Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, Polska z wynikiem 15% nadal znajduje się w czołówce państw z najwyższym wskaźnikiem inflacji. Z kolei roczna inflacja w obszarze Unii Europejskiej wyniosła w kwietniu 2023 roku ponad 8,1%, co oznacza spadek względem marca 2023 roku (8,3%).

Inflacja nadal nie odpuszcza – ile wynosi w Unii Europejskiej i w Polsce

Wskaźnik HICP – dynamika cen

Eurostat w swoich wyliczeniach bierze pod uwagę zharmonizowany wskaźnik HICP dotyczący cen konsumpcyjnych. Jego wartość obliczana jest na podstawie ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Wskaźnik HICP jest ważnym czynnikiem, ponieważ wykorzystuje się go do oceny stabilizacji cen.

Najnowsze dane Eurostatu wskazują, że roczna dynamika cen zanotowała spadek w 22 państwach. Tempo wzrostu cen z kolei wzrosło w 5 państwach UE. Jeśli chodzi o skalę miesięczną, ceny spadły w Belgii (o 1,3%) oraz Czechach (o 0,1 %).

Inflacja w Unii Europejskiej i w Polsce

Jeśli chodzi o dokładny wskaźnik inflacji, w całej Unii Europejskiej wynosi ona 8,1% w ujęciu rocznym. Polska wraz ze Słowacją i wynikiem 14% plasuje się na 4 miejscu pod względem najwyższego odczytu wśród państw członkowskich.

Najgorzej sytuacja wygląda w krajach takich jak:

  • Węgry – 24,5%
  • Łotwa – 15%
  • Czechy – 14,3%

Nieco niższa inflacja niż w Polsce występuje na Litwie (13,3%) oraz w Estonii (13,2).

Najniższą inflację spośród wszystkich krajów UE odnotowano w następujących państwach:

  • Luksemburg – 2,7%
  • Belgia – 3,3%
  • Hiszpania – 3,8%
  • Cypr – 3,9%
  • Grecja – 4,5%

Jak wynika z analizy, dynamika zmian w dalszym ciągu nie pozwala wyjść Polsce poza strefę z najwyższym wskaźnikiem inflacji.

Co wpływa na inflację w Unii Europejskiej?

Określając wskaźnik inflacji podany przez Eurostat, wskazano również to, co może być powodem takiego stanu w strefie euro. Przede wszystkim największą rolę odgrywała w niej drożejąca żywność. Na czele stawki znalazła się więc grupa obejmująca żywność, alkohol i tytoń, które odpowiadały za 2,75 pkt proc. Kolejnym czynnikiem były usługi z 2,21 pkt proc., towary odpowiadające za 1,62 pkt proc., a także energia uzyskująca 0,38 pkt proc.

Oceń artykuł
0/5 (0)