Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych, które ma na celu zapewnienie wsparcia dochodowego osób starszych i niepełnosprawnych. Choć jego kwota nie jest wysoka, otrzymanie pieniędzy nie wymaga dużych formalności. Jest to także inna forma wsparcia niż świadczenie i dodatek pielęgnacyjny, dlatego warto poznać szczegóły na temat zasiłku pielęgnacyjnego.
Świadczenia rodzinne przybierają różne formy i są skierowane do wielu grup wymagających dodatkowego wsparcia. Jednym z nich jest zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przede wszystkim osobom w podeszłym wieku i niepełnosprawnym. Kto może z niego skorzystać, a komu on nie przysługuje? Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku? Co trzeba zrobić, aby otrzymać comiesięczne wsparcie w formie zasiłku pielęgnacyjnego?
Zasiłek pielęgnacyjny – co to jest?
Zasiłek pielęgnacyjny jest zaliczany do katalogu świadczeń rodzinnych i stanowi jedno ze świadczeń opiekuńczych. Dokładną definicję tej formy wsparcia dochodowego znajdziemy w Ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Według art. 16:
1. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Zgodnie z treścią kolejnego artykułu ustawy, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia;
4) osobie, która ukończyła 75 lat.
Jednocześnie art. 5 i 6 wskazuje, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, a także osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. Co więcej, nie można go otrzymać w sytuacji, gdy członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Zasiłek pielęgnacyjny 2024 – ile wynosi?
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, jak również Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna, informuje o dokładnej kwocie zasiłku pielęgnacyjnego.
Kwota zasiłku pielęgnacyjnego w 2024 r wynosi 215,84 zł miesięcznie. Jest to stawka, która obowiązuje od 1 listopada 2019 r. Ostateczna wysokość zasiłku pielęgnacyjnego do końca 2024 roku nie jest jeszcze pewna. Wynika to z faktu, że podlega ona weryfikacji co 3 lata z wyłączeniem wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, na podstawie wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin, określanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Podobnej kontroli po 3 latach poddawane są kwoty kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania zasiłku rodzinnego oraz kryterium uprawniające do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, czy też wysokość innych świadczeń rodzinnych.
Decyzje związane z wysokością kwoty zasiłku pielęgnacyjnego mają być podjęte przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do 15 sierpnia 2024 roku. Wtedy ustalona stawka ma obowiązywać w kolejnych latach, a więc także w 2025 roku. Nowa kwota, która będzie wyższa lub taka sama, jak dotychczas, będzie ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski. Następna weryfikacja przewidziana jest na 2027 rok.
Jak wynika z przesłanek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej większa kwota zasiłku pielęgnacyjnego w 2024 roku jest mało realna. Jeszcze w maju tego roku w czasie posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rada Ministrów opowiadała się za utrzymaniem obecnych kryteriów dochodowych i kwot świadczeń rodzinnych. Jeśli taka decyzja miałaby zostać podjęta, nie można będzie liczyć na podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2024 r.
Jak otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?
Aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny należy, wypełnić odpowiedni wniosek. W formularzu wnioskodawca:
1) uzupełnia swoje dane (lub dane innej osoby, od której otrzymano upoważnienie);
2) wskazuje tytuł, który upoważnia daną osobę do otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego;
3) podpisuje oświadczenia (m.in. o prawdziwości danych);
4) podaje numer konta do przekazywania kwoty zasiłku;
5) wymienia listę dokumentów załączanych do wniosku.
Do wniosku należy bowiem dołączyć wymagane zaświadczenia typu skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument potwierdzający wiek dziecka, orzeczenie o niepełnosprawności lub o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z datą powstania, czy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Te dokumenty nie są wymagane w przypadku osoby, która ukończyła 75 lat.
Gdzie złożyć dokumenty?
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny można złożyć na różne sposoby – internetowo lub za pomocą rządowego portalu Emp@tia. Wszystkie dokumenty należy przekazać do ośrodka pomocy społecznej albo urzędu miasta lub gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku.
Na jaki okres przyznawany jest zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny otrzymuje się na czas nieokreślony. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, upoważnienie do pobierania świadczenia określa się do terminu ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
Zasiłek pielęgnacyjny a świadczenie i dodatek pielęgnacyjny – czym się różnią?
Warto tu wskazać, że zasiłek nie jest tym samym co świadczenie i dodatek pielęgnacyjny. Pierwszy z nich jak wskazano powyżej, jest przeznaczony dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia. Nie jest on przyznawany osobom, które są uprawnione do emerytury lub renty, ale przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że osoba ta przebywa poza wskazaną placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu. Co więcej, osobie, która pobiera dodatek pielęgnacyjny, nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Świadczenie pielęgnacyjne z kolei jest przyznawane m.in. matce albo ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, czy rodzinie zastępczej, którzy sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami wymienionymi w ustawie.
Źródła zdjęć:
- https://pl.123rf.com/photo_127870680_zaniepokojona-starsza-96-letnia-kobieta-siedzi-przy-stole-w-domu-i-po-op%C5%82aceniu-rachunk%C3%B3w-liczy-w.html
- https://pl.123rf.com/photo_119528930_m%C5%82oda-kobieta-na-w%C3%B3zku-inwalidzkim-z-m%C4%99%C5%BCem-spaceruj%C4%85cym-na-%C5%9Bwie%C5%BCym-powietrzu.html
- https://pl.123rf.com/photo_119520283_r%C4%99ce-starszego-emeryta-trzymaj%C4%85cego-sk%C3%B3rzany-portfel-z-pieni%C4%99dzmi-w-polskiej-walucie-poj%C4%99cie.html