkim, z pomocą internetu możemy prześwietlić każdego pracodawcę oraz sprawdzić raporty z rozmów kwalifikacyjnych. Warto też przygotować odpowiedzi na często spotykane pytania, takie jak takie jak „gdzie widzi się pan za 10 lat, „ma pan jakieś pytania?” lub „ile chciałby pan u nas zarabiać?”. Nie możesz wahać się i zastanawiać. Osoby nieprzygotowane i niezdecydowane są gorzej postrzegane przez rekruterów. Warto też pokazać na rozmowie, że odrobiliśmy pracę domową i wiemy co nieco o firmie.

Nie istniejesz?

Wysyłanie setek CV dziennie nie znaczy, że jesteś widoczny dla pracodawców. Możesz to zmienić, np. zakładając konta w serwisach społecznościowych nakierowanych na kontakty zawodowo-biznesowe. Twórz w nich swój profil zawodowy. Bierz udział w projektach, które uczynią cię zauważalnym dla firm w Internecie. Udzielaj się w różnych dyskusjach i wykorzystuj przy tym zdobytą w trakcie kariery zawodowej wiedzę. W najlepszym przypadku, pracodawcy sami będą się do ciebie zgłaszać.

Szanuj tyrana

Twój poprzedni szef był okrutnikiem, skąpcem i zrujnował ci życie? Opowiadasz na rozmowach kwalifikacyjnych o tym jak było w poprzedniej firmie i dlaczego z niej odszedłeś? Pewnie zdarzyło ci się też obsmarować szefa na Facebooku. To błąd. Choćby twój poprzedni szef był reinkarnacją Dartha Vadera, zachowaj wobec niego lojalność. Nowy szef wyczuje, że skoro nie jesteś lojalny wobec swojego poprzedniego pracodawcy, tak samo możesz zachowywać się wobec niego.

Praca dla aktora

Sądzisz, że na rozmowach kwalifikacyjnych wypadasz rewelacyjnie. Ty na pewno byś się zatrudnił, ale firmy mogą mieć inne zdanie. Przeanalizuj swoją postawę i sposób w jaki rozmawiasz z rekruterami. Rekruterzy nie lubią osób zbyt ofensywnych i pewnych siebie, choć skromne cisze myszki bez własnego zdania również są źle postrzegane. Zadbaj też o mowę ciała, którą możesz „uwieść” rekrutera. Możesz poprosić kogoś znajomego, by odegrał z tobą scenkę teoretycznej rozmowy kwalifikacyjnej. Nagraj ją i przeanalizuj. Wyciągnij wnioski.

Zatrudnij się sam

Nie ma jeszcze w tym kraju pracy dla kogoś z twoim wykształceniem i umiejętnościami? Nie czekaj zbyt długo aż się pojawi. Zostań freelancerem, załóż własny biznes. Jak pisaliśmy w artykule, coraz więcej osób decyduje się na taką formę zatrudnienia. Po podjęciu takiej decyzji uzyskasz dużą swobodę działania, czy pułapu wynagrodzenia. Twoje zarobki będą zależeć od liczby projektów, które podejmiesz, a nie od widzimisię szefa.

Wymówki nie zatrudniają

Kryzys, polityka, nepotyzm, bezrobocie, małe pieniądze… ile razy dziennie to powtarzasz? Zamiast narzekać, weź się solidnie za szukanie. To jeszcze nie ten etap kariery, że praca będzie szukać ciebie. Mniej narzekania, więcej szukania!

Autor: GoWork.pl

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_66920003_znajomi-wyszukiwania-pracy-na-ekranie.html?vti=o05ersgc8z55ke2nku-1-21

„Rekrutacja oczami rekrutera”

https://www.gowork.pl/blog/rekrutacja-do-pracy-oczami-rekrutera/

Oceń artykuł
0/5 (0)