Choć statystyki z końca 2023 roku wskazują, że ofert pracy jest znacznie mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku, są jednak sektory, w których rekrutacje muszą być przeprowadzane regularnie. Deficyt kandydatów na stanowisko pracownika produkcji, magazyniera, czy pakowacza jest coraz bardziej widoczny, a przy tym kosztowny dla przedsiębiorstw.

Problemy kadrowe przedsiębiorstw

Tych pracowników potrzebują przedsiębiorcy

Najnowszy raport Tikrow „Rynek pracowników szeregowych. Perspektywa dla retailu, produkcji i logistyki” wskazuje, że aż 74% przedsiębiorców ma problem ze znalezieniem pracowników do niespecjalistycznych, prostych zadań. Najczęściej chodzi o stanowiska takie jak:

  • pracownik produkcji,
  • pracownik fizyczny,
  • magazynier,
  • pakowacz,
  • kasjer.

Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości, że braki kadrowe to problem, z którym musi mierzyć się przede wszystkim handel (84%), logistyka i magazyny (76%), a także produkcja (73%).

Powody braków kadrowych

Trudności z obsadzeniem stanowisk związanych z produkcją i handlem wynika z różnych przyczyn. Według przedsiębiorców powodem takiej sytuacji najczęściej są nagłe odejścia pracowników (56%), niespodziewane nieobecności pracowników (54%), a także zachorowania pracowników (46%). Firmom trudno jest sprawnie zastąpić osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim.

Z perspektywy pracownika do listy przyczyn braków kadrowych można z pewnością zaliczyć warunki zatrudnienia, które nie zawsze odpowiadają potrzebom kandydatów.

Skutki braków kadrowych

Ponad 41% przedsiębiorców przeprowadza rekrutację w miesiąc, jednak im dłużej ten proces jest prowadzony, tym większe koszty ponosi firma. Jednak skutki problemów z obsadzeniem wybranych stanowisk mogą być znacznie poważniejsze. Według badania są to przede wszystkim opóźnienia w realizacji zamówień (47%) i trudności w pozyskiwaniu nowych klientów (40%).

Rozwiązaniem tego problemu jest podejmowanie przez pracowników prac dodatkowych, na które aż 70% zarabiających przeznacza ponad 20 godzin w tygodniu. Z takiego rozwiązania najchętniej korzystają studenci, którzy cenią dopasowanie grafiku do zajęć i planów (86%), a także szybką wypłatę po każdym zleceniu – nawet z dnia na dzień.

Oceń artykuł
0/5 (0)