Często mamy do czynienia z sytuacją, w której zatrudniony w wyniku choroby lub wypadku korzysta z zasiłku chorobowego, ale jego leczenie lub rehabilitacja lecznicza nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W tym przypadku można starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Tłumaczymy, komu przysługuje i ile wynosi.

Świadczenie-rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne jest jedną z form pomocy, o którą można starać się w ramach ubezpieczenia chorobowego. Możliwość skorzystania z dodatkowego wsparcia finansowego jest jednak przeznaczone dla wybranych grup. Czym jest świadczenie rehabilitacyjne? Komu przysługuje? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Co trzeba zrobić, aby je uzyskać?

Co to jest świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne jest wsparciem pieniężnym udzielanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma ono zastosowanie w sytuacji problemów osoby korzystającej z ubezpieczenia społecznego z powrotem do pracy, gdy chodzi o długotrwałą chorobę lub potrzebę dalszej rehabilitacji.

Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane w dwóch przypadkach:

1. Przy wyczerpaniu zasiłku chorobowego, utrzymującej się niezdolności do pracy oraz gdy dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

2. Przy wykorzystaniu okresu zasiłku chorobowego i jednoczesnym prowadzeniu starań o rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz posiadaniu zaświadczenia, które wypisze lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie wskaże, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje odzyskanie zdolności do pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest na okres przywrócenia zdolności do pracy, jednak najdłużej na 12 miesięcy. Ma ona formę wypłaty comiesięcznej.

Przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego wydawane jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Należy jednak pamiętać, że osoba ubezpieczona może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z takim orzeczeniem może nie zgodzić się także sam prezes ZUS. W obu wyżej wymienionych sytuacjach ubezpieczony musi stawić się na badanie przed komisją lekarską. Po nim decyzja ZUS jest przekazywana w ciągu 30 dni.


Sprawdź też artykuł:


Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Do osób, które mogą uzyskać świadczenie rehabilitacyjne, zaliczają się:

  • pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę;

  • pracujący na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług albo nawiązujący współpracę z taką osobą wykorzystując umowę uaktywniającą np. w przypadku niani;

  • wykonujący pracę nakładczą na podstawie umowy nakładczej;

  • prowadzący działalność pozarolniczą albo współpracę z taką osobą;

  • członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych;

  • pracujący odpłatnie w przypadku skierowania do pracy przy odbywaniu kary pozbawienia wolności lub osoby tymczasowo aresztowane;

  • duchowni;

  • pobierający zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia z utrzymującą się chorobą,

  • odbywający służbę zastępczą.

Kto nie może otrzymać świadczenia rehabilitacyjnego?

ZUS wskazał również osoby, które nie są uprawnione do otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Nie może się o nie starać posiadający uprawnienia do:

  • emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

  • emerytury lub renty inwalidzkiej przysługującej z zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych,

  • zasiłku dla bezrobotnych,

  • zasiłku przedemerytalnego,

  • świadczenia przedemerytalnego,

  • urlopu dla poratowania zdrowia,

  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego nie przysługuje również:

1) gdy w danym okresie zachowane jest prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych;

2) w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego;

3) w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności;

4) za cały okres świadczenia, jeśli niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia – określone jest to prawomocnym orzeczeniem sądu;

5) za miesiąc kalendarzowy, w którym wykonywana była praca zarobkowa albo za okres, na który świadczenie zostało przyznane, ale niezgodnie z jego celem;

6) w sytuacji, kiedy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego zatrudniony wrócił do pracy, w której wypłacano ubezpieczenie chorobowe lub pracownikowi jest zapewnione prawo do świadczeń za okres choroby;

7) osoba podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników.


Może Cię zainteresować:


Świadczenie-rehabilitacyjne-ile-wynosi

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (jest to okres 90 dni);

  • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres;

  • 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, w przypadku, jeżeli pobierasz świadczenie w czasie ciąży.

W ustalaniu wysokości świadczenia rehabilitacyjnego określeniem wymiaru jest podstawa, którą ZUS lub płatnik składek (pracodawca lub osoba, która prowadzi działalność gospodarczą i zgłasza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoby ubezpieczone, przez co rozlicza oraz opłaca za nie składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne) przyjął dla zasiłku chorobowego.

W przypadku pracowników podstawa wymiaru zasiłku chorobowego to przeciętne miesięczne wynagrodzenie (podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe zmniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne w części, którą opłaca pracownik). Jest ono wyliczane z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, od którego pracownik nie mógł już podjąć pracy.

Jak otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?

Jeśli świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie uprawnionej, musi ona złożyć stosowny wniosek. Może być on przesłany przez Internet lub złożony w oddziale ZUS zgodnym z miejscem zamieszkania pracownika. Dokumenty składa się również z pomocą pełnomocnika lub wysyła pocztą.

Niezbędne dokumenty

Aby starać się o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego przede wszystkim należy wypełnić odpowiedni wniosek (ZNp-7). Powinien go wypełnić zarówno ubezpieczony, jak i płatnik składek (najczęściej pracodawca). Pozostałe dokumenty, które należy przygotować to:

1) zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9), które wypełnia lekarz (można je złożyć przez PUE ZUS);

2) wywiad zawodowy z miejsca pracy ubezpieczonego (OL-10), który wystawia płatnik składek (nie jest on wymagany w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności lub kiedy wniosek o świadczenie jest składany, gdy pracownik nie ma już ubezpieczenia chorobowego);

3) oświadczenie (Z-10) składane w przypadku braku ubezpieczenia chorobowego (wypełnione i podpisane oświadczenie można wysyłać przez PUE ZUS);

4) zaświadczenie płatnika składek, czyli najczęściej pracodawcy w przypadku, jeśli wiadomo, że świadczenie zostanie wypłacone przez ZUS (zaświadczenie Z-3 dotyczące pracowników, Z-3b dla ubezpieczonych, którzy prowadzą pozarolniczą działalność oraz ubezpieczonych, którzy z nimi współpracują oraz duchownych, Z-3a dla pozostałych ubezpieczonych).

Wniosek można złożyć przez Internet, logując się na profil na PUE ZUS. Należy go wypełnić, a następnie podpisać podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, czyli e-dowodem i profilem PUE. Na końcu należy wysłać go do ZUS.

W dalszym kroku niezbędne dokumenty trzeba dostarczyć do jednostki ZUS zgodniej z miejscem zamieszkania ubezpieczonego (osobiście, przez pełnomocnika, pocztą). Jeżeli osoba starająca się o świadczenie rehabilitacyjne załatwia sprawę osobiście w oddziale ZUS, musi mieć ze sobą dokument tożsamości np. dowód osobisty albo paszport.

Kiedy należy złożyć wniosek i pozostałe dokumenty?

O świadczeniu rehabilitacyjnym warto pomyśleć jak najwcześniej. Wniosek, który dotyczy jego wypłaty najlepiej złożyć przynajmniej 6 tygodniu przed końcem okresu, w którym pobierany jest zasiłek chorobowy. W ten sposób po ukończeniu zasiłku chorobowego można uzyskać ciągłość wypłaty.

Jednocześnie należy pamiętać, aby wniosek złożyć najpóźniej 18 miesięcy po okresie, w który pobierany był zasiłek chorobowy.

Kiedy otrzymuje się świadczenie rehabilitacyjne?

Po złożeniu wniosku i dokumentów ZUS w ciągu 60 dni kalendarzowych wyda decyzję. Będzie w niej również zawarta informacja o tym, który podmiot ma wypłacić świadczenie – ZUS, czy płatnik składek, czyli najczęściej pracodawca.

Jeśli będzie ono wypłacane przez ZUS, pierwsza wpłata powinna trafić do zainteresowanego w ciągu 60 dni od dnia, w którym został złożony wniosek. Z kolei, jeśli świadczenie rehabilitacyjne ma być wypłacane przez płatnika składek (np. pracodawcę), pieniądze wpłyną w czasie, w którym płatnik przekazuje wynagrodzenia. Tutaj warunkiem jest wypłata świadczenia nie później niż 30 dni kalendarzowych od momentu otrzymania przez niego decyzji ZUS.

Od decyzji ZUS można się odwołać

W przypadku otrzymania decyzji o odmowie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego ubezpieczony ma prawo złożyć odwołanie do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Należy złożyć je za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał taką decyzję. Osoba starająca się o świadczenie rehabilitacyjne ma miesiąc na przekazanie odwołania od momentu otrzymania decyzji z ZUS.

Oceń artykuł
0/5 (0)