Praca magazyniera nie wydaje się być szczególnie prestiżową, a jednak cieszy się na rynku pracy sporym zainteresowaniem. Ilość ofert jest duża, warunki zatrudnienia stale polepszają się, a zatrudnieni mogą liczyć na coraz to lepsze wynagrodzenia. Ponadto, wymagania wobec kandydatów nie są szczególnie duże, a jako magazynier można pracować zarówno na pełen etat, jak i część etatu.

ile-zarabia-magazynier

Jak wygląda pozycja magazynierów na współczesnym rynku pracy? Czy automatyzacja i nowoczesne technologie będą miały wpływ na zmniejszenie ilości wakatów? Jakie wymagania trzeba spełnić, by zdobyć pracę jako magazynier? Jak wyglądają dziś warunki zatrudnienia magazynierów i jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku? Ile zarabia magazynier? Gdzie najlepiej szukać pracy tego rodzaju? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rynek pracy a zatrudnienie jako magazynier – czego się spodziewać?

Sektor TSL, a więc transport, spedycja i logistyka, jest w Polsce jednym z najdynamiczniej rozwijających się. Fakt ten uwidacznia się w dużej mierze wśród najnowszych ogłoszeń o pracę, gdzie ilość anonsów kierowanych pod adresem magazynierów jest coraz większa.

Popyt na magazynierów zgłaszają firmy z wielu różnych branż, zapewniając coraz to atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia. Coraz wyższe płace, wsparte atrakcyjnym systemem premiowym i rozmaite benefity pozapłacowe, takie jak prywatna opieka medyczna czy systemy kafeteryjne, to tylko wierzchołek góry lodowej. Pracodawcy zapewniają kandydatom także elastyczne godziny pracy, czym przyciągają do siebie uczniów i studentów, poszukujących zatrudnienia tymczasowego.

Umowy cywilnoprawne są coraz rzadziej spotykane na współczesnym rynku pracy, a podstawę zatrudnienia magazynierów stanowi umowa o pracę. Co więcej, pracodawcy zapewniają kandydatom nie tylko szkolenia wstępne, ale gotowi są nawet na opłacenie najbardziej podstawowych kursów i szkoleń, jakie dla pracy na magazynie są niezbędne.

Automatyzacja a kariera magazyniera

Co jakiś czas podnoszą się głosy, że postępująca automatyzacja i wpływ nowoczesnych technologii na rynek pracy może sprawić, że zapotrzebowanie na pracę magazynierów spadnie. Wedle domysłów z pogranicza science-fiction, rolę człowieka w tym zakresie przejąć mają wkrótce roboty i maszyny. Szczęśliwie, nic nie wskazuje na to, by ta czarna wizja miała się w niedalekiej przyszłości ziścić.

W zasadzie, na rynku pracy widoczny jest odwrotny trend. Rzeczywiście, automatyzacja wielu procesów i zastosowanie najnowszych zdobyczy technologii to coś, co nikogo w branży nie dziwi. Nie sprawia to jednak, że magazynierów do pracy potrzeba mniej, co widać na przykładzie statystyk. Wpływ mechanizacji w sektorze TSL można więc podsumować w taki sposób, że to maszyny służą dziś człowiekowi, usprawniając jego pracę, a nie na odwrót.

Praca – magazynier. Jakie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać pracę?

Zakres wymagań stawianych przez pracodawców magazynierom nie jest zbyt duży. Wykształcenie formalne zasadniczo nie gra żadnej roli w procesie rekrutacji, zaś doświadczenie na podobnym stanowisku – choć na pewno wpłynie na poziom Twojego wynagrodzenia i będzie mile widziane – nie będzie stanowiło decydującego czynnika dla rekruterów. Zapotrzebowanie na nowych magazynierów jest tak duże, że bez względu na to, czy przeglądasz oferty pracy dla magazynierów w Łodzi, Warszawie, Poznaniu czy innej miejscowości, możesz mieć pewność, że Twoje szanse na zdobycie posady są obligatoryjnie ogromne.

Nie jest jednak tak, że pracując jako magazynier nie potrzebujemy żadnych umiejętności czy uprawnień. Podstawową kwestią jest oczywiście dobra sprawność fizyczna – zdrowie, siła i kondycja, których podczas pracy na magazynie nie może nam zabraknąć. Niezbędne mogą się okazać także uprawnienia na wózki widłowe, choć nie dotyczy to pracy w każdym przedsiębiorstwie. Co więcej, jeżeli będziemy pracować w otoczeniu produktów spożywczych, pracodawca będzie zobowiązany do opłacenia naszych badań do celów sanitarno-epidemiologicznych. Prawo jazdy kat. B będzie dodatkowym atutem.

Na współczesnym rynku pracy niezmiernie istotne są kompetencje miękkie pracowników, które wbrew pozorom dość istotnie wpływają na efektywność i skuteczność osób zatrudnionych. Do kluczowych cech tego rodzaju w przypadku magazyniera należą: komunikatywność, odporność na stres, zdolność do logicznego myślenia, umiejętność pracy pod presją czasu i w zespole, a także zaangażowanie w powierzone obowiązki.

Zakres obowiązków magazyniera

Można by zaryzykować stwierdzenie, że zakres obowiązków na stanowisku magazyniera nie jest szczególnie rozbudowany, choć w zależności od miejsca pracy może on być nieco różny. Niemniej, istnieje oczywiście kilka uniwersalnych zadań, które niemal wszędzie będziemy wykonywać jako magazynier.

Wśród kluczowych obowiązków magazyniera, najczęściej wymienianych na łamach najnowszych ofert pracy, znajdują się: załadunek towaru, rozładunek towaru, obsługa wózków widłowych, dbałość o dokumentację magazynową, pakowanie paczek, czy prawidłowe oznaczanie składowanego towaru.

Ile zarabia magazynier w 2023?

Zarobki magazynierów na terenie kraju nie są szczególnie zróżnicowane, choć istnieje kilka czynników, które będą miały znaczący wpływ na wysokość wynagrodzeń. Oprócz umiejętności magazyniera, jego doświadczenia czy dodatkowych uprawnień przezeń posiadanych, wymienia się samo miasto, w którym ten pracuje, jak i przedsiębiorstwo, w którym ów pracuje. W teorii bowiem, praca dla magazyniera w Szczecinie jest tak samo łatwo dostępna jak w przypadku małych miejscowości, jednak na pewno będzie lepiej płatna.

Na podstawie najbardziej aktualnych statystyk ocenia się, że mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 4 490 złotych brutto miesięcznie. Najmniej zarabiający magazynierzy mogą liczyć na wypłatę rzędu 3 940 złotych brutto miesięcznie, zaś ci, którzy zarabiają najlepiej, nawet na 5 150 złotych brutto w skali miesiąca.

Praca dla magazyniera – gdzie skutecznie jej szukać?

Istnieje wiele metod, dzięki którym bez większych trudności zdobędziesz pracę jako magazynier. Zdecydowanie najbardziej efektywną z nich będzie skorzystanie z jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl – to właśnie tam najlepsze oferty pojawiają się najszybciej.

Do Twojej dyspozycji znajdują się także inne metody, nieco bardziej tradycyjne. W ich skład można zaliczyć chociażby skorzystanie z asysty powiatowego urzędu pracy, czy agencji zatrudnienia tymczasowego. Nierzadko dobrym pomysłem będzie osobiste wybranie się do upatrzonego wcześniej magazynu i złożenie w nim swojego CV, jednak zdecydowanie najskuteczniejszą z metod stanowi pierwsza ze wskazanych.

Oceń artykuł
0/5 (0)