Irlandzki minister stanu Dara Calleary w rozmowie z PAP wskazał, że wzajemne inwestycje między Polską a Irlandią rozwijają się w dobrym kierunku. Potwierdzają to dane, według których w 2022 roku wartość wymiany handlowej między oboma krajami wyniosła ponad 6 mln euro.

Irlandia stawia na rozwój handlu z Polską

Irlandia inwestuje w Polsce

Strona irlandzka ma wiele do zaoferowania, dlatego zależy jej na dobrej współpracy z Polską. Minister poinformował, że rozwój w tej strefie jest wspierany przez agencję handlową i rozwojową dla biznesu o nazwie Enterprise Ireland. W jej bazie znajdziemy ponad 260 klientów ulokowanych w Polsce, z czego 60 firm ma w RP swoje stałe siedziby.

Perspektywy handlowe Polski i Irlandii coraz lepsze

W komunikacje prasowym Enterprise Ireland wskazuje, że w 2022 roku eksport z Irlandii do Polski oscylował w kwocie 4 mln euro. Porównując ten wynik do roku 2021, odnotowano aż 10% wzrost. Dla ministra Irlandii obie gospodarki są na tyle mocne i odporne na niekorzystne zmiany na tle światowym (pandemia, wojna), że współpraca mogłaby uzyskać stabilną, trwałą podstawę. Ponadto na korzyść współpracy handlowej na linii Polska-Irlandia przemawia bliskość kulturowa (w Irlandii mieszka obecnie 125 tys. osób, a ponad 200 tys. Polaków odwiedzało Irlandię) oraz duży odsetek społeczeństwa, który posługuje się językiem angielskim, co ułatwia swobodną komunikację podczas dokonywanych transakcji.

Jak warto współpracować z Irlandią?

Minister podkreślił, że irlandzkie firmy mogą inwestować w Polsce na różne sposoby. Podane przez niego przykłady to:

  • biznes online;
  • nowoczesne budownictwo typu centra danych dla branży farmakologicznej;
  • agrotechnologia;
  • inżynieria;
  • nauki przyrodnicze;
  • zielone technologie.

Ponadto Irlandia może dostarczać nowoczesną maszynerię, zapewniać technologie redukujące emisję gazów pochodzących z rolnictwa, czy narzędzia codziennego użytku. Minister Irlandii wiąże także duże nadzieje z rozwojem w jego kraju morskiej energetyki wiatrowej, dzięki której Polska zyskałaby nowego dostawcę energii.

Oceń artykuł
5/5 (1)