Praca w Policji wiąże się z wieloma wyzwaniami, a z drugiej strony daje możliwość przejścia na emeryturę na dogodnych warunkach. Ma to wykorzystać ponad 300 policjantów z Warszawy, a to tylko część osób, które w najbliższym czasie planuje odejść z policji. W ciągu ostatniego roku Polsce liczba policjantów zmniejszyła się o ponad 5 tys. osób.

W Polsce jest coraz mniej policjantów

Trudna sytuacja w Warszawie

Problem związany ze zmniejszającą się liczbą policjantów jest widoczny szczególnie w przypadku Warszawy. Jak informuje radio „RMF FM” poziom wakatów w stołecznej policji może wynosić tylko 25% w 2024 roku. Już teraz w Warszawie brakuje 20% policjantów, choć komenda studzi obawy i wskazuje, że bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone. Na 8 084 policjantów pracujących w Komendzie Stołecznej Policji jest tam aż 10 070 etatów.

Dysproporcja ta może się w najbliższym czasie zmienić na niekorzyść komendy. Na emeryturę w samej stolicy planuje bowiem przejść ponad 300 policjantów, a liczba ta może dojść do ponad 800 mundurowych.

Deficyt policjantów coraz bardziej widoczny

Trudna sytuacja policji wynika jednak z deficytu mundurowych w całym kraju. Choć potrzeba ponad 107 tys. pracowników w tym sektorze, obecnie zatrudnionych jest tylko 95 tys. osób. Ponadto w samym 2023 roku ubyło około 5 tys. mundurowych. Największe trudności sprawia obsadzenie oddziałów zajmujących się:

  • cyberprzestępczością – brakuje pracowników na 40% etatów;
  • służbą prewencyjną – ubyło 3,4 tys. funkcjonariuszy (braki odnotowane na 7 tys. etatów);
  • służbą kryminalną – zatrudnienie zmniejszyło się o 1,5 tys. mundurowych.

Dlaczego brakuje mundurowych?

Problem policji z obsadzeniem etatów jest wynikiem różnych czynników. Przede wszystkim chodzi o niskie pensje. Nie pomaga nawet obniżenie progów wejścia w szeregi policjantów. We wcześniejszych latach na jedno stanowisko przypadało od 9 do 12 kandydatów, a więc zainteresowanie pracą w policji było duże. W 2023 roku liczba ta jest już zdecydowanie mniejsza i wynosi do 1,5 osoby na konkretne stanowisko.

Z drugiej strony mamy do czynienia z odchodzeniem na emeryturę nawet wśród osób, które nie są w pełnym wieku emerytalnym i mogliby jeszcze pozostać na służbie. Wynika to z wielu przyczyn – korzystniejszych wynagrodzeń na emeryturze, ale też z wypalenia zawodowego, przemęczenia, a nawet narastającej frustracji.

Oceń artykuł
0/5 (0)